Met vijf blazers op reis langs de Moldau II f Roddel en achterklap 2 WINDQUINTET Campert wil het nu zeggen Concert Na een korte afwezigheid keert de jazzprogrammering van MuziekPodium Zeeland terug. Voor het eerste concert werd meteen een grootheid gestrikt: trompettist Nils Petter Molvaer. Zaterdag speelt hij in De Spot. Uitgelicht ijn eerste kennismaking met de klas sieke muziek was toen ik als basis schoolleerlinge met mijn vader op be zoek ging bij een oud-leraar van hem. Toen de voordeur openging, kwam me een golf van klan ken tegemoet. Nieuwsgierigheid is mijn grootste deugd en altijd vragen waarom, is een kenmerk van me. De gastheer vond het blijkbaar interes sant en gaf me toen een gedegen les in luisteren naar muziek. Hij vertelde in geuren en kleuren het verhaal over de Moldau, de rivier die door Bohemen stroomt en allerlei gebeurtenissen langs zijn kabbelende water voorbij ziet komen. De Moldau werd toen gespeeld op lp door een groot symfonieorkest, maar in Porgy wordt het dit weekend vertolkt door een blazerskwintet. De blazers, fluitist Tim Wintersohl, hoboïste Marije Clemens, klarinettiste Hanka Clout, hoornist Stefan Danifeld en fagottiste Marijke Zijlstra, spelen een speciale versie van De Moldau van Smetana, die zo geraffineerd de muziek uit zijn geboorteland verwerkte in zijn composities. Het Amsterdams Wind Quintet neemt het pu bliek mee op een muzikale reis langs de Moldau en ik denk dat velen net zo verbaasd zullen zijn als ik toen. Wat een kleuren, wat een mooie sa menklanken en wat stroomt deze muziek mooi. De verwondering van toen is veranderd in bewondering. Inmiddels is de Een blazersensem ble levert altijd een verwondering warm bad oP. De van toen klanken van fluit, hobo en klarinet zor- veranderd in gen voor melodie en bewondering heldere tonen, de fa- u got en de hoorn kleu ren deze met warmte in. Dit kwintet beperkt zich niet tot het spelen van klassieke muziek in concertzalen en thea ters, maar kiest soms voor speciale locaties en gaat projecten aan met andere kunstdisciplines. Het programma met Boheemse muziek van Smetana, Zelenka, Stamitz, Dvorak, Mahler en Reicha wekt zeker bewondering op. Het pro gramma is afwisselend en boeit omdat ook ver schillende stijlperioden aan bod komen. Van ba rok tot en met de hoog-romantiek. MONDIALE TOP 3 pz 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Boek uim twintig jaar na dato trekt er nog steeds een schok door de luisteraar: met het album Khmer bracht de Noorse trompettist Nils Petter Molvaer werelden samen die eerder strikt gescheiden waren geweest. Jazz werd vermengd met dance, elektronische muziek en rock. Uit bakken vol effectapparatuur wer den beats getoverd die ver leken af te staan van de typische jazzswing, die ook nog eens veel agressiever klon ken dan de meeste jazz. Soms sinister zelfs. Khmer is een baanbrekende plaat met een donker randje, maar ook een waarin de deuren naar de wereld wa genwijd werden opengezet: invloe den uit alle windstreken en uit tal loze muziekstijlen waren traceerbaar, zo veel en zo extreem dat bij menig een weer eens de vraag bovenkwam die door jazzliefhebbers om de ha verklap wordt gesteld: is dit nog wel jazz? Goed ingevoerde jazzliefhebbers konden het spoor terug volgen naar de platen die de Amerikaanse trom pettist Miles Davis eind jaren zestig en begin jaren zeventig maakte. Pla ten als In A Silent Way en Bitches Brew. Platen die tot de meest bedis- cuteerde binnen de jazz horen, om dat ze de koers van jazz op zijn minst ten dele blijvend hebben verlegd. Bij Molvaer hoorde je dat ruige en dat Molvaers muziek is vaak op hetzelfde moment toegankelijk en mysterieus duistere terug dat in de muziek werd gebracht door Miles Davis (die niet voor niets de bijnaam Prins der duis ternis had). Maar net als Miles Davis kon Molvaer ook heel zacht en poë tisch klinken, doemde vanuit woeste, stampende ritmes ineens slierten met breekbare noten op die samen een zachtmoedige melodie vormden. Molvaer leerde de jazzliefhebber weer eens de les die deze telkens hardnekkig lijkt te vergeten: oordeel niet te snel. Binnen de jazz worden soms zeer grofweg twee soorten musici onder scheiden, de zogeheten/ceders en ta- kers. Een minderheid voedt, vindt nieuwe wegen, nieuw materiaal waarop de anderen kunnen voort gaan. En die anderen nemen wat ze van defeeders toegeworpen krijgen. Nu doen generalisaties sowieso zel den recht aan de wispelturige werke lijkheid, maar Nils Petter Molvaer heeft laten zien dat iemand zowel een feeder als een taker kan zijn. Op geen enkele manier heeft hij zijn in vloeden verdoezeld of geprobeerd de bron van zijn ideeën verborgen te houden. En toch heeft Molvaer de jazz ook zelf ontegenzeggelijk veran derd en vernieuwd: heeft hij jongere generaties jazzmusici op een nieuw spoor gezet. Invloeden uit ambient en minimal, uit Indiase en Arabische muziek die momenteel bij veel jonge jazzmusici in zwang zijn, vind je al bij Molvaer terug. Er was een tijd dat Molvaer voorna melijk remixen en remakes van eer der werk uitbracht, dat ook live het donderdag 8 februari 2018 Jeanette Vergouwen houdt van cultuur en vooral van klassieke muziek. Zij is muziekrecensente. Wat: Amsterdam Wind Quintet Waar: Porgy en Bess Terneuzen Wanneer: zondag 11 februari 15.00uur Reageren? uitenthuis@persgroep.nl Dit zijn op dit moment de populairste hits ter wereld. 1. Ed Sheeran Beyonce- Perfect 2. Drake - God's Plan 3. Luis Fonsi Demi Lovato - Échame la culpa Bron: Global Top 40 (ranglijst van de stichting Ne derlandse top 40 die wekelijks wordt samenge steld op basis van de populair ste hits in de be langrijkste mu ziekmarkten) B A Het Amsterdam Wind Quintet brengt een Boheems muziekprogramma, foto jerryknies Remco Open ogen Campert I- Momenteel draait de verfilming van zijn klassieker Het leven is verrukkulluk in de bioscopen. On langs verscheen ook een nieuwe dichtbundel van de inmiddels 88- jarige schrijver en dichter Remco Campert. 'Ik wil het nu zeggen, voor ik weg ben', zei Campert in een interview over zijn nieuwe gedichten, die voor zijn doen opvallend direct van toon zijn. Campert geeft in Open ogen woorden aan de oorlog in Syrië en de aanslagen in de Bataclan. De Bezige Bij, €17,99 Is dit nog wel jazz? Mischa Andriessen 44 Machiel Coehorst blijft deze week thuis voor Campert, McEnroe, Calexico, Muddy Waters en een flinke dosis roddel en achterklap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46