25 Ploeggenoten Wüst en De Jong gaan allebei voor goud OLYMPISCHE WINTERSPELEN PYEONGCHANG Pyeongchang Column OLYMPISCHE FLITSEN current, Ireen geeft mij geen tips en dat lijkt me logisch. Het gaat sowieso nooit over de race van zaterdag." Op de vraag wat ze de afgelopen jaren van haar ervaren teamgenote heeft ge leerd, valt een stilte. „Ik denk dat ik mijn eigen weg heb gevonden." Wüst heeft er geen spijt van dat ze De Jong twee seizoenen geleden bij haar team haalde. „Een concurrente in de ploeg is een voordeel, geen nadeel. Je helpt elkaar naar een hoger niveau. Als het startschot zaterdag klinkt, gaan we allebei voor de winst en zien we wie de beste is." Overigens schat Wüst haar kansen om haar goudmissie te voltooien net zo groot op de 1500 meter, die maandag op het programma staat. Ze rijdt ook nog een 1000 meter en de ploegachtervol ging- Vijf ringen Wüst klonk gisteren vol vertrouwen, is fit van lijf en geest. Komt ook door die vijf ringen in het stadion. „Hoe groter en belangrijker de wedstrijd, hoe meer ik uit mezelf kan halen. Ik geniet van de trainingen, de extra druk. En je kunt niet zeggen dat ik daar op eerdere Spelen aan onderdoor ben gegaan, toch?" ijn voormalige schaatstrainer komt naar me toe. „Je hebt nog vijf minu ten", zegt hij. Het klinkt dringend. Ik voel zenuwen. En stress, heel veel stress. Ik zit in die typische bubbel waarin schaatsers raken tijdens een wedstrijd als ze plaatsnemen op het bankje op het middenterrein. Op enkele tiental len meters het publiek, maar ver weg van mijn wereld. Bij mij draait het alleen maar om die klote drie kilometer, om de zwaarte van mijn benen, om het alwéér naar de wc willen, maar mijn pak al aanhebben en vooral om onzeker heid: het moet nu, ben ik er wel klaar voor? Ik wil niet. Dat ik de NK afstanden na afwezigheid van bijna zes jaar uit het schaatscircuit moet rijden is tot daaraan toe. Maar dat ik zo laat werd opge roepen dat mijn schaatsen nu niet eens gesle pen, gerond en gebogen zijn, dat kan écht niet. Toen werd ik wakker. grappig is, want mijn collega's vertelden de vo rige avond tijdens het eten van een kimchi-var- kensstoof- inclusief andere ondefinieerbare in grediënten - hun verhalen. Die varieerden van winst op de vijf kilometer door debutant Bob de Vries, koning Willem-Alexander tegenkomen aan de toonbank in de McDonalds op het olym pisch terrein, tot weken na de Spelen nog mid denin de nacht rechtop in bed schieten, roepend: „Ik ben Koen Verweij vergeten." Maar dan ineens, in een heel ander leven dan dat van profschaatser, was daar bij mij een paar maanden geleden die droom. Waarom? Geen flauw idee. Ooit was het halen van de Olympische Spe len mijn droom. Althans, het was een van mijn doelen. Het spreken van 'dromen' heeft name lijk iets vaags, iets onwerkelijks en topsporters kijken liever naar haalbare doelen en werken daar hard voor. Topsport is harde realiteit. Voor de Spelen van Vancouver in 2010 schaatste ik wereldbekerwedstrijden, haalde een olympi sche nominatie en kwam vervolgens na een en kelverzwikking in een blessuretraject van en kele jaren terecht. Geen Spelen. Ik kwam ook nooit meer terug op mijn niveau van weleer. perstribune, met schaatsers die ik in sommige gevallen jaren geleden tegenkwam aan de eetta fel omdat ze ploeggenoten waren, of die net zo zenuwachtig naast me zaten op dat middenter rein op het bankje. Ik liep deze week zelfs een paar uur door het besloten Olympische Dorp, tijdens een speciale mediamiddag, waardoor ook dat terrein inmiddels is afgevinkt. Ik ben op de Spelen, al is het in een andere werkelijkheid. Ooit was het halen van de Olympische Spelen mijn doel Ze zijn ploeggenotes, maar ook eikaars voornaamste concurrent op het eerste olympische schaatsnummer, de drie kilometer van zaterdag. Ireen Wüst en Antoinette de Jong hoeven geen hartsvriendinnen te zijn om het beste uit elkaar te halen. goud het grootst, al mag vooral de Ja panse Miho Takagi niet worden vergeten. „Als het goud binnen de ploeg blijft, is de missie op zich ook geslaagd", zegt Wüst (31, foto onder). „Het was in eerste instantie natuurlijk mijn droom, maar het ging om een route naar goud." Opvallend, de afgelopen dagen in de Gangneung Oval: Wüst en De Jong trai nen niet samen. De meest succesvolle Nederlandse olympiër ooit zocht gisteren dekking achter de brede rug van Sven Kramer, De Jong reed haar rondjes vooral alleen. Zoek er vooral niets achter, zeg gen ze. Er is voor allebei een ide aal trainingsschema opgesteld en dat houdt nu even in: ieder voor zich. Dat de twee geen harts vriendinnen zijn is genoeg zaam bekend, maar dat is ook geen vereiste in een ploeg. „Het is goed dat wij twee volwassen vrouwen zijn", zegt De Jong. „We delen een appartement, dus het gaat prima, maar we doen wel ie der ons eigen ding. Je blijft eikaars con- Drie jaar geleden, aan de keu kentafel in Heerenveen, richtte Ireen Wüst haar ei gen schaatsploeg op. Werk titel: Team4Gold. Dat vier tje had een dubbele betekenis. Wüst wilde na Turijn, Vancouver en Sotsji toewerken naar een vierde Olympi sche Spelen die ze met één of meer dere gouden medailles in haar tas zou verlaten. Ze bouwde een team om zich heen, vond met JustLease.nl uitein delijk een sponsor en won ondanks de gebruikelijke hobbels op de weg 'gewoon' haar gebruikelijke hoofdprijzen. Maar nu het uur U nadert, is het curieus genoeg een ploegge note die Wüsts karretje kan la ten ontsporen. Antoinette de Jong (22) heeft zich dit seizoen ontpopt als haar grootste rivale op de 3000 meter, de olympi sche openingsafstand van zater dag. Juist op dat nummer lijkt de kans van Wüst op individueel donderdag 8 februari 2018 GO @lvdgeest Dromen We zijn concurrenten, doen ons eigen ding' Oranje wint zeven gouden, zeven zilveren en vier bronzen medail les op de Winterspelen. Dat is de laatste voor spelling van sportsta tistiekenbureau Grace- note. Het is één gou den plak meer dan bij de eerdere voorspel ling, honderd dagen voor aanvang. Oranje zou daarmee als zesde eindigen in de medaille stand. Het internationale sportarbitragehof CAS verwacht vanavond of uiterlijk morgenochtend uitspraak te doen in de spoedzaken van 47 Russische sporters die hun uitsluiting van de Olympische Winterspe len in Pyeongchang aanvechten. Op dins- dag meldde een groep van 32 sporters uit Rusland zich bij het tri bunaal met de eis als nog mee te mogen doen aan de Winter spelen. Gisteren kwam daar nog een groep van vijftien Russen bij. Jorien ter Mors (foto) heeft gisteren in een trainingsrit op de 1000 meter vertrouwen opgedaan voor de olympische race van komende woens dag. Zij reed 1.14,37, haar beste tijd dit sei zoen. De fabrikant van de flesjes voor urine- en bloedmonsters, heeft een nieuwe partij van de oude modellen geproduceerd voor de rii Spelen. Antidopingbu- reau WADA besloot vo rige week op de oude flesjes te rug te grijpen, nadat in een uit zending van de Duitse ARD was aangetoond dat de nieuwe flesjes met de hand geopend konden worden zodra ze bevro ren waren. Ik droom nagenoeg nooit over schaatsen. Wat Maar nu zit ik er. Pyeongchang 2018. Op een Antoinette de Jong gisteren op de baan van Gangneung. FOTO'S PIM RAS dag tot Rik Spekenbrink Gangneung

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25