Ophef over vakantie is sluitstuk van een lange reeks incidenten 12 Rond het politieke societystel Marleen Barth en Jan Hoekema was het nooit echt rustig, maar dat maakte hen niet voorzichtiger. Na nieuwe ophef rond een vakantie op de Malediven vertrok Barth uit de Eerste Kamer. ontstond de 'seksrel' met raadsleden. Hoekema was op dat moment op va kantie, maar de affaire straalde af op zijn burgemeesterschap. Hoewel na een eerste termijn als burgemeester een tweede volgde, ontbrak het aan chemie met de ge meenteraad. Achter de schermen werd afgesproken dat Hoekema zou vertrekken, na tien jaar. Het stel mocht nog een jaar in de burgemees tersvilla wonen. In die periode beklaagde Hoekema zich dat hij, even zonder werk, een inkomstenderving had. Achter de schermen regelde hij met zijn WD- opvolger Charlie Aptroot dat hij bo venwettelijk mocht plussen op zijn wachtgeld: 17.800 euro bedong hij, met de clausule dat het geheim moest blijven. Ook Barth liet zich niet onbetuigd in de onderhandelin gen met de gemeente. Ze stuurde meerdere mails waarin ze een lans brak om hun huur van 1.400 euro per maand - wat al gunstig was - naar 1.000 euro bij te stellen. De Noord-Hollandse commissaris van de Koning Johan Remkes mag Hoekema na terugkeer van de Male diven gaan vertellen wat hij vindt van het opgelaten gevoel waar de ge meenteraad van Langedijk mee kampt, nu hun interim-burgemees ter als zakkenvuller te boek staat. Ook als hij met de schrik vrijkomt, gaat Hoekema besmeurd met pek en veren zijn pensioen tegemoet. De val moet hard zijn, voor beiden. Waar Marleen Barth aanvankelijk buiten schot bleef, trok haar man steeds vuur. Op de vraag waarom ze netwerken zo belangrijk vonden, antwoordde Hoekema: „Makelen en schakelen. Snel toegang hebben tot mensen." En Barth zei: „En de mores kennen. De gebruiken. Dat je weet wanneer je met iets kan komen en wanneer niet." luist die antenne van Barth stond niet meer op de juiste golflengte afgestemd. W Hoekema werd als burgemeester vanWassenaar achtervolgd door onhandigheden Gedoe Hoekema zette als burge meester van Wassenaar zijn vingerafdrukken op een einde loze reeks onhandigheden, die achter elkaar gezet ogen als een patroon. De burgemeesterswo ning werd voor ruim 6 ton ver bouwd voordat Hoekema en Barth erin gingen. Daar konden zij niets aan doen, stelde Barth. Tijdens de verbouwing van hun huis liep Hoekema met twee pizza's een supermarkt uit zonder te beta len. Een reisje van Hoekema op kos ten van de gemeente naar Tanzania om een school te openen die al een paar jaar draaide, gaf gedoe. Onder zijn voorzitterschap jaardagscadeau ontving ze tijdens de liefdevolle speech van haar man Jan Hoekema een portretsessie met An- ton Corbijn, hoffotograaf van haar favoriete band U2. Voor Barth waren die jaren van het tweede kabinet-Rutte haar politieke hoogtepunt. Ze was graag gezien bij de achterban omdat ze in zaaltjes het rode geluid vertolkte, wat niet meer zo vaak werd gehoord. Hoekema en Barth kregen in 1998 een relatie toen de parlementair jour naliste veertiende op de PvdA-kandi- datenlijst stond voor de Tweede Ka mer. Hoekema zat al in de Kamer voor D66. Het stel streek in 2007 neer in Wassenaar, waar Hoekema burgemeester werd. Het was niet mak kelijk, zo vertelde Barth in een interview. „We kun nen zelf zo'n huis hele maal niet betalen, wij zijn echt de armste sloebers van de straat." Onder de glitter en glamour van de kroonluchters van sociëteit De Witte in Den Haag vierde Marleen Barth, PvdA-fractievoorzitter in de Eerste Kamer, drie jaar geleden op grootse wijze haar 50ste verjaardag. Honder den mensen waren uitgenodigd, waaronder tal van ministers uit de coalitie van WD en PvdA. Als ver- Boemerang Ze werden samen geïnterviewd in De Volkskrant. Het leverde citaten op die op momenten als deze terugkomen als een boemerang. Zo schoot Barth uit haar slof over minister-president Rutte, die zich een avondje ver toonde op Dance Valley, 'terwijl we een slachtpartij in Noorwegen heb ben gehad, de triple A-status van Amerika is afgewaardeerd en de euro wankelt - ik kan daar niks mee. Je bent ervoor om je land te die nen en dat is bloedserieus. Ik houd erg van U2, maar als ik premier zou zijn, ging ik tijdens een grote crisis niet naar U2." Tsja. Barth vertrok zelf deze week naar de Malediven tijdens het cruciale donordebat in de Eerste Kamer, terwijl haar verdeelde fractie dolende was. vrijdag 9 februari 2018 GO De harde val van een politiek societykoppel De ambtswoning in Wassenaar waar van Jan Hoekema en Mar leen Barth waar ophef over ontstond. FOTO'S ANP, DESIRÉE SCHIPPERS, JACQUES ZORGMAN Jan Hoedeman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12