II 5 Toelichting van Kroons advocaten DE LEIDER PROBEERDE TE ACHTERHALEN WIE IK WAS EN WAT IK IN AFGHANISTAN DEED om dichterbij te komen. Met alle gevolgen van dien voor de levens die op het spel stonden, maar ook voor de inmiddels door de operatie verkregen resul taten, waarmee ook mensenlevens werden gered. Op dat moment nam ik mij dus voor om deze actie voorlopig bij mij te houden. Alleen dan was de kans op lekken nul en de operatie veiliggesteld. Deze ge heime operatie mocht op geen enkele wijze in ge vaar komen en mocht simpelweg niet stil komen te liggen. Ik moest dat koste wat kost zien te voorko men, ondanks de consequenties voor mijzelf. Ons werk hier was te belangrijk. Ik heb namelijk zelf kunnen zien dat onze aanwezigheid op dat moment hier juist het verschil kon maken tussen leven en dood. Als commandant ter plaatste zag ik dit dus als mijn hoogste prioriteit en verantwoordelijkheid. Daarom wilde en kon ik ook niemand deelgenoot maken van de gewelddadigheden die ik had ondergaan en be gaan. Ik moest en zou het bij me houden. Puur uit landsbelang. Ik heb mezelf hiermee bewust onder geschikt gemaakt aan het collectief met als enige houvast mijn militaire eed en de kernwaarden van het Korps Commandotroepen. Moed, Beleid, Trouw, Eer en Trots. Bereid het incident te melden, ben ik altijd geweest, maar het was toen nog niet de juiste tijd. Het kon ge woonweg niet. De operatie zou toen zeker in gevaar kunnen worden gebracht. Een ding wist ik zeker: als ik het incident zou heb ben gemeld, zou dit door de uiterst gevoelige aard van de operatie zeker naar buiten zijn gekomen. Dit zou dus het einde van de operatie betekend hebben. Dat mocht niet gebeuren omdat ik als geen ander wist dat door deze operatie mensenlevens konden worden gered. Mijn keuze dit geweldsincident tien jaar lang bij me te dragen, heeft ervoor gezorgd dat de operatie ongestoord door kon blijven gaan. Geen HET WAS TOEN NOG NIET DE JUISTE TIJD OM HET INCIDENT TE MELDEN storende onderbrekingen en onderzoeken. Door deze beslissing zijn er uiteindelijk ook daadwerkelijk men senlevens gered. Dit was voor mij de voornaamste drijfveer om het geweldsincident niet toen maar nu pas te melden. Om helemaal compleet te zijn en zo transparant mogelijk als ik op dit moment kan, wil ik er toch ook nog wel deze persoonlijke noot bij plaatsen. De kans op een lek en daardoor het compromitteren van de operatie was vergroot door het feit dat mijn leven als Nederlands militair ernstig in gevaar was gebracht en de vijand mij op een zeer vernederende wijze had mishandeld. Ik ging er toen vanuit dat dit aspect ze ker toen in de openbaarheid zou zijn gekomen. Voor mij stonden de operationele en strategische argu menten om dit voor me te houden echter voorop. Ik ben er tot op de dag van vandaag heilig van overtuigd dat het niet eerder melden bij Defensie van het ge weldsincident op geen wijze de operatie zelf of het betrokken personeel in gevaar heeft gebracht. Inte gendeel juist. Ondanks de mentale en fysieke offers die ikzelf heb moeten brengen als Nederlands mili tair, ben ik er nog steeds trots op dat ik samen met mijn maten mijn land heb mogen dienen in Afghani stan. Ik ben er trots op dat ik samen met mijn col lega's heb mogen bijdragen aan de directe en indi recte bescherming van onze Nederlandse normen en waarden en onze vrijheden. Ik wil nu graag van deze gelegenheid gebruikmaken om alle mensen, en in het bijzonder alle militairen en veteranen, hartelijk te danken voor hun warme per soonlijke woorden en talloze steunbetuigingen. Het heeft me de laatste weken enorm gesterkt. Ik heb alle vertrouwen dat ook het OM tot de conclusie zal ko men dat ik in deze kwestie juist heb gehandeld. Ik heb altijd naar eer en geweten gehandeld, onderge schikt aan het collectief en ten dienst van Volk en Va derland. Je maintiendrai. Majoor Marco Kroon donderdag 8 februari 2018 GO Marco Kroon: „Flitsen van zijn brute handelingen tijdens mijn gevangenschap kwamen in één klap weer allemaal naar boven, fotocordekock Ridder Militaire Willemsorde der vierde klasse De advocaten van onder bijkomende om- Marco Kroon, Geert- standigheden, die zich Jan Knoops en Carry in de situatie van de Knoops-Hamburger, heer Kroon niet heb- stellen dat eerdere ben voorgedaan, c.q. mededelingen in het niet voordoen. Wat wel nieuws dat het 'niet- een mogelijk strafbaar melden van het inci- feit zou opleveren, is dent' een strafbaar feit als Marco Kroon zou opleveren, niet staatsgeheimen zou juist is. Het Wetboek prijsgeven. Daarom van Militair Strafrecht kan hij in dit stuk niet stelt het niet-opvolgen nog gedetailleerder van een dienstvoor- zijn dan hij is, stellen schrift alleen strafbaar zijn advocaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5