Was het een oprisping van algoritmen of speelt er meer? balderman.nl De goedkoopste met vertrekgaranties! bolderman.nl i E 17 Bijna opgelucht wordt ge sproken van een noodza kelijke correctie op een beurs die inderdaad wel wat oververhitte kenmer ken heeft. Maar wie in zoomt op het moment waarop het begon, vlak na drieën in de middag in New York, die ziet iets hef tigs gebeuren. In 15 minu ten tijd kwam er een stort vloed van orders binnen om aandelen te verkopen. Binnen een uur is de koers meer dan 1.000 basispun ten gedaald. Analisten ver klaarden gisteren tegen persbureau Bloomberg dat 'niets dat ademt verant woordelijk kan zijn ge weest voor deze ontwikke ling'. Maar wat het ook heeft veroorzaakt, de schrikreactie bij investeer ders schiet er gelijk in en een verdere koersdaling is het gevolg. Grote vermogensbe heerders zoals Ulin Co. Wealth Management haastten zich om hun klanten te waarschuwen dat de enorme koersval in één dag waarschij nlij k veel minder een gevolg is van macro-economische ont wikkelingen noch moet worden opgevat als signaal van een panische uittocht van investeerders. De boosdoener is veel waar schijnlijker een kettingre actie van algoritmen (een zogenaamde Jlashcrash). Sinds tien jaar wordt een groot deel van de handel afgewikkeld door compu ters. Bij een grotere koers- beweging dan normaal kan een groot aantal com puterprogramma's tegelijk orders afgeven om te ver kopen. Dat doet de koers dalen. Vooral de geautomati seerde handeldrijvende programma's die zijn afge stemd op volatiliteit wor den er volgens Bloomberg van verdacht de hectiek te hebben veroorzaakt. Speci alist financiële markten Gillian Tett van de Finan cial Times wees gisteren echter op het gevaar dat veel analisten de turbulen tie wel heel graag willen afdoen als een rimpeling in een verder stijgende koers. 25.337,87 24.085,17 2018 vrees is bovendien dat hogere lonen leiden tot stijgende prijzen, zeker nu ook dankzij Trumps be lastingverlagingen meer geld in de economie gepompt kan worden. Bij hoge inflatie zal de Fed, de cen trale bank, zich geroepen voelen om op de rem te trappen door middel van hogere rentes, wat eco nomische groei kan smoren. Investeerders schrikken, de Dow Jones raakt in een vrije val en sluit op de eerste handelsdag van de week 1.175 punten lager, de groot ste daling in de geschiedenis. Wat betekent dat voor gewone Ameri kanen die hun pensioen- of spaar centen hebben belegd? En voor mij? Ik bel beursgoeroe Ed Yardeni, op Wall Street ook wel bekend als Dr. Ed. „Niet meer dan een kleine paniekaanval", luidt zijn diagnose. Amerikaanse investeerders zijn snel nerveus, legt hij uit, vanwege herinneringen aan de crisis van 2008. Maar in procenten gemeten valt het deze keer allemaal wel mee - het gaat om een daling van 4,6 procent, verre van een record. Een adviseur van Betterment, Nick Holeman, raadt investeerders op zakenzender CNBC aan om een verloren vriend gedag te gaan zeggen. Oftewel: niets doen en rustig wachten tot de markt weer aantrekt. Als een belegger al actie moet on dernemen, zegt beursdokter Ed, dan is het raadzaam om juist méér geld in de aandelenbeurs te steken. „Dit kan een kans zijn om goed koop te kopen", tipt Yardeni. „De wereldeconomie is nog altijd sterk. Europa, Azië en opkomende mark ten doen het goed. De Ameri kaanse economie creëert banen en groeit." Toch heeft Trump zichzelf in een lastige positie gemanoeuvreerd. Als hij vindt dat het beurssucces aan hem te danken was, is dit crashje dan ook zijn verantwoor delijkheid? Vakkundig negeert het Witte Huis die scherpe vraag van analisten. „Kijk, markten fluctue ren nu eenmaal op de korte ter mijn", reageerde woordvoerder Raj Shah. „Dat doen ze om ver schillende redenen. Maar de fun damenten van de economie zijn sterk en bewegen in de juiste rich ting, vooral voor de midden klasse." (0318) 58 09 58 110 dagen Toscane: Florence, Pisa en Elba 10 dagen De Ardèche, een ware natuurbelevenis 12 dagen Hoogtepunten van Toscane 12 dagen Rondreis Kroatië donderdag 8 februari 2018 GO Terugkijkend was het volgens analisten slechts een dip die maandag plaatsvond op de Amerikaanse beur zen. Maar achteraf is het makkelijk praten. Sandra Phlippen Rotterdam Maandag 09.30 uur Dinsdag 09.30 uur Paniek op de beurs van New York, afgelopen maandag, fotogetty voordeel 30 Uw voordeel 60 Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer exci Calamiteitenfonds Et reserveringskosten voordeel 100 Vertrekdatum: 16 april 2018 Vertrekdatum: 25 april 2018 Vertrekdata: 5,19 mei 2,16, 50 juni 14, 28 juli etc. Vertrekdata: 25 april 21 mei 16 juli etc. Vertrekdata: 16 april 14 mei /II juni9 juli etc. 8 dagen De Engelse Rivièra 11 dagen vlieg-bus Rondreis Highlights van Ierland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17