Kansen in senaat stijgen voor omstreden donorwet Nieuwe jacht op kwelgeesten Griepepidemie begint nu eindelijk zelf te kwakkelen 5 Zou het niet mooi zijn als iemand na zijn dood nog levens kan redden? gevoel dat ze op reis is, en snel weer thuiskomt." Maar als haar ouders straks weer thuiskomen na een dag werken in hun Vlaardingse restaurant Wok House, ligt Shirley niet meer op de bank weg te zwijmelen bij een film van held Ryan Gosling. En het grote feest op haar 25ste verjaardag, waar ze naar aftelde, zal ze nooit vieren. De donkere voorspelling van de artsen is uitgekomen. De uitkomst van de stemming over de nieuwe donorwet, volgende week, zal ze ook nooit weten. Maar haar moeder is vastbesloten haar missie af te maken. Ze wil per se nu al het verhaal over haar dochter aan de hele wereld vertellen, terwijl het nog zo kortgeleden is. Om duidelijk te ma ken hoe de nieuwe donorwet het verschil kan maken. „Er doen zoveel spookverhalen de ronde op sociale media, waar niets van klopt. Je hebt altijd nog zelf de keuze om donor te zijn of niet. En nabestaanden kunnen orgaandonatie altijd nog tegenhou den", herhaalt zij de woorden van haar dochter, nu Shirley ze niet zelf meer kan zeggen. „Maar die wet móet er komen, om te voorkomen dat orga nen verloren gaan van mensen die wel donor willen zijn maar zich niet geregistreerd hebben." Een motie hierover, die tijdens een groot debat werd inge diend, lijkt de weg vrij te ma ken voor een 'ja' volgende week voor het nieuwe donorsysteem van D66'er Pia Dijkstra. Senatoren van PvdA, SP, SoPlus, OSF en GroenLinks willen expliciet regelen dat do natie van de baan is als familie leden of vrienden ernstige be zwaren hebben tegen het ver wijderen van organen bij een hersendode persoon. Ook par tijen die grote vraagtekens heb ben bij het plan voor actieve donorregistratie, zoals 50PI11S en OSF, steunen nu het opstel len van een leidraad voor art sen hierover. Zorgminister Bruins moet bij invoering met de zorgwe- reld landelijke afspraken ma ken over een goede gang van zaken bij een donorbesluit. Die afspraken moeten wel voldoen aan de kwaliteitsrichtlijnen die het Zorginstituut heeft vastge steld en uiteindelijk wettelijk worden vastgelegd, beogen de senatoren. Deze motie kan in elk geval de goedkeuring wegdragen van VVD en D66, laten ze weten. Zo ontstaat er een ruime meer derheid vóór die motie. Daar mee wordt de kans groter dat twijfelende senatoren van VVD, PvdA, soPlus en OSF over de streep worden getrok ken voor het wetsvoorstel. Dijkstra wil een nieuwe wijze van donorregistratie re gelen, waarbij volwassenen ex pliciet moeten aangeven dat ze geen orgaandonor willen zijn. Wie niet reageert, wordt auto matisch donor. Gisteren bena drukte Dijkstra dat nabestaan den in de praktijk het laatste woord houden bij een besluit over orgaandonatie. Ze vindt het prima als de senaat dat wil vastleggen. Het is spannend of dinsdag een meerderheid van ten min ste 38 senatoren voor het wets voorstel stemt. Het nieuwe sys teem moet extra orgaandono ren opleveren. De VVD - die verdeeld stemde in de Tweede Kamer - lijkt in de Eerste Ka mer mild over het plan. Het CDA blijft streng aankijken te gen het voorstel; slechts enkele senatoren stemmen naar ver wachting in met de wet. Meerdere partijen in de Eer ste Kamer - onder wie PvdA- senator Jopie Nooren - twijfel den de afgelopen weken stevig. De PvdA vindt het cruciaal dat mensen geen donor worden als ze dat niet willen. Dijkstra stelt dat nabestaan den straks nog altijd aanneme lijk kunnen maken dat een be paalde registratie echt niet overeenkomt met de wens van een donor. Ze weigert echter een formeel vetorecht op te ne men in haar voorstel. Het besluit om opnieuw te zoeken naar de daders volgt op de oproep die de wanhopige ouders van de jongen gisteren deden in deze krant en op Facebook. De vader en moeder roepen de bevolking op uit te kijken naar het drietal door wie hun kind veranderde van een vrolijke scholier in een getrauma tiseerde tiener. Na aangifte van de ouders in het najaar - hun zoon werd onderweg van huis naar school telkens be laagd en moest steeds vijftien euro betalen aan zijn kwelgeesten - postte de politie meerdere keren langs de route. Dat leverde geen re sultaat op. Omdat er geen camerabeelden en geen getuigen waren van de in cidenten in de polder, werd het onderzoek volgens woordvoerder Hans Meuleman uiteindelijk ge staakt. Te angstig om nog langer naar school te fietsen, nam de brugklas ser vanaf november de bus van thuis in Zeewolde naar de middel bare school in Nijkerk. Zijn ouders brachten hem 's morgens naar de bushalte. Zijn mentor liep 's mid dags met hem mee vanuit school. Eind januari loopt het desondanks fout als het drietal op brommers opduikt bij de bushalte waar de jongen net is uitgestapt. Hij krijgt weer klappen en moet geld afge ven. Meuleman: „Er was nog geen aangifte gedaan, maar nu we dit weten, nemen we de zaak op nieuw in behandeling. Bij de halte hingen helaas geen camera's. Mis schien dat andere passagiers het hebben gezien, dan willen we het graag weten. Er hebben zich tot nu toe ook geen andere scholieren ge meld die hetzelfde hebben meege maakt. Dat zou ook kunnen hel pen om het op te lossen." De griepgolf die al weken in Ne derland rondwaart, lijkt over zijn hoogtepunt heen. Volgens onderzoeksinstituut Nivel mel den zich nog altijd veel mensen bij de huisarts met griepachtige verschijnselen. Vooral jonge kinderen, scholieren en oude ren hebben het virus te pakken. Maar afgelopen week klopten wel iets minder mensen aan bij de huisarts: 160 op de 100.000 mensen, tegen 166 een week ge leden. Ondanks de daling is het aantal nog ruim voldoende om van een epidemie te spreken. Als twee weken achter elkaar meer dan 51 op de 100.000 mensen griep hebben, is er officieel een epidemie. Nederland zit nu al voor de achtste week op rij bo ven die grens van 51. Huisarts Gé Donkers van Nivel vermoedt dat we het ergste achter de rug hebben. „Het aantal mensen met griepverschijnselen neemt nu waarschijnlijk langzaam af." De griepgolf lijkt dit jaar vooral de onderwijssector te treffen. Er zouden al meer dan 4.000 basis schoolkinderen naar huis zijn gestuurd als gevolg van een le rarentekort. woensdag 7 februari 2018 GO Pia Dijkstra (D66) volgt nauwlettend het debat in de senaat over haar voorstel voor een nieuw donorsysteem. PvdA-senator Jopie Nooren (r) vindt het cruciaal dat mensen niet ongewild donor worden. FOTO'S ANP Shirley, vorig jaar bij de senaat Nabestaanden moeten het laatste woord hebben bij een besluit over orgaando natie. Een meerderheid in de Eerste Kamer wil dat dit wordt vastgelegd. Edwin van der Aa Den Haag De politie in Flevoland heeft het onderzoek heropend naar de opgeschoten jongens die vorig jaar een brugklasser uit Zee- wolde onderweg naar school mishandelden en afpersten. Marco Willemse Zeewolde/Nijkerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5