Sluis zit in de maag met zwerfcontainers aan kust Elisabethparochie zamelt met pop-upshop geld in voor project Mumbai 7 Na ruim 35 jaar heeft de tweedehands kledingwinkel van de kerk in Sas van Gent niets aan populariteit ingeboet. zv Het is een traditie: het tweedehandskleding- winkeltje van de Elisa bethparochie in Sas van Gent. Een initiatief van de 'werk groep vastenactie', om geld op te halen voor een project van Stich ting Medisch Werk Mumbai. „We doen dit nu al ruim dertig jaar, sinds t982. We zijn ooit be gonnen in een cadeauwinkeltje in Sas van Gent", vertelt Pieter Ber- tram van de Werkgroep Vastenak- tie. Vorig jaar haalde de werkgroep 5.330 euro op voor de Stichting Medisch Werk Mumbai. „Er zijn mensen die hier ieder jaar komen. Sommigen bellen zelfs om te vra gen: 'Is het weer winkeltje?'" De elf vrouwen die het winkel tje uitbaten, horen inmiddels ook bij de inventaris. „Zij vinden het leuk om te doen en daarom heeft het ieder jaar succes. Bovendien vinden mensen het leuk om een goed doel te steunen en daar zelf ook iets aan te hebben. Al zijn er ook genoeg mensen die het win keltje binnenlopen om een bij drage te geven." De kledingbrengers komen niet alleen uit Sas van Gent, maar ook voor een groot deel uit Terneuzen. „Ieder jaar denken we weer: zou den we wel genoeg kleding krij gen?", zegt Betsy Boddaert, één van de vrouwen die het winkeltje uitbaat. „Maar de aanwas van nieuwe kleding is constant. De mensen weten waar ze moeten zijn." Bij veel kledingstukken krij gen de vrouwen mooie verhalen. „Zo was er eens een vrouw uit Hengstdijk die kleding van haar overleden man kwam brengen. Ze vond het raar om die kleding in een container te gooien en vond dit een buitengewoon goed alter natief." Er zijn mensen die echt naar De gêne over het dragen van tweedehands kleding, is weg merkkleding komen zoeken, maar er zijn er ook die weinig geld heb ben en daarom tweedehands kle ding kopen. De kleding wordt ver kocht aan weggeefprijzen. Lange jassen zijn het duurst, die worden verkocht voor 9,50 euro. Over hemden kosten een euro, schoe nen twee euro, laarzen drie euro. „Het is leuk als je mensen blij kunt maken met een goede vondst", vindt Boddaert. „De mooiste din gen zijn er uiteraard zo uit. Som mige vrouwen staan op dag één al 's ochtends voor de deur. Van ve len weten we al wat ze zoeken." Volgens de vrouwen wordt de drempel om tweedehands kleding te kopen steeds lager. „Het wordt steeds populairder. De gêne die er vroeger nog was, is weg." Het winkeltje aan de Wilhelmina- laan 7 in Sas van Gent is van dins dag tot en met vrijdag open van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.30 uur en op zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur. Laatste ope ningsdag is woensdag 21 maart. Zowat alle Zeeuwse gemeenten gaan, gedwongen door strenge nor men vanuit Den Haag, over op een nieuwe manier van afval ophalen. Zo experimenteert Terneuzen met verschillende systemen en voerde Hulst een maand geleden een nieuwe werkwijze in. Het zijn complexe operaties. In Sluis is het nog wat lastiger door de aanwezig heid van vele honderden recreatie woningen, legde beleidsmedewer ker Kees Westerweele van de ge meente Sluis onlangs uit aan de ge meenteraad. Mensen die een weekje een woning huren, bekom meren zich immers niet om het buiten of juist weer binnen zetten van containers, en de huiseigenaren bleken daar ook niet erg trouw in. Gevolg: containers gingen zwerven en staan inmiddels bij de verkeerde huizen, of ze staan permanent aan de weg waardoor Jan en Alleman ze als 'openbare vuilnisbak' gebruikt. Mede daardoor is de hoeveelheid restafval in Sluis enorm. „We staan in de top tien van slechtst scorende gemeenten van Nederland", gaf Westerweele aan. Die zaken moeten opgelost wor den voordat welk nieuw systeem dan ook succesvol kan worden. En dan nog is het kiezen van een goed werkend scenario best lastig. Het Sluis staat in de top tien van slechtste gemeenten op het gebied van afval diftarsysteem bijvoorbeeld, waarbij mensen betalen voor elke keer dat ze een volle container met restafval aanbieden, geeft in veel gemeenten uitstekende resultaten, maar levert in recreatiegebieden praktische problemen op. De huurder van een vakantiewoning wordt immers niet opgezadeld met de kosten, en wordt dus ook niet gemotiveerd om afVal te scheiden. „Je loopt kans dat de verhuurder uiteindelijk met een enorme rekening wordt opge scheept, zonder dat die daar iets aan kan doen", gaf Westerweele aan. De optie 'omgekeerd inzamelen', waarbij mensen hun restafval zelf moeten wegbrengen naar centrale containers, is in Sluis al helemaal niet geschikt, alleen al vanwege het grote buitengebied. „Daar kun je niet van mensen verlangen dat ze hun zakken kilometers verderop gaan inleveren, dus daar zou je alles bij het oude moeten houden. Dan krijg je een vreemde lappendeken van verschillende situaties." Het geschiktst lijkt het systeem zoals dat onlangs in Hulst werd in gevoerd: het restafval wordt minder vaak opgehaald, plastic juist vaker. Dat levert in het kustgebied de minste problemen op. Maar dan nog, benadrukte Westerweelde, moet het probleem met de 'illegale' grijze containers worden opgelost, bijvoorbeeld door ze te voorzien van een chip. donderdag 8 februari 2018 Het is weer winkeltje in Sas Gertie De Boey Paula de Vleeschauwer, Monique Kalishoek, Pieter Betram en Betsy Boddaert runnen de kledingwinkel van de Werkgroep Vastenaktie. - Betsy Boddaert, verkoopster Er is van alles te koop in het tweedehandskledingwinkeltje aan de Wilhelminalaan foto's peter nicolai De problemen met 'illegale' en 'zwervende' grijze afvalcontai ners aan de kust moeten eerst worden opgelost. Pas daarna kan de gemeente Sluis gaan denken aan nieuwe manieren van afvalophaling. Dat bleek tij dens een presentatie over het toekomstig afvalbeleid in Sluis. Martijn de Koning Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 66