Zijn de grote kanonnen op? Paskal Jakobsen koopt café Hard Ziel Bezwaren tegen 60 km bij Stavenisse afgewezen Pastoor 2 De provincie wil graag met Terneuzen optrekken om in Den Haag te pleiten voor afschaffing van de tol in de Westerscheldetunnel. Maar andere zaken gaan voor. TUNNELLOBBY AFSCHAFFEN TOL Commentaar De jaarlijkse uitreiking van de Four Freedoms Awards is altijd bijzonder. Of het nu in Middelburg is of in New York, dus de Roosevelt Foundation of het Franklin and Eleanor Roosevelt Institute, de keuze van lau reaten is vaak verrassend. Grote namen als Nelson Man- dela en de Dalai Lama worden onderscheiden, maar de Awards vestigen ook de aandacht op mindere goden. Vaak moet het publiek een paar van de laureaten nog leren waarderen. Geen probleem, want de wat minder bekende voorvechters van de vier vrijheden liften mee op de publici teit rond de grote namen. De Roosevelt Foundation lijkt deze succesformule niet vol te houden. Twee jaar geleden was Angela Merkel nog een uitschieter, maar over het algemeen zijn de laureaten toch iets minder aansprekend. Dit doet natuurlijk niets af aan hun verdiensten. Het roept alleen de vraag op of de organi satie zich bewust beperkt tot weldoeners uit de schaduw, of dat de grote kanonnen domweg op zijn. In het eerste geval neemt de Foundation een groot risico, want juist de alom bekende mensen zorgen voor waarde volle publiciteit. Het tweede scenario is ronduit triest. Het betekent dat te weinig bekende en belangrijke mensen zich sterk maken voor de vier vrijheden. Dan valt er dit jaar in Middelburg nog steeds iets te vieren, maar dan verliezen de Four Freedoms Awards wel wat glans. Laureaten Four Freedoms Awards zijn de laatste jaren iets minder aansprekend De aanpassing van de maximum snelheid op een deel van de provin ciale weg (N286) van Noord-Bra bant naar Stavenisse gaat door. De klachtencommissie van de provin- Op een deel van de provinciale weg (N286) gaat de maximumsnelheid terug van 80 naar 60 kilometer cie heeft bezwaren uit Sint Maar tensdijk afgewezen. Over een afstand van ruim twee kilometer gaat de maximumsnel heid terug van 80 naar 60 kilome ter, omdat daar fietsers dicht op de rijbaan fietsen en woningen dicht bij de weg staan. Het bezwaar van omwonenden, dat werd onder steund met een handtekeningen lij st, ging vooral over het aanleggen van vier verkeersplateaus. Die zou den geluidshinder veroorzaken en een obstakel zijn voor langzaam verkeer. Beperkt De commissie heeft daar wel begrip voor, maar gaat ervan uit dat ze zo worden aangelegd dat ze wel wer ken maar de overlast beperkt blijft, ook voor landbouwverkeer. Bewo ners die de lijst tekenden, voerden aan dat het voor hen een door gaande weg is. Dat vindt de com missie geen goede reden, want dat blijft het. Bovendien heeft de handteke ningenlijst geen formeel-juridische status en was het bezwaar te laat in gediend. ALMANAK De verslaggeefster kwam begin deze week om in het werk. Ze wist even niet meer waar te be ginnen, dus stortte ze haar agenda uit bij haar leidingge vende. Die hoorde het aan en gaf haar wat advies. Ze was er blij mee, ze kreeg de boel in haar bol letje weer aardig op een rijtje. Hoewel de verkeerde verstaan der daar vast een ander beeld bij kan hebben. „Oké, dan doe ik nu eerst carnaval", begon ze. „Dan kijk ik naar de stukken voor de gemeenteraad en daarna tik ik nog even een stukje over afvalin zameling. En dan maak ik mor gen de pastoor af." Brandweer zoekt oefenlocaties VVD-politica op bezoek Cadeau voor mantelzorgers GOES Plastic centraal op Modelbouwshow Burgemeester Jan Lonink van Ter neuzen wil een brede coalitie sme den, van Zeeuwse overheden en het bedrijfsleven, om in Den Haag te pleiten voor een tolvrije tunnel. Om die af te betalen zijn nog hon derden miljoenen euro's nodig. Dat kan Zeeland niet opbrengen. „Maar het is goed dat de discussie op gang komt", zegt Lonink. „De studie van de TU Delft en ZB Planbureau on dersteunt wat in dit gebied wordt gevoeld, namelijk dat de tolheffing onrechtvaardig is. En je ziet dat het gelijkheidsbeginsel bijvoorbeeld ook in Groningen een belangrijke rol speelt." Lonink is blij met het onderzoek. „Ik constateer dat afschaffing van de tol goed is voor Zeeland en wat goed is voor Zeeland is ook goed voor Terneuzen. En ook als ik alleen naar Terneuzen kijk, zie ik in deze studie meer plussen dan minnen. Deze regio is sterk in ontwikkeling. Dan is het van belang om goed be- zamenlijk een strategie te smeden. „We gaan kijken hoe we die on rechtvaardigheid kunnen wegha len. We willen zo snel mogelijk van die tol af." Van der Maas tempert wel de ver wachtingen. Hij benadrukt dat de studie ook laat zien dat de tunnel, die alleen door tolheffing kon wor den aangelegd, Zeeuws-Vlaande- ren veel goeds heeft gebracht. „Juist Ook als ik alleen naar Terneuzen kijk, zie ik meer plussen dan minnen reikbaar te zijn en om een aantrek kelijke woonomgeving te hebben." De onderzoekers raden aan om eensgezind in Den Haag voor af schaffing van de tol te pleiten. Naar aanleiding van de gisteren in Ter neuzen gepresenteerde studie heeft Lonink al met gedeputeerde Harry van der Maas afgesproken ge- De tol heeft er ook voor gezorgd dat de tunnel aangelegd kon worden in het gebied waar we de vaste oe ververbinding hebben aangelegd, hebben zich veel positieve ontwik kelingen voorgedaan. Dat hebben we te danken aan het tolsysteem." Tegen het zo snel mogelijk tolvrij maken kan niemand zijn, geeft Van der Maas toe, maar het staat niet bo venaan het Haagse verlanglijstje van het provinciebestuur. Het geld dat het nieuwe kabinet beschikbaar heeft voor knelpunten in de regio, wil de provincie vooral steken in leefbaarheid, innovatie en bedrij vigheid. Ook de aanleg van een spoor tussen Gent en Terneuzen en tussen Vlissingen-Oost en Ant werpen heeft een hogere prioriteit dan het afschaffen van de tol. Van der Maas: „Op de korte termijn, in 2018, gaan we niet voor de tunnel strijden. Ik denk dat we daarvoor moeten lobbyen als in Den Haag wordt gesproken over de invoering van het rekeningrijden. Daaruit zou de afschaffing van de tol misschien betaald kunnen worden." Het pand bestaat uit een café met op de verdieping daarboven een Bed Breakfast. Jakobsen reageert dat zijn vrouw en hij er nog niet zo veel over kunnen vertellen. „Alles moet eerst op zijn plek val len voordat we wat roepen", zegt de zanger. Wat Jakobsen met het café gaat doen is dus nog onduidelijk. Eigen horecabedrijf De Facebookgroep 'Wij zijn de stad Middelburg' schrijft dat de B&B bo ven de zaak openblijft: „Zeker is wel dat derden de zaak zullen gaan 'draaien'. Verwacht dus geen Paskal achter het fornuis en Door achter de bar, ofzo. Dit is vooral een oude wens die in vervulling gaat, om ooit eens een eigen horecabedrijf in Middelburg te starten." Naar ver luidt zou het café medio september opengaan. Café Hard Ziel werd vorig jaar opgericht door horecaman Bo Wes dorp. woensdag 7 februari 2018 n Ernst Jan Rozendaal Middelburg Tip? redactie@pzc.nl KAMPERLAND Helpt u ons uit de brand?! Met die zin ein digt de brandweerpost van Kamperland een op roep via zijn Facebook- pagina. De brandweer ploeg zoekt nieuwe oe fenlocaties, met name voor het nabootsen van binnenbranden. Dat mogen bedrijfsgebouwen zijn, landbouwschuren en sloop- of opknapwonin- gen. Het liefst in Kamper land, Wissenkerke of Geersdijk vanwege het werkgebied van de brandweerploeg. POORTVLIET Tweede-Kamerlid Helma Lodders (VVD) brengt zaterdag 17 februari een bezoek aan Poortvliet. Ze woont daar een politiek café bij waarbij het pu bliek kan meepraten over landbouwonderwerpen. Die bijeenkomst begint om 14.30 uur bij Mestdis- tributiebedrijf J. Van Leij- sen aan de Pelleweg 1. Vanaf 13.30 uur is er een rondleiding over het be drijf. GOES De gemeente Goes stelt ook dit jaar een mantel zorgcadeau beschikbaar. Het is een bedrag van 75 euro. Het kan worden aangevraagd door men sen die mantelzorg ont vangen, als een blijk van waardering voor de per soon die hen verzorgt. Het geld mag direct wor den gegeven of besteed worden aan een ca deau. Aanvragen kan tot uiterlijk 31 maart via de website www.goes.nl/ mantelzorg. Plastic modelbouw staat centraal tijdens de 26ste Modelbouwshow, die later deze maand plaatsvindt in de Zee landhallen in Goes. Tij dens de beurs zijn veel nieuwe dingen te zien. De pendelbus tussen het station en de Zee landhallen is dit jaar een oldtimerbus. ZEELAND7 Ernst Jan Rozendaal Terneuzen -Jan Lonink, burgemeester -Harry van der Maas, gedeputeerde Blof-zanger Paskal Jakobsen heeft afgelopen maand samen met zijn vrouw Door het café Hard Ziel aan de Turfkaai in Middelburg gekocht. Het café was eerder van horecaman Bo Wesdorp die vorig jaar oktober overleed. Bas Bareman Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52