3 Spil van Noorse jazzscene Kippenvel op Wimbledon Americana en mariachi Rock-'n-roddel Bluesgigant M U Dvd Cd Boek Cd MOLVAER vuur flakkerde en niet laaide. Dat de luisteraar toch sterk de indruk kreeg dat de scherpte en geestdrift waren verdwenen. Dat, kortom, het beste er wel vanaf was. Het bleek gelukkig loos alarm. Met de overgang een paar jaar terug naar het nieuwe OKEH la bel van Sony hervond Molvaer meer en meer zijn oude niveau. Met drie jonge Noren aan zijn zij, durft hij weer dieper te gaan. Dankzij onder meer Geir Sundstol, die een karre- vracht aan snaarinstrumenten speelt, waaronder de pedal steel gitaar en de banjo, zijn er meer invloeden uit americana in de muziek terechtgeko men. Maar belangrijker is dat de jon gelingen nu en dan vol het volume pedaal intrappen en zo behalve een opwindende dynamiek ook een fraai spel met boventonen tot stand weten te brengen. Molvaer noemde zijn eerste plaat voor het OKEH label Switch en gaf daarmee een duidelijke hint dat hij de knop weer had omgezet. Zijn meest recente cd onder eigen naam heet Buoyancy en verscheen in 2016. Buoyancy is een klein meesterwerk. Molvaers muziek is vaak op hetzelfde moment toegankelijk en mysterieus. Telkens blijken de composities veel gelaagder dan de luisteraar in eerste instantie denkt en ervaart. Steeds als Buoyancy na enige tijd weer uit de kast wordt gehaald, zijn er nieuwe dingen te ontdekken. Datzelfde geldt overigens ook voor Khmer en andere platen uit Molvaers oeuvre. Blakende vorm Het vuur is terug. Ook live, vooral ook live. Bij zijn meest recente Ne derlandse tournee bleken Molvaer en zijn band in blakende vorm. Het vuur is terug, de vernieuwingsdrift en de open blik zijn gebleven. Zo bracht Molvaer vorig jaar nog een plaat uit met een koor dat madrigalen zingt. Muziek geïnspireerd op die uit de re naissance, met teksten die over actu- Het vuur is terug. Ook live, vooral ook live ele problemen als klimaatverande ring en milieuverontreiniging gaan. Weer komen bij Molvaer het oude en het nieuwe bij elkaar. Blijkt de tradi tie de basis van iets nieuws. Dat is zo'n herkenbare rode draad in Mol vaers oeuvre, dat je haast een essenti eel aspect van zijn werk zou vergeten. Namelijk hoe indringend hij trompet speelt. Met die enorme reikwijdte van gemeen en metalig tot broos en lyrisch. Lieflijk en bruut, duister en licht. Subliem. donderdag 8 februari 2018 Ze waren eikaars tegenpo len: het Zweedse ijskonijn Björn Borg en het Ameri kaanse enfant terrible John McEnroe. Menig strijd voch ten ze uit op de tennisbaan, maar hun finale op Wimble don in 1980 werd legenda risch. Borg wilde het toernooi voor de vijfde keer winnen maar talent McEnroe gaf zich niet gewonnen. Een film over twee iconen en hun heroïsche strijd. De dvd komt 14 februari uit McENROE De Amerikaanse band Calexico staat al bijna drie decennia garant voor fijnbesnaarde ame ricana, vermengd met Mexicaanse mariachi. The thread that keeps us is het negende album van de formatie uit Tucson, Arizona rondom Joey Burns en John Convertino, en ontstond in een huis aan de Californi- sche kust. De band klinkt steviger dan eerst, maar melancholie is nooit ver weg. Nu in de platenzaak Het is de nachtmerrie voor elke popjournalist, maar achteraf levert het een mooi verhaal op: een interview met een onwelgevallige popmuzikant. Sinds 2011 verschenen op gejattever- - halen.nl -anoniem- anekdotes, roddels en andere smeuïge verhalen over de muziek wereld. De beste (o.a. over Black Eyed Peas, Robert Plant en Fun Lovin' Crimin- als) zijn gebundeld in Gejatte verhalen. Te koop voor €16,50 In 1978 trad bluesgi gant Muddy Waters op in het legendarische programma Rockpalast. De grondlegger van de Chicago-blues en au teur van de klassiekers Hoochle Coochle Man en Mannish Boy speelde de pannen van het dak. Het tweede deel van de cd- box is een registratie van het Rockpalast Loreley Open Air-optreden van een Muddy Waters Tribute Band in 1996. Is net verschenen Trompettist Nils Petter Molvaer werd op 18 september 1960 gebo ren in Langevag, Noor wegen. Midden jaren tachtig deed hij voor het eerst van zich spreken in de band Masqualero, waarvan alle vier de leden zouden uitgroeien tot spilfiguren van de Noorse jazzscene. Daarna volgden platen met onder meer zange res Sidsel Endresen en pianist Jon Balke. Het album KhmerMol- vaers debuut onder eigen naam, betekende meteen zijn grote door braak. Sindsdien bracht Molvaer als bandleider zo'n vijftien albums uit, inclusief remix-platen en filmsoundtracks. Ook als sideman bleef Mol vaer actief. Hij speelde onder meer op albums van bassist Bil Laswell en de Franse componist Hector Zazou. Trompettist Nils Petter Molvaer geldt als grootmeester in de hedendaagse jazz. FOTO 'S CEES KUIPER EN JOERG GROSSE GELDERMANN (PORTRET) 44 Nils Petter Molvaer Quartet, zater dag 10 februari, De Spot Middel burg, aanvang 21.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 47