Doodsbedreiging voor Sint 'waanzin' JkÈ 1 1' MET DE FOKDEKONING Dag des oordeels voor zomertijd 1 EUWS 11 Wetsvoorstel kansrijk in Tweede Kamer Het verbod op majesteitsschennis heeft zijn langste tijd gehad. Een meerderheid van de Tweede Kamer lijkt zich achter een initiatiefwetsvoorstel te scharen om belediging van de koning niet langer zwaar te bestraffen. Hoewel het niet vaak gebeurt, wordt het wetsartikel tegen majes teitsschennis sporadisch nog van stal gehaald. Zo werd in 2016 een 44-jarige man uit Kampen veroor deeld tot 30 dagen cel (waarvan de helft voorwaardelijk) omdat hij de koning op Facebook had uitge maakt voor moordenaar, ver krachter en dief. Vandaag debatteert de Tweede Kamer over het schrappen van het wetsartikel. „Wij vinden niet dat belediging van een staatshoofd harder moet worden bestraft dan die van de bakker op de hoek", zegt D66-Kamerlid Kees Verhoe ven, indiener van het voorstel. De maximale straf voor belediging is drie maanden cel, voor majesteits schennis is dat vijfjaar. „Dat is belachelijk", vindt VVD'er Sven Koopmans. „Dat wetsartikel moeten we schrap pen." Wel willen WD en opposi tiepartij PvdA een wijziging door voeren in het voorstel van Verhoe ven. Belediging wordt alleen be straft wanneer het slachtoffer zelf »Ook beledigen van een buitenlands staatshoofd is niet meer strafbaar aangifte doet. Koopmans: „Maar we kunnen moeilijk van de ko ning verwachten dat hij zelf op de fiets naar het bureau gaat om aan gifte te doen. Hij verdient extra be scherming. Zoals alle mensen die zich inzetten voor de publieke zaak, zoals agenten of burgemees ters." Regeringspartners CDA en Christenunie zijn tegen het schrappen van het wetsartikel. Zij vinden dat het staatshoofd extra bescherming verdient, omdat hij zichzelf niet kan verdedigen in het publieke debat. Verhoeven noemt dat onzin. „De koning kan ook een civiele procedure beginnen tegen mensen die hem iets aandoen. Bo vendien kun je ook andersom re deneren: nu gebeurt het mis schien wel dat het OM iemand vervolgt, terwijl de koning denkt: 'laat toch gaan'. Alleen kan hij zich daar niet over uitspreken." Vervolging Voorstanders van het schrappen van het verbod op majesteits schennis (behalve D66 ook WD, PVV, GroenLinks, SP en PvdA) vinden het wetsartikel ook een te grote inbreuk op de vrijheid van meningsuiting. Mensen moeten kritiek kunnen hebben op de mo narchie zonder dat ze bang hoeven te zijn voor vervolging. De Tweede Kamer schrapt ook het verbod op het beledigen van een buitenlands staatshoofd. Ver hoeven: „We hebben in Duitsland gezien dat Erdogan een cabaretier aanklaagde om een gedicht. Dat willen we hier niet." „We moeten een prijs op het hoofd van Sinterklaas zetten. Dubbele prijs als het tijdens de Nationale in tocht is, zodat alle kinderen getui gen ervan zijn, zelfs massaal onder zijn hersenen en botsplinters be dekt zitten. Maw zonder twijfel morsdood", schrijft Michael van Zeijl eind oktober op Facebook. Het is twee weken voor de nationale in tocht in Dokkum. Michael van Zeijl is actievoerder namens De Grauwe Eeuw, een groep die strijdt tegen racisme en kolonialisme. De groepering wil onder meer dat de Coentunnel niet langer vernoemd is naar 'massa moordenaar' Jan Pieterszoon Coen, gouverneur van de VOC. „Anders komen er acties, die zullen ook ge richt zijn aan uw persoon", schrijft de groepering in een brief aan de hoogste baas van Rijkswaterstaat. De Facebookpost wordt snel weer verwijderd en blijft onbekend bij het grote publiek. Gisteren bleek dat de politie hem wel heeft opge merkt. Het Openbaar Ministerie is in middels een onderzoek begonnen en bekijkt of er sprake is van oprui ing. Van Zeijl publiceerde gister middag zelf een persbericht waarin hij vraagt om zijn eigen vervolging. Volgens hem ging het om een grap, hij wil nu niet nog maanden als 'verdachte' worden gezien. Zo'n bedreiging toont het gevaar van sociale media Ook de gemeente Dongeradeel, waar Dokkum onder valt, was op de hoogte van het dreigement, beves tigt burgemeester Marga Waanders. „Daar is ook op geacteerd. Deze man is tijdens de intocht dan ook niet in Dokkum geweest." Van Zeijl meldt zelf dat hij rond de intocht vijf dagen heeft vastgezeten. De Tweede Kamer wil een debat met minister Grapperhaus van Justitie over de bedreiging. Acteur De Facebookpost verwijst ook naar Stefan de Walle, de acteur die Sin terklaas speelt. „Zo (na de moord, red.) kan de NPO geen onzinver- haaltje ophangen met een nieuwe Sinterklaas en zijn we voorgoed van dat feest af. (En van die irritante Flodder-acteur die Sinterklaas speelt.)" De Walle en zijn manage ment willen niet ingaan op de be dreiging. Bram van der Vlugt, die tot 20ir Sinterklaas speelde, wil dat wel. „Het is waanzin. Deze man is een gevaarlijke idioot. Zo'n bedreiging laat het gevaar van sociale media zien." De voormalige Sint kreeg in zijn periode niet met dergelijke be dreigingen te maken. STRAATSBURG Voorstanders van snelle afschaffing van een aparte zomer- en wintertijd zetten zeker vandaag de wekker op tijd. Ze willen niet om 12.00 uur het moment missen waarop het Europese Parlement, voor het eerst in de geschiedenis, plenair stemt over stopzetting van het halfjaarlijkse gemani- puleer met de klok. De werkgroep van meer dan 80 parlementsleden, dwars door alle fracties heen, die sinds vorig jaar de afschaffing van de zomer/wintertijd op de poli tieke agenda probeert te krijgen, houdt haar hart vast: het is geen gelopen race. De werkgroep zelf wil de Europese Commissie zonder omwegen oproepen met voorstellen te komen, maar er ligt ook nog een tweede voor stel: voor onderzoek naar de voor- en nadelen. Dat tweede idee, met de reuk van een sabotageactie, mag dan van een Belgische fractiegenoot komen, bij Annie Schreijer-Pie- rik (CDA) is de christelijke naastenliefde ver te zoeken als ze commentaar levert: „Waar zijn we nu mee bezig? Door No belprijswinnaars is dat onder zoek allang gedaan!" De uit komsten? De energiewinst die men vroeger dacht te boeken is onbestaande, de nadelen staan als een huis: meer hartaanval len, meer verkeersongelukken en gezondheidsschade bij vooral jongeren en ouderen." www.dejongintra.nl/maleisie donderdag 8 februari 2018 GO nrmn MONARCHIE ■1 A Protest in 2015 tegen mogelijke vervolging van een demonstrant die 'Fuck de koning' riep. fotoanp Einde aan verbod op majesteitsschennis Hans van Soest Den Haag Een anti-racisme-actievoerder heeft in oktober op Facebook geschreven over het doden van Sinterklaas tijdens de nationale intocht 'zodat alle kinderen er getuige van zijn'. „Waanzin die het gevaar van sociale media laat zien", zegt ex-Sint Bram van der Vlugt. Kees Graafland Cyril Rosman Bram van der Vlugt, speelde tot 2011 Sinterklaas Verrassend Maleisië 15-daagse groepsrondreis reiscode: vgmy410 Klassiek Maleisië 16-daagse privérondreis reiscode: vqmy701 Meritus Pelangi Beach Resort*****, Langkawi strandvakantie reiscode: valkw51 vanaf 1.659* ind. vlucht vanaf 2.065*ind. vlucht vanaf 1.431*ind. vlucht Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180-457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11