II Wijnzolderproever 7 WIJNKENNER PAUL WALLAERT Hoe heet de wijn van zanger Sting, wat is de lievelingsbubbel van Obamaenwaar groeit druivensoort bobal? Paul Wallaertvan De Wijnzolder weet het allemaal en vertelt al tien jaar meeslepend en smeuïg over de godendrank, die hij inmiddels ook importeert. trotse importeur van de wijn die niet bij de plaatselijke slijter te koop is. „Bijna niemand kent de druivensoort bobal." Zo heeft De Wijnzolder in het assortiment tal loze door Paul ontdekte wijnen die niet overal te krijgen zijn en waar een mooi verhaal aan kleeft. Wijn is voor de vinoloog veel meer dan een hobby of een tweede baan. Het is een passie waar hij reizen voor maakt tot in Zuid-Afrika. „Ik wil ter plaatse zien waar de wijn wordt gemaakt, ik wil de wijnboe ren leren kennen." Door het enthousiasme van 'wijnzot' Paul is De Wijnzolder in tien jaar tijd uit zijn jasje gebar sten. Hij begon, nadat hij in 2008 afstudeerde als sommelier-conseil aan de Université du Vin van Suze- la-Rousse, met het geven van wijn cursussen op zijn zolder. Dat deed hij naast zijn baan als directeur bij een uitgeverij. „Tijdens de cursus sen laat ik wijn proeven en mensen willen die naderhand ook kopen", legt hij uit. Zo kwam er naast de zolder ook een winkel en een op slagruimte. „Ik werk momenteel met zestig verschillende domeinen en verkoop alleen maar wijnen die ik zelf ook lekker vind." Hij werkt inmiddels nog twee dagen ergens anders en de rest van zijn tijd steekt hij met liefde in De Wijn zolder. „Ik geef cursussen aan mensen die iets willen leren over wijn, zoals de tiendelige Tour de France." Hij verzorgt daarnaast laagdrempelige avonden voor groepen, waar ook cola- of bier drinkers plezier aan kunnen bele ven. „De focus ligt op ontspanning. Zo leg ik een link met popmuziek en wijn. Sting heeft bijvoorbeeld een wijngaard in Toscane, waar Message in a Bottle wordt gemaakt." WEDSTRIJD 3. Newen Het jaar 1830, het dorpje Requena in Valencia. Andrés Martinez, een rijke landeigenaar, maakt wijn maar maakt zich niet al te druk over de kwaliteit. Zijn zoon Nicolas wel. Hij reist naar Bor deaux om alles over wijn maken te leren en wil zijn kennis na zijn te rugkomst toepassen op de wijn van zijn vader. Die wil daar niets van weten, waarop Nicolas gaat ex perimenteren in een geheime, on dergrondse wijnkelder. Om aan druiven te komen, vermomt hij zich en gaat hij bij maanloze nach ten druiven plukken in de wijn gaarden van zijn vader. Nicolas wordt opgemerkt door inwoners van het dorp die hem de bijnaam Ladron de Lunas, dief van de maan, geven. Andrés Martinez hoort ook over deze snode drui vendief en besluit een bewapende knokploeg in te zetten. De eerst volgende maanloze nacht gaan ze de dief te lijf Zodra ze die in het licht van de maan in het vizier hebben, wordt hij doodgeschoten. Pas daarna ontdekt de knokploeg dat het de zoon van de wijnmaker is. Martinez is ontroostbaar. Hij ontdekt enige weken later de on dergrondse wijnkelder en proeft de wijn van zijn zoon. Hij heeft nog nooit zulke lekkere wijn ge proefd en belooft zichzelf om voortaan op dezelfde manier te gaan werken. Sommelier Paul Wallaert uit grensdorp Sint-Laureins vertelt Ik verkoop alleen wijnen die ik zelf ook lekker vind het bevlogen. En het meest bijzon dere van het verhaal: het is echt ge beurd én Paul verkoopt Ladron de Lunas. Hij reisde naar Valencia, be zocht het domein, sprak met de wijnmaker en tevens nazaat van de familie en is sinds vorig jaar de TIPS VAN PAUL 1. Graham Beek 2. Message in a Bottle woensdag 7 februari 2018 2V 'Wijn is geen hobby maar een passie' Je hoeft geen wijnkenner te zijn om van een goed glas te genie ten, is de filosofie van sommelier Paul Wallaert uit Sint-Laureins. FOTO PETER NICOLAI Wijn is voor iedereen, is de filo sofie van Paul Wallaert. „Er is veel poeha rond wijn, terwijl je geen kenner hoeft te zijn om ervan te genieten." Dat onder streept hij met allerlei activitei ten tijdens het jubileumjaar van De Wijnzolder. Op vrijdag 16 fe bruari wordt de wedstrijd Wijn zolderproever gehouden, waarbij mensen op een laagdrempelige manier kennis kunnen maken met wijn. Zo leren de deelne mers een wijn van vijf euro on derscheiden van een fles die dertig euro kost. Ook snuffelen deelnemers aan geuren uit wijn, die ze moeten herkennen. „Zoals kruiden en fruit." Opgeven kan nog tot en met vrijdag, via de- wijnzolder.be. Uit alle inschrijvin gen trekt De Wijnzolder twintig deelnemers die verschillende prijzen kunnen winnen. Ook wordt er wijn verloot onder alle inschrijvers. Newen is een biowijn uit het uiterste zuiden van Argentinië. Het domein del Fin del Mundo, het einde van de wereld, ligt in niemandsland in Patagonië. „Er is zelfs een kanaal gegraven van bijna twintig kilometer lang om smelt water uit het Andesgebergte naar die plek om te leiden." Door de lage luchtvochtig heid is er geen last van schimmels waardoor chemicaliën niet nodig zijn. Newen is gemaakt van malbec. Sophie Stockman Sint-Laureins - Paul Wallaert, De Wijnzolder Graham Beek is een Zuid-Afrikaanse schuim- wijn, oftewel vonkelwijn, die destijds de huis- schuimwijn van president Obama was in het Witte Huis. „Hij had de wijn leren kennen tij dens een diner in Chicago en toen hij pre sident werd, voerde hij deze in het Witte Huis in." De Graham Beek is gemaakt van de druiven chardonnay en pinot noir. Message in a Bottle is een van de liedjes van The Police én de naam van een rode wijn die wordt gemaakt door de zanger van de band, Sting. Ergens in de jaren negentig kocht hij domein II Palagio in Toscane. „Hij werd naast zanger ook wijnboer." Er wordt voor deze wijn 70% van de sangiovese-druif gebruikt, aangevuld met merlot en syrah.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58