jL y Eén advies bij gevaar kerncentrales M Eendenkliklijn tegen 'daders' die brood voeren 3 bodem en gaat het rotten. En: gooi geen voer op de kant, want dat trekt ratten aan." En die ratten kunnen overlast veroorzaken. Daar weten ze in Ter- neuzen en Goes alles van. Bij de vij ver bij woonzorgcentrum De Blide aan de Axelsestraat in Terneuzen heerste eind 2016 een ware ratten- plaag. Het voeren van eendjes was één van de oorzaken. De gemeente plaatste daarom borden met 'niet voederen'. In de Goese Polder (Goes-Noord) Gooi geen voer op de kant, want dat trekt ratten aan trok al dat brood voor eenden ook veel meeuwen aan. Welzijnsorga nisatie SMWO begon daarom an derhalfjaar geleden, samen met an dere instanties, een actie om het voeren van eenden in te dammen. „Mensen gooiden soms hele vuil niszakken met etensresten in het water. Dat kunnen die twee eenden die er zwemmen niet op: daardoor kwamen veel meeuwen en ratten op het eten af', weet opbouwwer ker Matijs Gerrits van SMWO. De instanties deelden flyers uit met de titel 'Eenden voeren ratten kwe ken'. Ze zochten contact met basis scholen en de woningcorporaties. „Niet-westerse mensen vinden zijn gewend om geen eten weg te gooien. Ze geven het aan de dieren. We hebben ze erop gewezen wat het doel is van de groene kliko: dat is geen verspilling, maar zorgt voor compost." De actie heeft gewerkt, zegt Gerrits. „De excessen zijn nagenoeg voorbij." WATERKWALITEIT De kritiek die de Onderzoeksraad voor Veiligheid uitte over gebrek kige samenwerking bij nucleaire ongevallen is deels gebaseerd op achterhaalde feiten. In de anderhalf jaar tussen het afsluiten van het on derzoek en de publicatie van het rapport is al veel aan afstemming tussen de verantwoordelijke over heden binnen en buiten de lands grenzen verbeterd, aldus de voor zitter van de Veiligheidsregio Zee land, burgemeester Jan Lonink van Terneuzen. Hij zei dit gisteren na afloop van een regionale nucleaire oefening rond een fictief incident bij de kerncentrale in Borssele. Aan de oefening deden 250 me dewerkers van overheden en in stanties uit Zeeland, West-Brabant en de Belgische provincies Antwer pen en Oost-Vlaanderen mee. Het was het eerste deel van de nationale oefening Shining Star. De oefening wordt in april voortgezet met een tweedaags, nationaal gedeelte. Dan zijn ook de nationale overheden van Nederland en België van de partij. De vernieuwde plannen en pro cedures worden met Shining Star getest. Bovendien leren de betrok kenen elkaar tijdens zo'n oefening te vinden. Weten wie je aan de lijn krijgt helpt wanneer echt de nood aan de man komt. Iedereen is het er over eens dat bij een nucleair inci- Bij een aardbeving bel je Groningen, bij nucleaire problemen Zeeland dent, of dat nu in Borssele of Doel is, de boodschap aan de bevolking eenduidig moet zijn. Het kan niet zijn dat de Vlamingen advies A en de Zeeuwen en Brabanders advies B krijgen. „Je moet dan aan beide kanten van de grens met hetzelfde verhaal naar buiten komen", aldus Ronald de Meij, directeur Publieke Gezondheid bij de Veiligheidsregio Zeeland. Dat vraagt goede afstem ming over en weer. Het afgelopen jaar zijn afspraken internationaal meer met elkaar in overeenstemming gebracht. Een voorbeeld hiervan is het verstrek ken van jodiumpillen. Shining Star is een papieren oefening. Buiten de kantoren is er in Zeeland niets van te merken geweest. Toch kwam de oefening op de Borselse burge meester Gerben Dijksterhuis over 'alsof het echt gebeurde'. Als voor beeld noemde hij de keuze wel of niet evacueren. „Moet je mensen die in een verpleegtehuis wonen eerder uit voorzorg evacueren om dat dat nu eenmaal veel tijd kost? Wat heeft dat voor effect op de rest van de bevolking? Voor deze keuzes kom je te staan." Voor de Veiligheidsregio Zeeland is de oefening van groot belang. Niet alleen omdat de enige Neder landse kerncentrale in Zeeland ligt, maar ook omdat de Veiligheidsre gio Zeeland het kenniscentrum voor rampenbestrijding bij nucle aire incidenten is. „We zijn expert regio en dat moeten we ook waar kunnen maken", aldus Lonink. De Veiligheidsregio Zeeland heeft de ambitie om de rol van nucleair ken niscentrum verder uit te bouwen in samenwerking met de Autoriteit Nucleaire Veiligheid en Stralings bescherming ANVS. Dit onder het motto: bij een aardbeving bel je Groningen, bij nucleaire proble men Zeeland. donderdag 8 februari 2018 J//s -Coby Louwerse, Vogelopvang De Mikke Eendjes voeren, het lijkt zo onschuldig. Maar volgens onderzoeker Sven Teurlincx van het Nederlands Instituut voor Ecologie (NIOO- KNAW) loopt het steeds vaker uit de hand en belandt er soms wel acht kilo brood in een vijver. Via een 'eendenkliklijn' moet dui delijk worden hoeveel etensresten er in de Nederlandse wateren belanden en welk ef fect dit heeft op het milieu. Maurice Steketee Vlissingen Pizza's, mango's, druiven en natuurlijk brood. Heel veel brood. Teurlincx ziet het tot nu toe allemaal voorbij komen in zijn onderzoek naar wat er aan eten in vijvers wordt gedumpt. Het heeft er soms alle schijn van dat vijvers steeds vaker worden gebruikt als een soort vuilnis belt. Overlast „Nee, het zijn lang niet meer alleen maar opa's en oma's die met de kleinkinderen een stukje brood in het water gooien", zegt Teurlincx. „Het zijn vaak mensen tussen de 25 en 50 jaar die met de auto komen aanrijden en snel van wat eten af moeten. Ze denken dat ze goed bezig zijn voor het milieu, maar dat is maar zeer de vraag. Ik zou blij zijn als er meer nagedacht wordt of het wel nodig is om bijvoorbeeld zoveel brood in het water te gooien." Een overdosis aan etensresten in het water kan tot veel overlast leiden. „Al die extra voedingsstoffen hebben effect op de water kwaliteit. Denk aan algengroei, stankoverlast en troebel water." Ook komen er ratten op het voedsel af. Via een enquête hoopt Teurlincx in kaart te brengen hoeveel voedsel er nou daadwerkelijk in het water belandt. „Het is niet de bedoeling om mensen aan de schandpaal te nagelen, dus je hoeft buurman Frans er niet op aan te spreken als hij weer eens een brood in de vij ver gooit. Het gaat puur om de registratie." Het onderzoek moet aan het eind van het jaar zijn afgerond. Samen met Vlamingen oefenen Zeeuwse en Brabantse autori teiten rampenbestrijding bij nu cleair incident in Borssele. Theo Giele Middelburg A Izhaura (1) voert eendjes in de vijver in het Nollebos in Vlissingen. Onderzoekers willen deze traditie aan banden leggen, foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31