3 MARCOKROON VERKLARING Marco Kroon beloond voor zijn moed Oorlogsheld Marco Kroon blijkt tijdens een geheime operatie in Afghanistan gevangen genomen te zijn. Toen de vijand hem liet gaan, wilde Kroon zelf de leider van de groep gevangen nemen. Dat mondde uit in een dodelijk vuurgevecht. Drie weken geleden biechtte Marco Kroon op dat hij tien jaar geleden in Afghanistan een vijand moest uitschakelen. Wat er precies was gebeurd, kon hij om veiligheidsredenen niet zeggen. Vandaag vertelt hij meer. 2012 2009 wat zijn rol daarin was. Ook geeft hij geen details over de man die hij doodde. Alleen dat de man 'hoogstwaarschijnlijk verant woordelijk was voor de verwoes ting van vele levens.' Dat Kroon nog niet alles prijs geeft, heeft alles te maken met de aard van de missie. Die was in op dracht van de militaire geheime dienst MIVD en is nog altijd ge heim. Het openbaren van staatsge heimen is strafbaar. Kroon was in 2005,2006 en 2007 meerdere keren in Afghanistan met het Korps Commandotroe pen. Hij was pelotonscomman dant en werd voor zijn dapperheid in 2009 geëerd met de allerhoogste militaire onderscheiding, de Mili taire Willems-Orde. Hij kreeg de onderscheiding onder meer voor zijn heldhaftige optreden toen hij zich met zijn peloton uit een hin derlaag wist te vechten. Ook heeft hij een keer het gevecht van een coalitiegenoot overgenomen zodat zij een gewonde konden afvoeren en dirigeerde hij tijdens een an dere operatie eigenhandig de jachtvliegtuigen naar een plek waar het stikte van de Talibanstrij- ders. „Het was hij of ik", schrijft Marco Kroon in zijn eigen verklaring die hij vandaag in deze krant publi ceert. Kroon zag de man op een plek waar hij hem niet verwachtte en wilde hem overmeesteren, maar zag dat hij naar zijn automatische wapen greep; een AK-47. „Ik moest nu aan mijn leven denken. Flitsen van zijn brute handelingen tijdens mijn gevangenschap kwamen in een klap weer allemaal boven. Ik greep in een reflex naar mijn wapen en vuurde gericht mijn hele maga zijn leeg op het lichaam van de man. Hij was dood." De commando fouilleerde de man omdat hij wilde weten wie hij was en wat hij van Kroon en de operatie wist. 'Een schokkende ontdekking,' noemt Kroon het, zonder verder in te gaan op details. ten, maakte hij wekenlang jacht op de man omdat hij volgens Kroon zijn operatie en die van zijn mak kers in gevaar kon brengen. Niet met het doel om hem te doden, maar om hem gevangen te nemen. De aanvullende verklaring die Kroon nu doet, komt drie weken nadat Kroon opbiechtte tien jaar lang met een geheim te hebben rond gelopen. Toen wilde hij niet vertellen wat er precies was ge beurd. Alleen dat hij een vijande lijke strijder om het leven had ge bracht. Volgens Kroon kon hij niet alles vertellen om het onderzoek van het OM niet te dwarsbomen. Omdat de buitenwereld zich bleef afvragen waarom hij niet eer der met dit verhaal naar zijn werk gever is gestapt, komt Kroon nu met meer openheid van zaken. Maar ook nu vertelt Kroon niet alles, blijkt uit de verklaring. Zo blijft onduidelijk welke operatie hij precies deed en Volgens Kroon was hij enkele weken eerder door deze man ge vangen genomen. Hij is daarbij hardhandig ondervraagd, mishan deld en vernederd. De man pro beerde te achterhalen wat Kroon in Afghanistan deed en wie hij was. Kroon gaf geen informatie prijs en wist zijn operatie geheim te hou den, schrijft hij. Toen Kroon om on duidelijke redenen werd vrijgela- donderdag 8 februari 2018 GO Kabul Kandahar Chora Deh Rawod Nederlandse KONINGIN BEATRIX Uitrei king van de Militaire Willems orde op het Binnenhof. Hij is beloond voor zijn moed, be leid en trouw. Hij gaf leiding tijdens meerdere acties. KAPITEIN Marco Kroon bij de commando-overdracht van het 17de Pantserinfanterieba- taljon op de Generaal-majoor de Ruijter van Steveninckka- zerne in Oirschot. DEFILE Marco Kroon bij het verzamelen in Rotterdam voor de herdenking van het 350- jarig bestaan van het Korps Mariniers. Kroon doodde vijand die hem mishandelde Vervolg op pagina 4 5 T Marco Kroon tijdens een missie in Afghanistan. FOTO DEFENCE AUDIOVISUAL SERVICE Raymond Boere Den Haag AFG URUZGAN 40 km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3