Onthutsend beeld van zelfkant van Amerika Onervaren regisseur neemt te weinig afstand van film 7 Heikneuters tegen een sterrenteam EARLY MAN „Nee, de film gaat niet over de voor ouders van de voetballers van Man- United en ManCity", haast Park zich te zeggen. „Dat zouden de clubs ver moedelijk niet op prijs hebben ge steld. Bovendien zou dat juridisch heel ingewikkeld worden met de merchandising van de poppetjes. Deze clubs zitten erbovenop bij dat soort dingen. Een bijkomstigheid is dat de film dan vermoedelijk minder populair zou zijn in andere voetbal steden zoals Liverpool en Londen." Dinosauriërs Park (59), een bescheiden ogende man die in het bezit is van vier Os cars, wilde al jaren een komedie ma ken over de prehistorie. „Als kind was ik al gefascineerd door dinosau- The Florida Project Monee is een meisje van 6, woont in een motel voor armlastige in woners van Florida en oogt als een schattig kind. Totdat zij haar mond opendoet. Ze kan schelden, vloeken en tieren als een dragon der. Geen wonder ook, haar onge trouwde moeder Halley beschikt over dezelfde woordenschat. In zijn aangrijpende, confronte rende en ook soms geestige film The Florida Project zoomt regisseur Sean Baker in op de laagste klasse van Amerika. Mensen die aan de zelfkant leven, maar nog net een dak boven het hoofd hebben. In veel opzichten is dit een schrijnende film. Kattenkwaad van Monee en haar vriendjes kan makkelijk ontaarden in een enor me ruzie waarbij harde klappen en woorden vallen. Ook de voort durende dreiging om op straat te worden gezet door de hotelmana ger (Willem Dafoe) hangt als een donkere wolk boven het minige- zin in het paarse woonblok. Baker schetst een onthutsend beeld van een deel van de Ameri kaanse samenleving die geen kans heeft op een betere toekomst. De kijker houdt zijn hart vast wat er van Monee terecht moet komen. -A.Z. M. Lila schaamt zich zo voor haar stotteren dat ze liever helemaal geen geluid maakt. Haar op schrijfboekje is haar reddings boei. Wanneer ze de illegale straatracer Mo ontmoet blijkt dit niet te werken; hij wil dat ze te gen hem praat. Stotterend of niet. Op zijn onorthodoxe manier weet hij Lila's vertrouwen te wekken. Ze begint te spreken en wordt verliefd. En hij op haar. Dat debuterend scenarist en re gisseur Forestier zichzelf castte in M. was een ongelukkige keuze. Ze is simpelweg te volwassen om een bloedonzekere, thuiswonen de 18-jarige neer te zetten. Hoe wel ze prachtig breekbaar acteert, bekruipt de kijker het ongemak kelijke gevoel dat ze als onervaren regisseur te weinig afstand geno men heeft van haar rol als hoofd rolspeler. Liv Andren, die Lila's lastige zusje speelt, steelt daarom stiekem de show. stem van Peter was bepalend voor het karakter van Wallace, maar we hebben al jarenlang een reserveac teur beschikbaar die de proefopna- men van Wallace and Gromit insprak. In principe kan hij Peter zo vervan gen. Ik moet alleen nog een goed verhaal bedenken." riërs, lang voordat Jurassic Park werd bedacht. Mijn eerste filmervaringen waren de films van Ray Harryhau- sen, die allerlei prehistorische ani matieproducties maakte waar ik dol op was. Ooit wilde ik dat ook voor elkaar boksen. In mijn film zit een kleine verwijzing naar hem. De vechtende dino's aan het begin noe men wij Ray en Harry." Door het succes van Wallace and Gromit, Chicken Run en Shaun the Sheep kon Park eindelijk de tijd ne men om zijn project te verwezenlij ken. Voor de regisseur was het een hele opgave. „Ik moest totaal nieuwe personages bedenken, meer dan in mijn vorige films. Dat was mijn grootste opgave." De held in de klei-animatiefilm Eariy Man is de durfal Dug (ingespro ken door Oscarwinnaar Eddie Red mayne). Hij heeft een soort ever zwijn, genaamd Hognob, als metge zel. „Hun verhouding is heel anders dan die van Wallace and Gromit", legt Park uit. „Hognob is meer een wildebras. Gromit was meer een koele kikker." Slapstick Humor is ook in Eariy Man een be langrijk onderdeel. Dat past in de traditie van de Aardman Studio, waarvan Nick Park een van de op richters is. „Er moet altijd gelachen kunnen worden om onze films. Dat heb ik met Eariy Man ook gedaan, door enkele pompeuze personages voor te stellen. En natuurlijk een groot aantal slapstickscènes die zich in het voetbalstadion afspelen." Komen Wallace en Gromit ooit te rug? Na het overlijden van de acteur die de stem van de uitvinder insprak - Peter Sallis - lijkt het onwaarschijn lijk. Maar er is goed nieuws. Gelukkig voor de fans sluit Park een nieuw kleiavontuur van het duo niet uit. „Ik denk er voortdurend aan. De Mijn grootste opgave was om totaal nieuwe personages te bedenken donderdag 8 februari 2018 Dug en Hognob. DRAMA Regie: Sean Baker. Hoofdrollen: Willem Dafoe, Brooklynn Prince en Bria Vinaite. Monee dreigt door hotelma nager Willem Dafoe op straat gezet te worden, foto filmdepot DRAMA Regie: Sara Forestier. Hoofdrol len: Sara Forestier, Redouanne Harjane. - Marieke Nieuwdorp FOTO CHRIS JOHNSON Nick Park op de filmset, fotochrisjohnson ANIMATIE Regie: Nick Park. Originele stemmen: Eddy Redmayne, Timothy Spall en Maisie Williams. Wat uiterlijk betreft dragen de persona ges in de klei-anima- tiefilm Eariy Man dui delijk de kenmerken van hun voorgangers in de andere produc ties van de Aardman Studio: vooruitste kende tanden, enigs zins uitpuilende ogen en dikke vingers. Inhoudelijk lijkt de film ver verwijderd van de vorige hits uit de Aardman Studio. Re gisseur Nick Park, be kend van Wallace and Gromit, stond deze keer alleen aan het roer. Hoofdpersoon is Dug, een vindingrijke neanderthaler die samen met zijn ever zwijn Hognob speels door het leven gaat, totdat een vijandige indringer opduikt die hun stam bedreigt. De enige oplossing is een voetbalwedstrijd tussen beide partijen. Het lijkt een ongelijke strijd: de nieuwelin gen hebben een ster renteam, terwijl Dug de beschikking heeft over een stel hei kneuters die nauwe lijks weten wat een voetbal is. Park stipt in Eariy Man allerlei actuele zaken aan, zoals brexit, de ijdelheid van overbetaalde voetbalspelers en de strijd tussen rijk en arm. Zijn film is vin dingrijk en oogt weer zeer gedetailleerd, hoewel deze keer ook computertechnieken zijn gebruikt, vooral in het uitverkochte sta dion. Eariy Man zal geen echte klassieker wor den zoals vorige films van Park, maar de film is voor alle leeftij den best vermakelijk. -A.Z. 44 - Nick Park

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51