Een echt muzikaal weekend 4 Theater Meegenomen worden in de wereld van iemand anders. Met een open blik blijven kijken. Die boodschap geven De Andersons mee in hun voorstelling 'Hier dooft niets'. Morgen staan zij in Ritthem, met als gast Margreet de Haan. Muziek met een ziel uit verschillende continenten Filmmuziek in Sacksioni-stijl ij elke voorstelling van de show Hier dooft niets is er een andere regionale jgast. Het is een idee 'van Anna Agren, die samen met haar man Roel Dullaart en Thomas Bollen theatergezelschap De Andersons vormt. De naam van het gezelschap verwijst naar de Zweedse afkomst van Agren. „Anderson is een veel voorkomende Zweedse naam. We profileerden ons voorheen als Zweeds-Nederlands gezelschap. In de naam zit ook het woord anders. We zijn ook anders. Het is zeker kleinkunst, maar ik vind het mooi dat het publiek ons soms niet in een bepaalde hoek kan stoppen. We zijn ook niet in een hoek te stoppen." En dat de voorstelling telkens an ders is, heeft voor een groot deel te maken met het gastoptreden. Dat zorgt telkens voor verrassingen, voor een andere sfeer. „We wilden onze wereld groter maken. Als artiest zit je soms heel erg in een cocon. Door gas ten uit te nodigen kom je soms in een wereld waar je nog niet zoveel vanaf weet. Het idee om gasten bij de voor stelling te betrekken is ontstaan uit nieuwsgierigheid naar wat andere Ik vind het mooi dat het publiek ons soms niet in een bepaalde hoek kan stoppen mensen beweegt en inspireert." In Ritthem is Margreet de Haan van boekhandel 't Spui in Vlissingen - vorig jaar verkozen tot boekver koopster van het jaar - te gast. Agren heeft haar uitgekozen uit een rijtje suggesties van programmeur Peter de Neef van theater De Verwachting. „We vragen het altijd aan iemand die bekend is in de regio. Met google kom je niet altijd bij de pareltjes terecht. Ik lees me altijd in en bij Margreet sprak een aantal uitspraken die ze gedaan heeft me aan. Zoals 'boeken bieden je een open blik, de wereld groeit'. Voor ons betekent verwondering een open blik hebben. Ze is denk ik ook niet voor niets Boekverkoopster van het jaar. Je moet oprechte interesse heb ben in mensen om ze te kunnen hel pen in hun zoektocht naar een boek dat bij ze past. Ik verheug me echt op de ontmoeting met haar, het is ie mand die je beter wilt leren kennen. Dat is ook belangrijk: ik moet een be paalde nieuwsgierigheid naar een gast hebben." Wijsheid Agren vertelt dat hun gasten vaak nog nooit van De Andersons gehoord hebben. „Heel veel gasten weten niet wat ze kunnen verwachten en toch zeggen ze ja. Ik vind dit het leukste concept tot nu toe. Je wordt meege nomen door deze ontmoetingen. Ik neem er altijd iets van mee, want er zit altijd een wijsheid in iemand. En het is juist de ontmoeting met de an der die verwondering creëert. Je wordt verrast. Ik verheug me er elke keer op: wat gaat er nu weer gebeu ren? Dat je dat niet weet, vind ik het allerleukste." In Hier dooft niets wordt het publiek in het eerste deel van de voorstelling verrast, ontroerd en tot denken ge prikkeld met liedjes. Vervolgens wordt de gast erbij gevraagd. Die geeft een eigen bijdrage. „Ik weet van tevoren niet wat Margreet gaat bren gen." Vervolgens is er een vraagge sprek tussen Agren en de Haan. „Elke voorstelling heeft een andere dyna miek door de gast. De ene keer is het hilariteit, de andere keer ontroering. Het is een kleur die je van tevoren niet weet. Ik stuiter altijd nog even na van de voorstelling en het publiek vaak ook. Je wordt aan het denken ge zet. Hier dooft niets is dan ook een op roep. Een oproep om de nieuwsgie righeid, de passie, het vuur en eigen lijk de brandstof niet te laten doven." Wie de voorstelling van 9 februari in Ritthem niet kan bijwonen, heeft nog een kans om De Andersons in Zeeland te zien. Op 2 maart spelen ze in de Kunstkamer in Scherpenisse. Tijdens die voorstelling is de regio nale gast het kunstenaarsechtpaar Willemien van Dijke en Martin Hoe- venaars. 4 REDENEN OM UIT TE GAAN Americana 1 Gitaar donderdag 8 februari 2018 Een oproep om het vuur te laten branden PZ Valeska Nastaly 44 Anna Agren De Andersons: Hier dooft niets, theaterconcert, De Verwachting in Ritthem, vrijdag 9 februari, 20.15 uur Ze komen uit twee verschillende werelddelen, delen een bepaalde melancholie en staan zaterdag samen op het podium: Johnny Dowd en Melle de Boer. Harry Sacksioni reist op eigen wijze langs filmklassiekers en kleinkun- stenares Daniëlle Lous laat zich van haar kwetsbare kant zien. Bij de Amerikaan Johnny Dowd (1948) blijft weinig heel van alle clichés die je op ameri cana kunt plakken. Nou ja, dat het een wat alternatieve vorm is van musiceren op basis van tra dities, klopt nog wel. Maar de scheurende distortion uit zijn gi taar en de bijtende zang slaan het conservatisme en materia lisme van de American Dream genadeloos aan diggelen. En toch is dit de muziek die mis schien alleen in de VS gemaakt kan worden. Met dank aan Cap tain Beefheart, Frank Zappa, Tom Waits, Hank Williams en Johnny Cash. Dezelfde lijst waar ook Nederlandse singer-song- writer en beeldend kunstenaar Melle de Boer (1972) een deel van zijn inspiratie vandaan haalt. Ook hij is een zanger die met zijn stem het duister en donker kan oproepen. Een componist van wat de boeken inging als country noir. Mooie melancholie gaat hand in hand met een harde werkelijkheid. Muziek met een ziel, zoals ook Johnny Dowd in zijn songs iets dat onvermij delijk is kan laten horen. Twee karakters die elkaar nu vinden op het podium. Zon 11 feb, Kloveniersdoelen Middelburg, 15.30 uur De bekendste akoestische gitarist van de Benelux spreekt via zijn in strument. Een optreden van Ennio Morricone maakte filmmuziek tot zijn nieuwe uitdaging. In de show Once upon a time geeft Sacksioni muziek uit onder meer The Pink Panther, The Sting en James Bondfilms een eigen draai. En speelt hij eigen materiaal. Vri 9 feb, Zeeuwse Concertzaal Middelburg, 20.00 uur De Andersons nodigen elke voorstelling een andere, regionale gast uit. FOTOROXANNE HELLEVOORT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48