Nederland worstelt met de toekomst van de euro VEILING OP MEUBELSTUKKEN ALEXANDRIUM EUWS 11 Ik denk dat God ons meteen duidelijke reden in die wagon heeft geplaatst TIJDENS SALE IN DE WOONMALL Scè nes uit de film: de schutter, de vakan tievieren de vrien den en Spencer Stone in actie. Er waait een andere wind in Berlijn en de Tweede Kamer is er duidelijk niet gerust op. Leg het nieuwe Duitse regeerakkoord naast het Ne derlandse coalitiepact en iedereen snapt waarom. WD, CDA, D66 en Christenunie hameren vooral op handhaving van de zo vaak met voeten getreden Europese begro tingsregels en willen vooral veel za ken niet: geen gezamenlijke finan ciering van schulden via bijvoor beeld euro-obligaties en geen Euro pese belastingen. De nieuwe Duitse coalitie van CDU/CSU en SPD zoekt juist na drukkelijk aansluiting bij Frankrijk, waar president Macron een ver gaande Europese verankering van de euro bepleit, inclusief een eigen begroting van de eurozone en een Europese minister van Financiën. De vraag is wat Nederland in dit krachtenspel in te brengen heeft. Volgens minister Hoekstra van Financiën is het een 'karikatuur' dat Nederland zich isoleert. „Natuur lijk is het van belang dat wij niet al leen komen te staan", aldus de CDA-minister gisteren in het debat over de toekomst van de euro. „Dat is ook niet mijn waarneming." Volgens Hoekstra is Nederland weliswaar kritisch, maar tegelijker tijd constructief. Het kabinet steunt bijvoorbeeld de vervolmaking van een Europese bankenunie en 'mo dernisering' van de EU-begroting, die nu nog grotendeels een land bouwbegroting is. Met dit verhaal is hij de afgelopen maanden de boer opgegaan. Vooral in Finland en de Baltische staten vond hij een luiste rend oor. Tegelijkertijd benadrukt Hoek stra dat de contacten met Duitsland uitstekend zijn, ook al maakt begro tingshavik en schrik van de zuide lijke lidstaten Wolfgang Schauble - die jarenlang een geoliede tandem vormde met eurogroepvoorzitter Jeroen Dijsselbloem - nu plaats voor een sociaaldemocraat. „Duits land is, was en zal onze bondgenoot blijven", meent Hoekstra. De linkse partijen in de Tweede Kamer vinden de Nederlandse op stelling gevaarlijk. GroenLinks-Ka- merlid Bart Snels stelt dat Neder land toenadering moet zoeken tot de Frans-Duitse tandem om wer kelijk invloed uit te oefenen, 'an ders vrees ik dat Nederland steeds verder alleen komt te staan'. Zijn partij heeft sympathie voor de pro- Europese plannen van Macron. Datzelfde geldt eigenlijk ook voor D66, dat bijvoorbeeld altijd voor stander is geweest van eurobonds, maar de partij heeft in de formatie onderhandelingen een behouden der koers geslikt. Coalitiepartners VVD, CDA en de Christenunie willen dat de eurozone een zaak tussen lidstaten blijft, en geen be voegdheden overdragen naar een Europees niveau. En Nederland kan weieens sterker staan dan men denkt, stelt CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt: op veel terreinen beschikt ons land over vetorecht. Voordat Nederland bereid kan zijn risico's te delen met - vooral - zuidelijke lidstaten, moeten die ri sico's worden verkleind, zo stelt WD-Kamerlid Jeanine Hennis. En dat betekent allereerst dat landen zich aan begrotingsafspraken hou den. „Anders wordt het wantrou wen aangewakkerd, en ligt er als nog een bommetje onder de munt unie." zo is te zien in de film. Hun gezamenlijke interesse bestond uit het naspelen van militaire gevechten, onder meer met realistische speelgoedwa pens. De film laat vervolgens zien hoe het drietal carrière maakt in het leger en jaren later met elkaar door West-Europa op vakantie gaat. Venetië, Berlijn en partystad Amsterdam („Daar waren de mensen het aardigst", aldus Spencer) doen ze aan. Parijs is hun volgende beoogde stop, totdat in Brussel ene Ayoub el Khazzani met een groot wapen arsenaal aan boord gaat van de Thalys. Nadat Khazzani een mede passagier heeft neergeknald, duikt Stone met gevaar voor eigen leven op de terrorist om hem te ontwapenen. Hij praat er nu nuchter over. „Het was een kwestie van sterven of vechten. Toen ik die man met dat automa tische geweer door de gang van trein zag lopen, wist ik meteen wat ik moest doen." Stone, toen een Airman ïst Class, heeft alle geluk van de wereld. Het wapen van Khazzani hapert als de Amerikaan op hem afstormt. Anders was de militair zonder twijfel neergeschoten. Er ontstaat een schermutseling waarbij Khazzani hem verwondt; de terrorist heeft ook een steek wapen bij zich. Het kost Stone bijna zijn duim. Nachtmerries heeft hij er niet aan overgehouden. „Ik ben reli gieus opgevoed. Ik denk dat God mij en mijn vrienden met een duidelijke reden in die wagon heeft geplaatst. We waren daar gaan zitten omdat het internet in de andere wagons niet goed werkte." Door zijn militaire op leiding kan Stone de neergescho ten passagier eerste hulp bieden. Dat redt de hevig bloedende man vermoedelijk het leven. Het naspelen van de aanslag vergde veel van de drie jonge acteurs. „Dat waren de ingewik keldste scènes, maar we konden gelukkig ook wel samen lachen", aldus Sadler. Aanzoeken In de motieven, achtergronden van de dader zijn de drie niet geïnteresseerd. Skarlatos: „Nee, we zijn bezig met ons eigen leven. Hij zoekt het verder maar uit. Ik heb ook totaal geen behoefte om hem ooit te ontmoeten." Door hun actie zijn de vrien den nu mediasterren. Hebben ze al veel huwelijksaanzoeken gekregen? „Niets", zegt Stone spijtig. Met een brede grijns: „Maar misschien brengt deze film daar verandering in. We willen graag doorgaan met acteren." woonmallalexandrium.nl Rotterdam A20 afslag 16 makkelijk parkeren Woonmall vrijdag 9 februari 2018 De vrienden gingen naar een andere wagon vanwege het inter net. FOTO'S WARNER BROS. Nederland dreigt klem te komen zitten in Europa, nu bondgenoot Duitsland samen met Frankrijk vol gas geeft om de muntunie verder Europees te verankeren. Minister Wopke Hoekstra van Financiën is echter niet bang voor een isolement. „Duitsland zal onze bondgenoot blijven." Laurens Kok Den Haag -Spencer Stone, acteur The 15:17 to Paris verschijnt op 12 april in de Nederlandse bioscoop. Bekijk de video van het interview met de drie mannen op onze site Woonmall Alexandrium pakt groots uit in de laatste weken van de Sale! In het Atrium staan diverse meubelstukken die schriftelijk worden geveild. Breng uw bod uit op een veilingformulier en deponeer dit in de rode brievenbus op de begane grond. De veiling loopt van 9 t/m 18 februari. Na 18 februari nemen we contact op met de hoogste bieder. SS Woonwinkels onder éér\

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11