'k ïï>- i&U BI ISfas 12 ZE RADICALE VERANDERINGEN NODIG Ook Noord-Brabant is opgeschrikt door de grootschalige mestfraude en gesjoemel met het aantal koeien, waardoor het gevaar voor de volksgezondheid toeneemt. Een radicale koerswijziging van de landbouw is noodzakelijk. oeren-voormannen l huilen krokodillentra nen en boerenminis- Iter Carola Schouten wil hard tegen de megafraude optreden. Dat maakt geen einde aan de diepe crisis die de sector in zijn greep houdt. Een koerswijziging is nodig. Onder de visionaire boeren- voorman en politicus Sicco Mans- holt werd in de jaren 6o van de vo rige eeuw de basis gelegd van de grootschalige ondernemersland- bouw. Mansholt wilde de honger uitbannen en de boerenstand ver heffen door ze een goed inkomen te bieden. Schaalvergroting, spe cialisatie en intensivering leken daarvoor noodzakelijk. De inten sieve veehouderij werd geboren. Al in 1972 kwam Mansholt mede onder invloed van de Club van Rome tot de conclusie dat hij de verkeerde weg was ingeslagen. Er werd meer dan voldoende voedsel geproduceerd, maar lang niet alle boeren verdienden een redelijk in komen en de schaalvergroting en intensivering gingen ten koste van natuur, milieu en landschap. Mansholt bleef een roepende in de woestijn. We zijn nu 45 jaar verder en wat is het resultaat? De agrari sche sector, daarin gesteund door de politiek en de Wageningse we tenschap, wist van geen wijken. Schaalvergroting en specialisatie zijn in de hoogste versnelling doorgegaan. Het gemengde agra risch gezinsbedrijf waarin er even wicht was tussen de productie van melk, vlees en veevoer met het mi lieu, is grotendeels uit de markt geprij sd. Er wordt veel meer voed sel geproduceerd dan we in ons land nodig hebben. Nederland, met zijn 0,04 procent van het aardoppervlak, behoort nu met zijn voedselexport tot de top van de wereld. Daarvoor wordt er im mens veel veevoer geïmporteerd en blijft er een overvloed van mest in ons land achter. Achteruitgang De keerzijde van de medaille is dat zich op het platteland een ecologi sche ramp voltrekt. Het aantal broedvogelparen op het boeren land is de laatste 25 jaar met 75 pro cent achteruit gegaan, het aantal vogelsoorten met 45 procent. De biomassa aan insecten in natuur gebieden is met 75 procent ge daald. In de weilanden verdringt het Engels raaigras alle andere planten. Op de maïsakkers, graan akkers en groenteteeltpercelen worden alle planten die er van na ture voorkomen kapotgespoten met landbouwgif. Het grondwater is aanzienlijk gedaald en de bo dem is meestal zo dood als een pier. In het landschap heeft kaal slag plaatsgevonden. De meeste houtwallen, ruige overhoeken en bloemrijke slootkanten zijn ver dwenen. Megastallen domineren het landschap. De intensieve veehouderijen hebben ook steeds grotere effecten op onze gezondheid. Maar liefst 50.000 tot 100.000 mensen zijn in de laatste 10 jaar besmet geraakt met de Q_-koorts. Daarvan zijn er inmiddels 76 overleden. Honder den patiënten zijn er slecht aan toe. Hun leven wordt geruïneerd door chronische vermoeidheid, spier- en gewrichtspijnen, ar beidsongeschiktheid, depressivi teit, suïcidaliteit en financiële nood. De relaties tussen aarde, boer en consument raken steeds De keerzijde van de medaille is dat zich op het platteland een ecologische ramp voltrekt verder verstoord. Het verzet tegen megastallen en mestfabrieken groeit. De overheid en landbouw wetenschap lopen achter de feiten aan. Geen enkele doelstelling om aan deze onverkwikkelijke gang van zaken een einde te maken, wordt gehaald. Van een funda mentele koerswijziging is geen sprake. Het blijft dweilen met de kraan open. Veel teveel Veel boeren zijn door deze ont wikkelingen de band met de sa menleving verder aan het verlie zen. Belangrijkste oorzaak? Veel te veel dieren en dus veel te veel mest. De nieuwe regering profi leert zich als een vooruitstrevend klimaatkabinet, dat voorop wil lo pen om de doelen van het klimaat akkoord van Parijs te halen. De Stichting Natuur en Milieu rekende uit dat daarvoor in 2030 het aantal koeien en varkens met 40 procent moet dalen en het aan tal kippen met 20 procent. Maar niets daarvan staat te lezen in het regeerakkoord. Meer (fraudege voelige) regelgeving, meer con trole, meer mestfabrieken, nog verfijndere technieken, nog groter en kapitaalintensiever is het ant woord van de sector, de weten schap en de overheid. Het is een heilloze weg, terwijl er ook een alternatiefis in de vorm van wat ook wel boerenlandbouw wordt genoemd. Boeren die zijn blijven produceren op de schaal van het gezinsbedrijf, die afzien van het gebruik van kunstmest en landbouwgif en wel oog hebben voor de natuur op hun land en een aantrekkelijk landschap. Boeren die zelf landbouwproducten ver werken en aan huis verkopen of leveren aan de lokale of regionale markt. Boeren die er zorg of re creatie bijdoen. Er zijn voldoende voorbeelden dat er ook dan een goed gezinsinkomen te verdienen valt. Het is wel tegen de stroom in. Met de Europese landbouwsubsi dies worden vooral de kapitaalin tensieve agrarische bedrijven be voordeeld. Er is alle reden om de koers van onze landbouw radicaal om te gooien. Dat vraagt vooral om poli tieke moed. De moed om ge baande wegen te verlaten en de re latie tussen aardeboer en consu ment na 45 jaar dwalen te herstel len. woensdag 7 februari 2018 Landbouw moet roer omgooien Oude foto van boeren op het land, aan het oogsten Uit de tijd van voor de schaalvergroting en voor de specialisatie, archieffoto MUSEUM HET LAND VAN STRIJEN Jules Iding GASTOPINIE Jules Iding is SP-politicus en landbouwkundig ingenieur, opge leid aan de Landbouw Universiteit Wageningen en oud-gedeputeerde van Brabant met Ecologie en Handhaving in zijn portefeuille.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44