MIJN HOBBY 11 Als kind bleef het een papieren droom. Pas toen Ben Polderman 46 was, kocht hij zijn eerste modeltrein. „Dat vinden mensen wel gek ja. Wat moet zon grote vent met kleine treintjes?" In 1996, toen ik 46 jaar was. Als kind had ik geen modeltreinen, mijn ouders vonden dat te duur. Ik kocht wel catalogussen en berekende welke trei nen ik van mijn zakgeld zou kunnen kopen. De techniek. Die kleine treinen laten rijden. Want ze moeten bewegen, ik koop ze niet om ze in een vitrine te zetten. En het modelbouwen vind ik mooi: huisjes, landschappen. En er dan voor zorgen dat het niet meer op plastic lijkt door het zelf te verouderen. Veel. Ik zit bij Stichting Zeeuwse Modelbouw Hobbyisten en wij hebben een ruimte onder de Albert Heijn in het centrum van Middelburg. Daar ben ik zeven uur per week en één zaterdag in de maand de hele dag. Thuis ben ik elke dag vier uur met mijn treinen bezig. Ik schat vijftig euro per maand, maar in de loop der jaren duizenden euro's. Ik heb veer tig locomotieven, honderd rijtuigen en drie trein stellen. Nieuwe treinen koop ik niet meer, alleen nog tweedehands op beurzen. Vaak in België. Daar zijn ze goedkoper en is er meer keuze. Ik ben bestuurslid van onze stichting. Het be stuur telt zes mensen, allemaal 55-plussers. En er zijn drie 'vrienden van de stichting' die hier ook altijd zijn. We komen allemaal uit de buurt: Middelburg, Vlissingen, Oost-Souburg. Ik lees diverse tijdschriften zoals Miba en Railhobby. En ik kijk veel naar filmpjes op YouTube over de techniek. Bijvoorbeeld hoe je landschappen kunt maken. Dat doe ik zelf ook graag, met mijn 3d-printer en lasersnijder. Mijn vrouw vindt het geweldig. Zolang ik thuis maar afwas, was en strijk. Ze is secretaris van onze stichting, ook al is het niet haar hobby; zij fotografeert. Met de andere mannen in de stichting, en met mijn zoon. Die houdt niet zo van de trei nen, maar wel van het bouwen van huizen en land schappen. Dat heb ik niet, ze zijn me allemaal even dier baar. Ik was wel heel blij toen ik de Flirt, een Zwitsers treinstel, kon kopen, want dat was duur. O ja! Wat moet zo'n grote vent met kleine treintjes? Het zijn vaak vrouwen die dat zeggen. Mannen vinden het stiekem wel leuk. Maar goed, ik ken ook een man die alleen maar putdek sels fotografeert. Dus ja, wat is gek. Uitbreiden. Ik ben thuis een modulebaan aan het bouwen van 4,20 bij 0,80 meter. Die kan ik in delen uit elkaar halen om mee naar tentoonstel lingen te gaan. En met de stichting willen we nog een marinehaven maken. donderdag 8 februari 2018 GO Een passie met vertraging Maurits Sep 1 Wanneer bent u met uw hobby begonnen? 2Wat is er zo leuk aan uw hobby? 3 Hoeveel tijd besteedt u eraan? 4Hoeveel geld geeft u eraan uit? 5 Zit u bij een club? 6 Hoe informeert u zich over uw hobby? 7Wat vindt uw partner ervan? 8 Met wie deelt u uw passie? 9 Wat is uw topstuk? Verklaart men u wel eens voor gek? Bent u van plan om uw verzameling nog uit te breiden? Ben Polderman: „Ze moeten wel bewegen, ik koop ze niet om ze in een vitrine te zetten." foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39