M CDA Tholen vecht tegen de nieuwe windmolens in Bergen op Zoom Zeven nieuwe modelspoorbanen in Zeelandhallen 7 In Goes treden modelbouwers naar buiten met al het moois dat ze maken. „Het is zo zonde als alleen tante Bep het te zien krijgt." Bieb Hansweert wordt leespunt BH Twee dagen per jaar ver anderen de Zeeland hallen in Goes in een walhalla voor model bouwers. Eind deze maand is het weer zover. Plastic is dit jaar het centrale thema van de populaire Modelbouwshow. „Want dat is weer hartstikke po pulair", zegt organisator Jan van 't Veen. Het valt volgens hem niet mee om elk jaar een vorm van model bouw te bedenken die net wat meer aandacht krijgt dan an ders. „In feite hebben we nu alles wel een keer gedaan." De Goese- naar heeft daarom besloten de plastic modelbouw nog eens extra voor het voetlicht te brengen. „Dat zit in de lift", weet hij. „Heel veel mensen gaan weer aan de slag met bouwpakketjes. Je ziet ze soms zelfs liggen bij de Aldi of de Lidl." Natuurlijk zijn alle andere vor men van modelbouw op zaterdag 24 en zondag 25 februari ook weer vertegenwoordigd op de grootste modelbouwshow van de Benelux. Modelspoorbanen, bo ten, auto's, vliegtuigen... te veel om op te noemen. De Oosterschelde- hal staat weer helemaal in het te ken van Lego. De beurs trekt gemiddeld 10.000 bezoekers, al was er vorig jaar een kleine dip. Veel zat tegen. Op de zaterdag was het mistig en door een ongeluk op het spoor reden er geen treinen. „Bovendien hebben we de naweeën van het jaar ervoor gevoeld", zegt Van 't Veen. Toen moest de Modelbouwshow nood gedwongen deels in tenten wor den gehouden, omdat er vluchte lingen werden opgevangen in de Zeelandhallen. „Dat is niet bij alle bezoekers goed gevallen", zegt de organisator. „Met name het Lego festijn moest het met veel minder ruimte doen. Ik heb het idee dat daardoor vorig jaar mensen zijn weggebleven, ondanks dat toen al les weer normaal was." Van 't Veen vindt het belangrijk om te blijven vernieuwen. En dat lukt, ondanks dat de beurs aan zijn 26ste editie toe is. Zo zijn er zeven nieuwe modelspoorbanen, is er voor het eerst een miniatuur die rentuin en wordt het circus een stuk groter. Uit Vlaanderen komt Luc Vercammen met een auto die helemaal van hout is gemaakt. De pendelbus die rijdt tussen het sta tion en de Zeelandhallen is dit jaar een hele speciale: een oldtimerbus van de RTM. „Een ritje met die bus is al een belevenis op zich", zegt de organisator. Er zijn ook weer veel Zeeuwse deelnemers. Zo komt Ad Vink uit Wemeldinge voor de vijfde keer met zijn dertien meter lang mo delspoortraject Hilversum- Utrecht. Hij wil onder meer laten De treintjes laten rijden is in feite maar een beperkt onderdeel zien hoe gevarieerd modelbouw is. „De treintjes laten rijden is in feite maar een beperkt onderdeel. Je bent met van alles bezig. Elek tronica, schilderen, houtbewer king..." Ook de club 'Gouden Handjes Zeeland' is weer van de partij. Deze is vijfjaar geleden opgericht door Martin van den Barselaar, die vindt dat mensen meer naar bui ten moeten treden met al het moois dat ze maken. „Nu ziet vaak alleen tante Bep het op een ver jaardag. Dat is zo zonde." De club, die in Kerkwerve zelfs een eigen modelbouwmuseum heeft, laat dit jaar op de Modelbouwshow onder meer hijskranen, kartonnen vlieg tuigen en een schip zien. www.modelbouwshow.nl KRUININGEN De verhuizing van de bibliotheek van Maria-Oord naar de brede school in Hansweert kan beginnen nu het college van Reimerswaal groen licht heeft ge geven. Met de verplaatsing is een malig 4.800 euro gemoeid voor ver huiskosten, iet en aanpassingen aan de ruimte. Daarnaast is de gemeente ruim 3.400 euro per jaar kwijt aan struc turele kosten. „Maar daar moet bij vermeld worden dat de gemeente er huur voor ontvangt", zegt wet houder Izak Vogelaar. Door de ver huizing naar de brede school, waar behalve twee basisscholen ook kin deropvang Kibeo zit, rekent de ge meente op een toename van het aantal uitleningen en een toene mend aantal jongeren dat meer gaat lezen. De bibliotheek in de brede school wordt ingericht als leespunt van ongeveer 50 vierkante meter. Er komt een kleine boekencollectie en materialen kunnen geleend wor den via een zelfbedieningsbalie. Tijdens schoolvakanties is het lees punt ook geopend en anderhalf uur per week is er personeel aanwezig ter ondersteuning. De gemeente Bergen op Zoom is nu nog van plan om de acht wind molens in de Auvergnepolder, oostelijk van het Schelde-Rijnka- naal, te vervangen door vier ande ren van 210 meter hoog. „Dat is twee keer zo hoog als de huidige molens", schrijven het Thoolse raadslid Rob Duijm en zijn Bergse collega Erik Verborgt. „Ze komen op een steenworp afstand van de stad Tholen te staan. Wij willen die windmolens niet zo dicht op de stad hebben." De Thoolse CD A-fractie is daar naast verontwaardigd dat de ge meente niet op de hoogte was van de Bergse plannen om de vier ho gere windmolens te gaan bouwen. „Buurgemeenten moeten altijd op de hoogte gesteld worden van in grijpende projecten tegen de ge meentegrenzen die impact heb ben op beide gemeenten", schrijft Duijm. „We merken dat er nog een wereld te winnen is qua samen werking." woensdag 7 februari 2018 Modelbouwshow blijft vernieuwen Rob Paardekam Luc Vercammen laat zijn auto zien die geheel van hout is gemaakt, foto modelbouwshow - Ad Vink, modelbouwer Organisator Jan van 't Veen. archieffoto willem mieras Laat de acht windmolens aan de Bandijk in Halsteren staan tot ze versleten zijn en vervang ze dan voor zes kleinere exem plaren. Dat stellen de CDA-frac- ties in Tholen en Bergen op Zoom in een brief voor aan de colleges van beide gemeenten. Michiel Bouwman Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 54