KCEP OUR Angst ebt weer langzaam weg van de beurzen Zijlstra: gelijkwaardigheid basis voor relatie met Turkije 9 Embryo heeft nu rechten r-s ACHTSTE AMENDEMENT Afgelopen vrijdag raakten beleg gers in de ban van inflatieangst. Uit het maandelijkse banenrapport in de VS bleek dat de lonen harder stijgen dan gedacht. Dat leidde tot de vrees dat de loonstijging tot meer inflatie zal leiden. En hogere inflatie betekent hogere rente. Dat is ongunstig voor de aandelenkoer sen. Het gevolg was een verkoopgolfje op vrijdag, gevolgd door een enorme koersval op maandag in de VS. Gisteren volgde de rest van de wereld, maar inmiddels lijkt de kou weer uit de lucht. Marktkenners betwijfelen of de inflatie in de VS wel echt gaat oplo pen. De flinke koersval zat er so wieso aan te komen, was de alge mene verwachting. „De beurzen zijn al jaren aan het stijgen. Ze toonden tekenen van oververhit ting. Dit is een plens water om de beurzen af te koelen", zei Corné van Zeijl, beleggingsanalist bij Ac- tiam Vermogensbeheer. Desalniettemin kwam de klap hard aan. De Dow Jones daalde met maar liefst 1.175 punten tot 24.345 punten, de grootste daling sinds 2008. De S&P 500 verloor ruim 7 procent. In Azië ging de Nikkei 4,7 procent terug en de beurs van Hongkong leverde 4,5 procent in. Ook op het Damrak kleurden de borden rood, de AEX verloor giste ren bijna 3 procent. „Het is even wennen", reageerde analist Jos Versteeg van InsingerGi- lissen. Van Zeijl reageerde ook laco niek. „Er zat veel lucht in de aande lenmarkt. Die kan er geleidelijk uit lopen of met een knal. Dat laatste is deze week gebeurd." ING-econoom James Knightley maakt zich geen zorgen en spreekt van een gezonde correctie op de markten. Hij benadrukte dat de fundamenten onder de economi sche groei stevig zijn en de positie van de financiële sector solide. De beurs raakte verhit. Dit is een plens water om de beurs af te koelen De correctie wordt gevoed door de geleidelijk oplopende rente. Nu de centrale banken hun stimulerings beleid verminderen of zelfs hele maal afbouwen komt er minder geld beschikbaar en lopen de rentes op. In de VS is de Fed, de centrale bank, al begonnen met renteverho gingen. Een hogere rente zorgt op termijn voor minder economische groei en dat maakt aandelen min der aantrekkelijk. DEN HAAG De deur staat open om de betrekkingen met Turkije te normaliseren. „Maar wel op basis van gelijkwaardigheid." Dat zegt minister Halbe Zijlstra (Buitenlandse Zaken). „We moeten het ook niet te groot maken." Maandag werd bekend dat Nederland zijn ambassadeur definitief terugtrekt uit Ankara. Die is al sinds maart vorig jaar niet welkom in Turkije, omdat het kabinet had geweigerd twee Turkse ministers hier campagne te laten voeren voor een referen dum. „We zetten de relatie niet in de vrieskast", aldus de minis ter. De tijdelijke zaakgelastigde blijft de Nederlandse belangen in Turkije behartigen en een nieuwe Turkse consul-generaal voor Deventer kan volgens Zijl stra gewoon komen. woensdag 7 februari 2018 GO De leren houden eind mei een referendum over het in trekken van het Achtste Amendement. Dat amende ment verleent een embyro het Ierse staatsburger schap op het moment van bevruchting: het heeft dan dus evenveel rechten als ieder ander. Er is een uit zondering: alleen als het leven van de moeder in groot gevaar is mag de zwangerschap worden af gebroken. De leren stem den in een referendum in 1983 met een meerderheid van 67 procent voor dit amendement. Nu, 35 jaar later, beslissen ze of dit amendement uit de grond wet moet worden gehaald. In Nederland is abortus zonder voorwaarden toege staan tot 24 weken. De paniek op de beurzen lijkt al weer voorbij. De Aziatische en Europese beurzen gingen flink onderuit, in navolging van Wall Street. Maar de Amerikaanse beurzen hielden het gisteren rustig. Peet Vogels Amsterdam —Corné van Zeijl, Actiam Handelaren in New York kijken gespannen naar de schermen. De Dow Jones liet de grootste daling zien sinds 2008. fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9