II BIJZONDER BOEK VAN SSEESSr1 'DE RAMP' VAN 1953 Rossige kalveren al dagen los in polder bij Baarland 4 SCHRIJF JE IN VIA PZC.NL/CLUB Dennis Pollemans was verguld met zijn Schotse Hooglanders. Jarenlang heeft hij ervoor gespaard en naar gezocht. Toen ze na maanden op stal eind januari eindelijk op een dijk mochten grazen, leverde dat mooie plaatjes op. Twee rossige kalveren 'op d'n diek'. Maar ze ontsnapten maandagavond. Twee keer was vangst nabij, maar nog steeds lopen ze rond in de Baarlandse polders. Woensdagmiddag. Over de Herver- kavelingsdijk bij Hoedekenskerke sluipen twee mannen in overall meter voor me ter dichterbij twee rossige Schotse Hooglanders, die over het lagerge legen akkerland scharrelen. Een paar honderd meter verder staat een terreinwagen met paarden trailer al gereed. Eén van de man nen is eigenaar Dennis Pollemans, de ander is een dierenarts met ver dovingsgeweer. Ze moeten op tien meter van de kalveren komen om fatsoenlijk te kunnen schieten. Maar schuw als de beesten zijn, merken ze de aanwezigheid van hun belagers op en zetten het op een lopen. Een verdovingspijltje wordt nog afgevuurd maar slaat in de klei. De twee Hooglanders hob belen over de dijk, er weer vanaf, steken de Kapuinhoekweg over volgen de Zeedijk zuidwaarts. Dan stormen ze door een sloot, over akkerland, en steken de Krekepol derweg over. Een naderende auto mobilist kijkt de beesten verbluft na. Midden op een andere akker lijken de kalveren tot rust te ko men. Dennis en zijn 'jagers', in middels vier man sterk, kijken ze van ruime afstand na. Weer mis lukt. Toen Dennis maandagavond laat via de telefoon vernam dat zijn Hooglanders uitgebroken waren, wist hij al dat het een flinke klus zou worden om ze terug in de wei te krijgen. De beesten laten zich na melijk niet makkelijk vangen. Ze zijn in het wild geboren en daar door erg schuw. Met hulp van buurtbewoners is het wél te doen om de kalveren te lokaliseren. Zo dra iemand ze ziet, volgt er een bel letje. Een bericht dat geitenkaas boerderij Pollehof - van Dennis' ouders - plaatste over de ontsnap ping, werd meer dan tweehonderd keer gedeeld. Informanten en infor matie genoeg: Dinsdag, 08.02 uur: de dieren zijn voor het laatst gezien ter hoogte van de Waardweg bij Hoedekenskerke. Dinsdag, 15.45 uur: Een vrouw die haar hond uit laat ziet de kalveren het spoor van de stoomtrein oversteken. Dinsdag, 16.55 uur: Een nieuw spoor. Baar- lander Robbert Northolt heeft ze gezien onder de Zeedijk tussen Ba kendorp en Hoedekenskerke. Maar net als woensdag mislukt dinsdag een reddingspoging. „We hadden ze richting de wei gedreven", zegt Dennis. „Daarvoor moesten we de Oude Polderdijk over. Alles ging goed totdat mensen per se voorbij moesten met de auto. En weg wa ren de kalveren. We zijn afhankelijk van het begrip en de medewerking van andere mensen." Dennis en zijn familie kunnen er Dat hek kan niet per ongeluk open niet bij dat iemand zomaar het hek heeft opengezet. „Wijd open", zegt moeder Mary. „En dat hek kan niet per ongeluk open want er zit een beveiliging op, een soort knip. Mensen weten niet wat ze ons aandoen." Vandaag waagt Dennis een nieuwe poging om de beesten te verdoven. Als dat lukt, dan gaan ze voorlopig weer in de stal, zegt Dennis, die overigens nog geen naam voor de dieren heeft. Hij lacht voorzichtig. „Maar die krijgen ze nu ook niet meer." 112 NIEUWS Man ramt lantaarnpalen Inbraak in Kapelle WATERSNOOD SLECHTS €49,00 donderdag 8 februari 2018 A Twee keer was vangst dichtbij, maar de twee ontsnapte runderen lopen nog steeds rond in de omgeving van Baarland, fotoziggymarlissa Duo Hooglanders gaat de hort op Michiel Bouwman Baarland -Mary Pollemans VLISSINGEN Een dronken automobilist heeft dinsdag avond verschillende lan taarnpalen geramd op de Prins Hendrikweg in Vlis- singen. De politie pakte hem zijn rijbewijs af. De 20- jarige Vlissinger had be hoorlijk diep in het glaasje gekeken. Hij blies maar liefst 985 ug/l (micro-gram per liter); dat is ruim elf keer zoveel dan is toege staan voor beginnende be stuurders. De politie nam daarom het rijbewijs van hem af. De officier van jus titie beslist nog of en wan neer de man zijn rijbewijs terugkrijgt. KAPELLE De politie heeft dinsdagavond in de Ka- pelse Annie M.G. Schmidt- wijk gezocht naar verdach ten van een mogelijke in braak. De verdachten zou den in de richting van de A58 zijn gelopen, maar de jongens werden niet ge vonden. Een alerte buurt bewoner had 'gerommel' gehoord in een brandgang waarop hij de politie belde. Die doorzocht de wijk met politiehonden. Er werd ge zocht in een woning in aan bouw en in een huis aan de Annie M.G. Schmidtsingel omdat daar mogelijk inge broken zou zijn. Uiteindelijk werden er geen verdach ten aangehouden. De poli tie onderzoekt de zaak. Op 31 januari 1 februari is het 65 jaar geleden dat het Deltagebied in zuidwest-Nederland werd getroffen door 'De Ramp'. Een bijzonder herdenkingsmoment, dat deze krant in een samenwerkingsverband met uitgeverij Kick aangrijpt voor een nieuwe druk van het boek WATERSNOOD van Kees Slager. WATERSNOOD is in woord en beeld hét boek over 'De Ramp' van 1953. In een groot formaat laat het boek de verschrikkingen van 65 jaar geleden zien. Kees Slager beschrijft ook alle vorige rampen, het Deltaplan als uitvloeisel van 'De Ramp' en de hedendaagse vragen over water en veiligheid. EXCLUSIEF VOOR ABONNEES Exclusief PZC Club aanbieding Bijzonder boek over 'De Ramp' van 1953 Exclusieve kleurenfoto's Slechts 49,00 (i.p.v. 69,00) incl, gratis verzending Incl. een gratis ticket voor het Watersnoodmuseum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32