10 BIOSCOOPFILM VERIJDELDE AANSLAG Drie Amerikaanse toeristen verijdelden in 2015 een terreuraanslag in de Thalys vanuit Amsterdam. Ze spelen zichzelf in de verfilming The 15:17to Paris. „Speculatie over wraak kan ons leven niet vergallen." Ze zijn bescheiden gebleven, de drie Amerikaanse vrien den die in 2015 ver moedelijk honder den levens redden in de Thalys-trein tussen Amsterdam en Parijs door een zwaarbewapende terrorist te overmeesteren, willen liever niet voortdurend als helden worden bestempeld. „Als mensen ons zo willen noe men is dat prima. Maar wij kijken daar anders tegenaan. Wij deden gewoon wat er moest gebeuren", zegt Alek Skarlatos, die als militair in Afghanistan verbleef. Voor het eerst sinds hun huldiging door de toenmalige Franse presi dent Fran^ois Hollande, die hen op een gedenkwaardige augustus dag in 2015 de versierselen van het Légion d'honneur opspeldde, verblijven de drie Amerikaanse vrienden weer in Parijs. Deze keer hoeven de Califor- nische jeugdvrienden Spencer Stone, Anthony Sadler en Alek Skarlatos geen genoegen te nemen met de goedkope hotelletjes waar zij destijds tijdens hun memora bele treinvakantie dwars door West-Europa in verbleven. Op uit nodiging van filmmaatschappij Warner Bros. logeren zij in het statige en chique hotel Le Bristol. Van het filmbedrijf mag de loca tie niet worden gedeeld op sociale media. De journalisten die het drietal mogen interviewen moe ten hun paspoort meebrengen om toegang tot het hotel te krijgen. Gevreesd wordt voor een moge lijke wraakactie, hoewel daarvoor geen directe aanleiding bestaat. In elk geval zijn de Amerikaanse twintigers zich niet bewust van het mogelijke gevaar. „Welnee, we laten ons leven niet vergallen door dat soort speculaties", zegt Alek Skarlatos (25), een US Army National Guard stoer. „Wij kun nen gaan en staan waar we willen. Zeker in Amerika." Toch is het leven van de drie ka meraden, die opgroeiden in Sacra- mento, sinds die dramatische treinreis drastisch veranderd. Ze werden gedecoreerd in Frankrijk en Amerika. Het drietal trad op in zeer uiteenlopende televisie programma's. Skarlatos deed zelfs mee aan de Amerikaanse versie van Dancing with the Stars. Hun belevenissen publiceerden zij in een boek dat nu is verfilmd door Clint Eastwood (87) onder de titel The 15:17 to Paris. De ver maarde regisseur maakt de laatste jaren vooral films over Ameri kaanse helden (zoals American Sniper over een legendarische scherpschutter, en Sully waarin Tom Hanks een piloot speelt die een vliegtuigramp voorkwam). De drie vrienden waren al ver guld met de verfilming door de Amerikaanse filmlegende. Hun verbijstering werd groter toen Eastwood hen vroeg om in de film te acteren. Anthony Sadler (26): „Hij vertelde ons dat hij eerder al professionele acteurs had bena derd om ons te spelen. Slechts drie weken vóór de opnamen vroeg hij ons of wij het aandurfden om de hoofdrollen over te nemen." Het feit dat het trio geen enkele acteerervaring had, leek Eastwood niet te deren. Spencer Stone (25): „Hij zag het als een experiment dat nog nooit in Hollywood was uit gevoerd. Zijn regieaanwijzingen waren zeer summier. Het enige wat hij deed was ons zoveel moge lijk op ons gemak stellen. En om dat wij al in veel televisieprogram ma's waren geweest, wist hij dat wij niet bang zijn voor camera's." Nabootsen In de film wordt ook de jeugd van de drie vrienden behandeld. Hun vriendschap ontstond op een strenge christelijke school in Sacramento, waar zij buitenbeen tjes waren die geregeld de klas uit werden gestuurd. Een van hun onderwijzers suggereerde dat ze last hadden van ADD, wat hun gedrag misschien zou verklaren. Hun (alleenstaande) moeders re ageerden furieus op deze diagnose, vrijdag 9 februari 2018 GO Amerikanen herhalen heldendaad in Thalys voor Cl int Eastwood Ab Zagt De vier helden (geheel links de Britse zakenman Chris Norman, die er ook een rol in speelde) met in hun midden president Hollande (met bril). Van links naar rechts: Anthony Sadler, Spencer Stone en Alek Skarlatos. fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10