Parlementsvoorzitter Kim Yong-nam (90) leidt N-Koreaanse delegatie 12 De dooi tussen de Korea's krijgt een gezicht: dat van Kim Yong-nam (90), parlementsvoorzitter en in feite staatshoofd. Hij woont drie dagen de Winterspelen bij. Pyeongchang Wie komt er naar Pyeongchang? Dat was meteen de eerste vraag na het besluit dat Noord-Korea deel zou ne men aan de Olympische Winterspe len in Zuid-Korea? De vraag richtte zich niet zozeer op de sporters en de officials, maar op de politieke delega tie die de opening van de Spelen zou bijwonen. Daaraan kan worden afge lezen hoe serieus Noord-Korea de handreiking naar Zuid-Korea neemt. Zou het regime het aandurven om de buitenwacht te provoceren met le den van de elite die op de zwarte lijst van de Verenigde Naties staan en een reisverbod hebben? Leiders als Choe Ryong Hae, die wordt beschouwd als de 'luitenant' van de sterke leider, 'Briljante Kameraad' Kim Jong-un? Choe's komst zou een herhaling zijn van zijn bezoek in 2014, toen hij de sluiting bijwoonde van de Asian Ga mes in de Zuid-Koreaanse stad In- cheon. Kim Jong-un heeft voor veilig, voor degelijk gekozen en ook voor een kleine verassing, door ook zijn jon gere zus Kim Yo-jong (30), die direc teur Propaganda is van de Koreaanse Arbeiderspartij, af te vaardigen. Maar het is Kim Yong-nam die de 22 leden tellende delegatie leidt die vanaf morgen een driedaags bezoek zal brengen aan Pyeongchang. Kim is de 'dinosaurus' van de Noord-Koreaanse elite. De 90-jarige is voorzitter van het parle ment en daarmee de facto de presi dent van het land. Niet dat hij zo wordt genoemd, want Noord-Korea heeft maar één president, Kim II- sung, de grondlegger van de commu nistische staat. Hij duldt ook na zijn overlijden geen concurrentie, hij is 'president voor de eeuwigheid'. Overlever Kim Yong-nam is een pure overlever. Onder de familiedictatuur van ach tereenvolgens Kim Il-sung, Kim Jong-il en Kim Jong-un heeft hij als een van de weinige leden van de elite alle zuiveringen doorstaan. De parle mentsvoorzitter staat ook te boek als de ultieme representant van de Noord-Koreaanse bureaucra tie en zijn jaknikkers. In het boek De twee Korea's (1997) van Don Ober- dorfer zegt de gevluchte Noord-Ko reaanse diplomaat Koh Yong-hwan over Kim Yong-nam: „Als Kim Il- sung naar een muur wees en zei dat daar een deur was, zou Kim Yong- nam dat geloven. Hij zou proberen die te openen." Hij beheerst de kunst om zich weg te cijferen, ook voor de werkelijkheid. Kim Yong-nam, die in Moskou studeerde, diende Kim Il-sung als vice-minister van Buitenlandse Zaken. Hij vergezelde hem tijdens diens reizen naar de Sovjet-Unie, China en Roemenië. Daarna werd hij Kim Jong-ils mentor, minister van Buitenlandse Zaken en premier. Sinds 1998 is hij voorzitter van het parlement en maakt hij ook onder Kim Jong-un deel uit van het 'Op perste Commando' in Pyongyang. Dat Kim Yong-nam de meest be reisde Noord-Koreaan is, heeft hij ook te danken aan een uitzonderlijke positie in het buitenland. Hij staat als enige van het hoogste echelon niet op de zwarte lijst. Voor hem geldt geen reisverbod. Vorig jaar augustus woonde hij nog in Iran de beëdiging bij van president Rouhani. In eigen land is hij ook het gezicht naar buiten. Hij ontvangt delegaties, neemt de geloofsbrieven aan van ambassadeurs van de weinige lan den met wie het geïsoleerde Als Kim Il-sung naar een muur wees en zei dat daar een deur was, zou Kim Yong-nam dat geloven Noord-Korea nog wel officiële be trekkingen onderhoudt. Ook daarna is hij hun contactpersoon. De ambassadeur van Rusland in Pyong yang zei onlangs nog in een inter view dat hij Kim Jong-un nooit had ontmoet. Met Kim Yong-nam aan het hoofd van de Noord-Koreaanse delegatie mag er in de relatie tussen de Korea's geen doorbraak worden verwacht. Mogelijk heeft hij een boodschap van de 'Briljante Kameraad' op zak. Onduidelijk is ook of hij de komende dagen de Zuid-Koreaanse president Moon Jae-in zal ontmoeten. Fred Warmbier Bondgenoot de Verenigde Staten wil niet dat Noord-Korea de Winterspe len 'kaapt' met enorme aandacht voor zijn politici, sporters en cheer leaders. Om tegenwicht te bieden, neemt vice-president Mike Pence een speciale gast mee naar Pyeong chang: Fred Warmbier, vader van de Amerikaanse student Otto Warm bier, die vorig jaar juni overleed in Noord-Koreaanse gevangenschap. Zijn aanwezigheid moet de wereld wijzen op de 'wreedheden' in het land. Het is ook een signaal naar Zuid-Korea dat er wat de VS betreft grenzen zijn aan de toenadering met Noord-Korea, waarmee vorig jaar oorlogstaal werd uitgewisseld. Met Warmbier in zijn kielzog zal de ontmoeting van Kim Yong-nam met Pence er niet komen. donderdag 8 februari 2018 GO Kim stuurt partijdinosaurus naar Spelen in Zuid-Korea Hans van Zon —De gevluchte Noord- Koreaanse diplomaat Koh Yong-hwan Kim Yong-nam (r), hier naast partijleider Kim Jong-un (m), is feitelijk de president van het land. fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12