Zijn de grote kanonnen op? Vlaamse kusttram breekt alle records Paskal Jakobsen koopt café Hard Ziel Pastoor 2 De provincie wil graag met Terneuzen optrekken om in Den Haag te pleiten voor afschaffing van de tol in de Westerscheldetunnel. Maar andere zaken gaan voor. TUNNELLOBBY AFSCHAFFEN TOL Commentaar De jaarlijkse uitreiking van de Four Freedoms Awards is altijd bijzonder. Of het nu in Middelburg is of in New York, dus de Roosevelt Foundation of het Franklin and Eleanor Roosevelt Institute, de keuze van lau reaten is vaak verrassend. Grote namen als Nelson Man- dela en de Dalai Lama worden onderscheiden, maar de Awards vestigen ook de aandacht op mindere goden. Vaak moet het publiek een paar van de laureaten nog leren waarderen. Geen probleem, want de wat minder bekende voorvechters van de vier vrijheden liften mee op de publici teit rond de grote namen. De Roosevelt Foundation lijkt deze succesformule niet vol te houden. Twee jaar geleden was Angela Merkel nog een uitschieter, maar over het algemeen zijn de laureaten toch iets minder aansprekend. Dit doet natuurlijk niets af aan hun verdiensten. Het roept alleen de vraag op of de organi satie zich bewust beperkt tot weldoeners uit de schaduw, of dat de grote kanonnen domweg op zijn. In het eerste geval neemt de Foundation een groot risico, want juist de alom bekende mensen zorgen voor waarde volle publiciteit. Het tweede scenario is ronduit triest. Het betekent dat te weinig bekende en belangrijke mensen zich sterk maken voor de vier vrijheden. Dan valt er dit jaar in Middelburg nog steeds iets te vieren, maar dan verliezen de Four Freedoms Awards wel wat glans. Laureaten Four Freedoms Awards zijn de laatste jaren iets minder aansprekend De kusttram, sinds 1991 uitgebaat door vervoersmaatschappij De Lijn, is al meer dan 130 jaar een veelge bruikt vervoermiddel langs de hele Vlaamse kustlijn, en wordt nog steeds populairder. De ruim 15 mil joen reizigers van 2016 waren al goed voor een record, en vorig jaar ging de tram daar dus nog eens fors overheen. Het vervoermiddel is populair bij een mix aan doelgroepen: scholie ren, forensen en toeristen. Het suc ces van de tramlijn, met 67 kilome ter de langste ter wereld, is om meerdere redenen te verklaren. De tram stopt om de paar honderd me ter in plaatsen als Knokke, Zee- brugge, Oostende en Blankenberge en is relatief goedkoop. Een dag kaart, waarbij passagiers onbeperkt Het vervoermiddel is populair bij scholieren, forensen en toeristen mogen in- en uitstappen, kost in de voorverkoop 6 euro. Dat ben je met de auto al gauw kwijt voor alleen al parkeren - als je dichtbij de kust al een geschikte parkeerplek kan vin den. Trams komen minstens eens in de 20 minuten voorbij - op spits uren en in vakanties vaker. ALMANAK De verslaggeefster kwam begin deze week om in het werk. Ze wist even niet meer waar te be ginnen, dus stortte ze haar agenda uit bij haar leidingge vende. Die hoorde het aan en gaf haar wat advies. Ze was er blij mee, ze kreeg de boel in haar bol letje weer aardig op een rijtje. Hoewel de verkeerde verstaan der daar vast een ander beeld bij kan hebben. „Oké, dan doe ik nu eerst carnaval", begon ze. „Dan kijk ik naar de stukken voor de gemeenteraad en daarna tik ik nog even een stukje over afvalin zameling. En dan maak ik mor gen de pastoor af." Crowdfunding voor festival Valentijnsconcert Marjolijn Polfliet Vintage Party opwarmer carnaval HULST Nieuw koor Burgemeester Jan Lonink van Ter neuzen wil een brede coalitie sme den, van Zeeuwse overheden en het bedrijfsleven, om in Den Haag te pleiten voor een tolvrije tunnel. Om die af te betalen zijn nog hon derden miljoenen euro's nodig. Dat kan Zeeland niet opbrengen. „Maar het is goed dat de discussie op gang komt", zegt Lonink. „De studie van de TU Delft en ZB Planbureau on dersteunt wat in dit gebied wordt gevoeld, namelijk dat de tolheffing onrechtvaardig is. En je ziet dat het gelijkheidsbeginsel bijvoorbeeld ook in Groningen een belangrijke rol speelt." Lonink is blij met het onderzoek. „Ik constateer dat afschaffing van de tol goed is voor Zeeland en wat goed is voor Zeeland is ook goed voor Terneuzen. En ook als ik alleen naar Terneuzen kijk, zie ik in deze studie meer plussen dan minnen. Deze regio is sterk in ontwikkeling. Dan is het van belang om goed be- zamenlijk een strategie te smeden. „We gaan kijken hoe we die on rechtvaardigheid kunnen wegha len. We willen zo snel mogelijk van die tol af." Van der Maas tempert wel de ver wachtingen. Hij benadrukt dat de studie ook laat zien dat de tunnel, die alleen door tolheffing kon wor den aangelegd, Zeeuws-Vlaande- ren veel goeds heeft gebracht. „Juist Ook als ik alleen naar Terneuzen kijk, zie ik meer plussen dan minnen reikbaar te zijn en om een aantrek kelijke woonomgeving te hebben." De onderzoekers raden aan om eensgezind in Den Haag voor af schaffing van de tol te pleiten. Naar aanleiding van de gisteren in Ter neuzen gepresenteerde studie heeft Lonink al met gedeputeerde Harry van der Maas afgesproken ge- De tol heeft er ook voor gezorgd dat de tunnel aangelegd kon worden in het gebied waar we de vaste oe ververbinding hebben aangelegd, hebben zich veel positieve ontwik kelingen voorgedaan. Dat hebben we te danken aan het tolsysteem." Tegen het zo snel mogelijk tolvrij maken kan niemand zijn, geeft Van der Maas toe, maar het staat niet bo venaan het Haagse verlanglijstje van het provinciebestuur. Het geld dat het nieuwe kabinet beschikbaar heeft voor knelpunten in de regio, wil de provincie vooral steken in leefbaarheid, innovatie en bedrij vigheid. Ook de aanleg van een spoor tussen Gent en Terneuzen en tussen Vlissingen-Oost en Ant werpen heeft een hogere prioriteit dan het afschaffen van de tol. Van der Maas: „Op de korte termijn, in 2018, gaan we niet voor de tunnel strijden. Ik denk dat we daarvoor moeten lobbyen als in Den Haag wordt gesproken over de invoering van het rekeningrijden. Daaruit zou de afschaffing van de tol misschien betaald kunnen worden." Het pand bestaat uit een café met op de verdieping daarboven een Bed Breakfast. Jakobsen reageert dat zijn vrouw en hij er nog niet zo veel over kunnen vertellen. „Alles moet eerst op zijn plek val len voordat we wat roepen", zegt de zanger. Wat Jakobsen met het café gaat doen is dus nog onduidelijk. Eigen horecabedrijf De Facebookgroep 'Wij zijn de stad Middelburg' schrijft dat de B&B bo ven de zaak openblijft: „Zeker is wel dat derden de zaak zullen gaan 'draaien'. Verwacht dus geen Paskal achter het fornuis en Door achter de bar, ofzo. Dit is vooral een oude wens die in vervulling gaat, om ooit eens een eigen horecabedrijf in Middelburg te starten." Naar ver luidt zou het café medio september opengaan. Café Hard Ziel werd vorig jaar opgericht door horecaman Bo Wes dorp. woensdag 7 februari 2018 n De Vlaamse kusttram heeft vorig jaar opnieuw een record aantal reizigers vervoerd. Het populaire vervoermiddel tussen Knokke en De Panne had in 2017 16,5 miljoen passagiers 'aan boord'. Martijn de Koning Knokke-Heist Tip? redactie@pzc.nl TERHOLE Het duurt nog even, Fes tival Vliet is pas 16 en 17 juni, maar organisator Fanfare Excelsior uit Ter hole is alvast begonnen met crowdfunding. Zo doende hoopt de fanfare, die 115 jaar bestaat, ge noeg geld binnen te halen. Wie doneert, maakt kans op een ont moeting met de band Peer. Samen met The Brightt en Dr. Brass speelt die groep op Vliet. Doneren kan op festival- vliet.nl. WATERLANDKERKJE Waterlandkerkje krijgt zondag vlinders in de buik. In 't kerkje aan de Molenstraat zingen Mar jolijn Polfliet (foto) en Mi- chiel Meijers Franse chansons over liefde en verlangen tijdens het va lentijnsconcert. De voor stelling begint om 14.30 uur. Kaarten kosten 10 euro en zijn vooraf te be stellen door te mailen naar waterlandkerkje@ zeeuwsekerken.nl of door te bellen naar 0117- 401376. HULST De Sjores Ambras Band zal topfit aan het Hulster carnaval beginnen. De warming-up is vrijdag met de Vintage Party in partycentrum 't Spoor 011 in Hulst. Om 21.30 uur zal de dweilband de nieuwe carnavalsnum mers uitproberen. Een uur later draait een dj oude carnavalsnummers. Het feest begint om 20.00 uur, entree is gra tis. De Vintage Party duurt tot 2.00 uur. Hulst voor Elkaar hoopt vandaag, woensdag, met een nieuw zangkoor te starten. Wie daarmee kennis wil maken, is vanaf 14.00 uur welkom in ontmoetingscentrum De Lieve in Hulst. Zingen is gezond, gezel lig en voor iedereen, is het idee erachter. Bij ge noeg belangstelling, kan het nieuwe koor begin- Ernst Jan Rozendaal Terneuzen -Jan Lonink, burgemeester -Harry van der Maas, gedeputeerde Blof-zanger Paskal Jakobsen heeft afgelopen maand samen met zijn vrouw Door het café Hard Ziel aan de Turfkaai in Middelburg gekocht. Het café was eerder van horecaman Bo Wesdorp die vorig jaar oktober overleed. Bas Bareman Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 56