Samen zorgen we ervoor dat alle kinderen opgroeien tussen de mooiste kinderboeken 13 Als Cindy van Keulen twee jaar eer der was geboren, had ze vandaag niet door de gangen van het UMC in Utrecht gewandeld. De Woer- dense kwam in 1976 ter wereld met een zeldzame afwijking: de long slagader en aorta zaten bij haar pre cies verkeerd om. „Maar ik had het geluk dat professor Hitchcock in Nederland werkte", zegt ze vrolijk. „Die durfde het aan mij te opere ren." Dat was niet zonder risico. Van Keulen was pas de tweede baby van Nederland die zo'n hart operatie onderging. De afgelopen decennia dacht ze vaak aan haar redder. „Het is heel bijzonder om hem nu eindelijk te ontmoeten." De twee sloten elkaar emotioneel in de armen tijdens een symposium over kinderhart- chirurgie van het Wilhelmina Kinderziekenhuis (WKZ), onder deel van het UMC. Ook Franqois Hitchcock is zicht baar geroerd door het weerzien met zijn 'eerste' patiënt. Maar eerlijk is eerlijk, veel kan hij zich van die operatie niet meer herinneren. „In zoverre dat ik alleen nog weet dat hij gelukt is. De tweede keer ging het veel minder goed. En de derde baby heeft het zelfs niet over leefd. Alles stond nog echt in de kinderschoenen." Dankbaar Ook al staat Van Keulen zelf natuurlijk niets meer bij van de operatie, toch denkt ze elke dag aan Hitchcock. „Zonder hem was ik er niet geweest. Een andere arts had wellicht voor een andere operatie gekozen, waardoor ik het misschien niet had overleefd. Ik ben hem heel dankbaar." Sinds de operatie van Van Keulen is er veel veranderd in het zieken huis. „In de beginperiode over leefde 30 procent van de baby's de operatie niet", zegt Felix Haas, kinderhartchirurg in het WKZ. „Tegenwoordig is dat nog maar 1 a 2 procent. Dat komt vooral om dat we tegenwoordig veel beter zijn ingericht op dit soort ingrepen. Er is een aparte intensive care voor kinderen, er staat een heel team klaar en er is betere medicatie dan 40 jaar geleden." Maar ook in Utrecht zijn ze nog lang niet uitgeleerd, vertelt kinder cardioloog Gabriëlle van Iperen. „Bij baby's bij wie de slagaders ver keerd zijn aangesloten, kunnen ook de hersenen mogelijk tijdelijk te weinig zuurstof hebben gekregen. En ook al overleven ze de operatie, we zien dat ze op latere leeftijd re latief vaak milde afwijkingen heb ben. Zoals een niveau lager op school, een onhandige motoriek, of adhd. We willen graag zo precies mogelijk weten wanneer deze af wijkingen ontstaan. Ons doel is om ook de kwaliteit van het leven nog te verbeteren." Bij Cindy van Keulen zit het met die kwaliteit sowieso wel snor. „Ik heb een heel normale jeugd gehad, ben nooit extra ziek geweest en ook nu ben ik hartstikke gezond. Ik kan er zeker nog 40 jaar tegenaan." Vandaag start de actie'Geef een boek cadeau'. Inde boekhandel haal je Ronja de roversdochter v an Astrid Lindgren voor maar twee euro. Koop een exemplaar om cadeau te doen aan je (klein)kind, beste vriend, nichtje, buurjongen of jezelf, of aan een kind dat - om wat voor reden dan ook - thuis geen boeken heeft. Lezen en voorgelezen worden: dat wens je toch ieder kind toe? www.geefeenboekcadeau.nl geefeenboekcadeau geefnboekcadeau geefeenboekcadeau Alleen als we allemaal gaan geven, bereiken we alle kinderen, doe mee en geef ook een boek cadeau! vrijdag 9 februari 2018 Na 40 jaar sluit Cindy haar redder inde armen Ze moest er 40 jaar op wachten, maar gisteren ontmoette Cindy van Keulen dan eindelijk haar redder. Toen Cindy nog een baby was, redde kinderhart chirurg Fran^ois Hitchcock haar leven met een risicovolle hartoperatie. Peter Koop Utrecht In het UMC Utrecht ontmoete Cindy van Keulen arts Frangois HitchCOCk. FOTO KOEN LAUREIJ Geef een boek cadeau! Vanaf 3 april is ook het prentenboek Raad eens hoeveel ik van je hou te geef voor twee euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13