Eindelijk, ze kunnen uit het vet! 7 Bliksembezoek aan China staat vooral in het teken van de economie IJSPRET Nou ja, onlangs... Het is ruim twee jaar geleden dat koning Willem- Alexander en koningin Maxima in het vliegtuig stapten voor een vijf daags staatsbezoek aan China. Overigens heeft dit bezoek van het paar aan de hoofdstad Peking wel een ander karakter: dit geldt als een werkbezoek. Koning Willem-Alexander is er alleen vandaag bij, daarna reist hij snel door naar Zuid-Korea, waar vrijdag de Olympische Spelen beginnen. Op de Nederlandse ambassade in Pe king spreekt het paar met experts over de Chinese politiek, econo mie en de Nieuwe Zijderoute - onthoud dat even, dat leggen we zo uit. Aan het einde van de mid dag worden Willem-Alexander en Maxima eerst ontvangen door de premier van China, Li Keqiang, en vervolgens door president Xi Jing ping en zijn vrouw. Na een overleg wordt gezamenlijk gedineerd. Ko ningin Maxima blijft ook morgen in Peking, voor een hoofdzakelijk economisch programma. Bij het staatsbezoek in 2015 bleef Willem- Alexander juist langer in China dan zijn vrouw; Maxima keerde toen eerder terug naar Nederland met een nierbekkenontsteking. China wint aan belang door brexit en grillige politiek van Donald Trump Macron toen pas net was vertrok ken. Door de onvoorspelbare, gril lige politiek van de Amerikaanse president Donald Trump en de economische onzekerheid rond de brexit in Groot-Brittannië is China voor veel landen nog be langrijker geworden. Vooral ook door - daar is-ie weer - die Nieuwe Zijderoute, een prestige project van Xi Jingping. Hij trekt een biljoen (1.000 miljoen) euro uit om zijn land nog beter bereik baar te maken voor handelspart ners, over de weg, spoor en water. Die investeringsdrift is ook voor het Nederlandse bedrijfsleven erg interessant. Daarom ging er in Den Haag een gejuich op toen de invitatie van Xi voor het werkbe zoek van het koningspaar op de mat viel. En daarom ook nemen Willem-Alexander en Maxima een delegatie mee die bijna op staatsbezoekzwaarte is gebracht. Als de Chinese president je uitno digt, dan ga je. De Chinezen zijn niet vergeten dat Xi Jingping het eerste staatshoofd is dat door de nieuwe koning van Nederland werd ontvangen. Europese monar chieën mogen dan ver van ze af staan, in de eergevoelige Chinese cultuur telt flink dat zij de pri meur kregen. O ja, zeker, maar dat is pas vanaf zaterdag, als het schaatsen begint op de Spelen. Juist de tussenlig gende dagen in Zuid-Korea zijn erg belangrijk voor Willem- Alexander, die sinds de troonswis seling erelid is van het Internatio naal Olympisch Comité (IOC). Sinds de pijnlijke aftocht van Ca- miel Eurlings heeft Nederland geen 'normaal' IOC-lid meer en het is maar de vraag of daar snel verandering in komt. Aan Wil lem-Alexander, die het IOC door en door kent, de taak om stevig voor zijn koninkrijk te lobbyen in olympisch Pyeongchang. woensdag 7 februari 2018 GO Bij schaatsclub Hard Gaat-ie in De Lier en de Koninklijke Doornsche IJsclub hebben ze er reikhalzend naar uitgeke ken. Gisteren was het dan zover: er kon voor eerst deze winter worden geschaatst op natuurijs. Voor sommigen een nieuwe belevenis. FOTO'S THIERRY SCHUT, ANP Hoera, koningspaar weer op de thee bij Xi Onderweg naar de Olympische Spelen in Zuid-Korea brengen koning Willem-Alexander en ko ningin Maxima een bliksembe zoek aan de Chinese president Xi Jingping. Alweer een kop thee met Xi? Ja, graag! Jeroen Schmale Rotterdam/Peking IHet koningspaar was on langs toch al op staatsbe zoek in China? 2 Hoelang? 3Xi Jingping was in 2014 al bij ons op staatsbezoek, Willem-Alexander en Maxima in 2015 dus in China. En nu alweer een officieel bezoek van het koningspaar aan Peking. Vanwaar die innige band? Iedereen wil dolgraag bij Xi op de thee. Vorige week was de Britse premier May nog bij hem op be zoek, terwijl de Franse president A In oktober 2015 vereer den koning Willem-Alexan der en koningin Maxima de Chinese president Xi Jing ping en zijn vrouw Peng Liyuan met een staatsbe zoek. Nu zijn ze terug voor een werkbezoek, fotoanp 4 Na zo'n belangrijk bezoek aan China kan de koning lekker ontspannen langs de olympische schaatsbaan, in z'n oranje sweater.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7