r Bureau SS-commandant is terug in 'concentratiekamp' Amersfoort li 4 Shirley Man (24) wachtte vier jaar op een nieuw hart. Mensen overtuigen donor te worden, werd haar missie. Zondag overleed ze. Misschien haalt 'haar' wet het wel. ■i Man propt zijn darmen vol geld 'Analfabetentruc hard aanpakken' Zangidool vecht tegen gifdood DONORWET MISSIE hirley Man werd vorige week plot seling onwel. Juist tijdens het debat I over de nieuwe donorwet, dat gisteren een ver volg kreeg. „Haar overlijden is zo wrang", zegt haar moeder Nancy Man. „Ik moet nu haar missie af maken." In de hoek van de kamer staat de tas nog, onder de stralende foto van Shirley met haar familie in Disneyland. De tas, die bijna vier jaar lang klaarstaat voor een snel vertrek naar het ziekenhuis na het telefoontje dat er een donorhart is. Een hart waarmee de levenslus tige Rotterdamse al haar dromen, van weer studeren tot een mara thon rennen, kan waarmaken. Het verlossende telefoontje komt echter nooit. Door het tekort aan donoren is er nooit een hart dat past bij Shirley. De enige ma rathon die zij rent, zijn de tien meter lopen waar ze al uitgeput van raakt. Verleden jaar eindigt het wachten. Shirley is te ziek voor een donorhart. Ze blijkt ook nog een heel zeldzame stofwisselingsziekte te hebben. De Rotterdamse verdwijnt van de wachtlijst. „Nee, ze was niet verdrie tig, maar voelde zich bevrijd uit haar kooi", blikt haar moeder Nancy te rug. „Als je op de wachtlijst staat, mag je niet naar het buitenland. Zelfs niet naar België. Terwijl ze juist zo reislustig was. Het zonnetje in huis. Altijd." Met haar familie maakt ze een mooie reis naar haar 94-jarige opa in Hongkong. En in het laatste weekeinde van haar leven is ze met haar vriend en vriendinnen in Mi laan. Debat Ze is echter precies op tijd terug in Nederland voor het debat in de Eer ste Kamer over de nieuwe donorwet. „Ze bleef hierbij betrokken. Niet meer voor zichzelf, maar voor alle anderen die hopelijk niet zo lang als zij hoeven te wachten op een or gaan", zegt haar moeder. Een jaar eerder sprak ze zelf de se natoren toe, vol hoop nog. „Zou het niet mooi zijn als iemand na zijn dood nog levens kan redden?" Dan al beseft de Rotterdamse dat haar kan sen met de dag slinken. Op haar 16de Shirley's overlijden is zo wrang, ik moet nu haar missie afmaken hoorde Shirley dat ze geen 'luie tie ner' is, maar een ernstige hartaandoe- ning heeft. Op haar 20ste geeft een arts haar het doodvonnis: 'Zonder nieuw hart haal je de 25 jaar niet'. „Elke dag die ik langer moet wachten, gaat mijn conditie achteruit. Ik hou het niet veel langer meer vol. Er moet echt iets veranderen!" is haar wan hoopskreet. Voor het donordebat van vorige week keert ze terug naar de Eerste Ka mer. „Ze wilde per se blijven tot D66- Tweede Kamerlid Pia Dijkstra haar wetsvoorstel verdedigde, maar na een halfuurtje werd ze onwel. Ze moest overgeven", vertelt haar moeder, die op dat moment niet beseft hoe slecht het met haar dochter gaat. „Het ene moment geeft ze nog met een glim lach een interview voor de televisie camera, om te vertellen hoe belang rijk het is dat de nieuwe donorwet er komt, het volgende moment voelt ze zich helemaal niet lekker." Zuurstof Een helletocht naar Rotterdam volgt. Halverwege maant Shirley haar moe der op de vluchtstrook te parkeren en de ambulance te bellen, zo slecht gaat het. „Maar ook dat was eerder ge beurd. Als ze dan op de Spoedeisende Hulp zuurstof kreeg, knapte ze weer op." Maar nu knapt de Rotterdamse niet meer op. Ze vecht nog een paar dagen voor haar leven, tot afgelopen zondag. „Ik denk dat ze ons beschermd heeft, door niet te vertellen dat ze zich slechter voelde. We dachten echt dat ze nog lang bij ons zou zijn. Haar dood is niet te bevatten. Ik heb het bureau van de Duitse kampcommandant Karl Peter Berg is te rug in Kamp Amers foort. De SS'er was commandant van het kamp in de Tweede Wereldoorlog. Het meubelstuk werd na de oorlog in beslag genomen door de Nederlandse autoriteiten. Verschillende Nederlandse le gercommandanten hebben sindsdien aan het bureau ge werkt. Vrijwilligers van het voormalige concen tratiekamp kwamen het bureau op het spoor en wisten het terug te halen naar het kamp, dat tegen woordig dienst doet als herinneringscentrum. „Er zijn niet zoveel resten van Kamp Amersfoort", vertelt een woordvoerder van het herinne ringscentrum. „Een stuk tast baar erfgoed als dit bureau is daarom voor ons belangrijk, om het verhaal van het kamp te kun nen vertellen. Bezoekers kunnen zich beter inleven als ze echt iets zien." Vanaf dinsdag is het bureau te zien in het bezoekerscentrum van het kamp. Het staat op de plek waar tijdens de oorlog het kantoor van commandant Berg was. Rond het bureau is een kleine expositie ingericht over de kampcommandant. Berg is een van de vijf Duitsers die na de oorlog in Nederland werden gefusilleerd wegens oor logsmisdaden. woensdag 7 februari 2018 GO ISTANBOEL Een Algerijnse ju welier is in Turkije aangehou den omdat hij probeerde 290 bankbiljetten ter waarde van 144.200 euro te smokkelen in zijn darmkanaal. De man kwam uit Algerije naar Istan- boel om daar goud te kopen. Omdat er een limiet is aan het geldbedrag dat je mag mee nemen, had hij 288 biljetten van 500 euro en twee biljet ten van 100 euro in zijn darm gepropt. Toen hij het geld er maar niet uit kreeg, moest hij worden geopereerd. Nadat de artsen de opgerolde biljetten hadden verwijderd, werd de man opgewacht door de poli tie. Het geld is hij kwijt. DEN HAAG Het CDA wil dat minister Wouter Koolmees (foto, Sociale Zaken) hard op treedt tegen Somaliërs en Eritreërs die willens en we tens de inburgeringsplicht ontlopen. Zij zouden toch een Nederlands paspoort krijgen door zich voor te doen als an alfabeet. Kamerlid Pieter Heerma: „Dit zijn immers niet de groepen met de kleinste integratieproblemen." Edgar van Lent, die weigert zich te laten horen als getuige in het Holleeder-proces, over de mogelijkheid dat de politie hem komt ophalen. DEN HAAG De Belgische zan ger Andrei Lugovski (34) ligt in kritieke toestand in het zie kenhuis na een poging tot ver giftiging. De zanger kreeg thallium toegediend, een be standdeel van rattengif. Het is niet duidelijk wanneer hij het gif binnenkreeg. Er zijn nog geen verdachten opgepakt. De carrière van Lugovski begon in 2007 met Idool, de Vlaamse versie van Idols. 'Voor Shirley is het te laat, help anderen alsjeblieft op tijd' Adrianne de Koning Rotterdam Ik heb je nodig' Moeder Nancy met een poster waarop haar dochter Shirley haar har tenkreet verwoordt. FOTO DESIREE SCHIPPERS —Shirley's moeder Nancy AMERSFOORT Het 4 Het bureau van Berg. foto kamp Amers foort/ PETER SCHONG Kampcommandant Karl Peter Berg werd na de oorlog gefusilleerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4