1 Peshawa Ismaël en zijn vrouw Adriana zagen de vlammen uit hun huis slaan 11 Wat een klein krantenbericht is over een woningbrand, is voor de slachtoffers een groot drama zv i„Is dit het?", vraagt Peshawa Ismaël aan zijn vrouw Adri ana en kijkt naar de drie tas sen die Adriana zojuist uit de zwart gebladderde bo venwoning aan de Bosch straat heeft gehaald. „Dit is het", knikt ze. Meer niet. „Dit is alles wat we nog hebben." De rest is weg. Verbrand. Het is maandag. We staan in de Bouwerijstraat. Precies op de plek waar we ook in de nacht van zater dag op zondag rond 1.30 uur ston den. Peshawa en Adriana waren toen in pyjama. Op blote voeten in de vrieskou. Terwijl zij huilde en hij haar troostend omarmde, ke ken ze machteloos toe hoe de wo ning, waar ze even daarvoor nog sliepen, uitbrandde. Nu, maandagochtend, vertelt Peshawa hoe hij die nacht wakker schrok van de rook. Eén tel, toen begreep hij: brand! Hij schudde zijn vrouw wakker. „We sprongen uit bed, ik pakte haar hand, we renden naar de deur. Toen we die openden kwam er een enorme hoeveelheid rook op ons af. Tas tend gingen we de trap af, het dak terras op, naar buiten. Daar ston den ook de bewoners van de etage onder ons. Gelukkig. We waren al lemaal veilig. Maar", en hij knikt naar de zwarte kozijnen. „We za gen de vlammen uit ons huis slaan en wisten: alles is weg." Peshawa kijkt mij aan: „Jij was er ook", zegt hij dan. Ik knik en vertel. Hoe ik toevallig de Bosch straat in fietste en zag hoeveel rook er was. Uit café De Beyerd kwamen eigenaar Mikel de Jongh en een vaste gast rennen. Samen zochten we, zagen uit de dakkapel een rookkolom. De vaste gast be gon meteen aan te bellen, te roe pen, in de hoop bewoners te wek ken. Iemand op straat riep dat hij 1-1-2 had gebeld. En terwijl de po litie de straat inreed, zag ik Pes hawa. In zijn dunne pyjamabroek kwam hij uit de Bouwerijstraat rennen, wenkte. Ik ging mee en zag, terwijl de politie aan de voor kant de deur probeerde in te slaan, hoe het vuur juist uit de achter kant sloeg. We renden de Boschstraat weer in, riepen de politie, die rende mee. „Iedereen uit het pand?" Ja, wist Peshawa en wees, terwijl de brandweer arriveerde. Hij, zijn vrouw, en de drie bewoners en Het wordt moeilijk om een nieuw huis te vinden hun hond van de andere etage. Ie dereen veilig. Maar verkleumd tot op het bot. „Toen kwamen de mensen van boven de Turkse bak kerij in de Boschstraat dekbedden uitdelen", weet Adriana. Ze is ze nog steeds dankbaar, zegt ze. Deze maandag vertellen Pes hawa en Adriana. Hoe ze naar het ziekenhuis moesten, terwijl de an dere slachtoffers werden opgevan gen in het Indiase eethuis in de Boschstraat. „We hadden veel rook ingeademd." Hoe hun vriend Wa- hik, die ze hadden kunnen bellen, hen ophaalde en mee naar huis nam. Daar logeren ze nu. Slapen er in het bed van Wahik en zijn vrouw. Die zijn zolang in hun woonkamer gaan liggen. Voor de andere slachtoffers was het probleem groter. Geen hotel accepteerde een hond of wilde hen zonder identificatie opnemen, vertelt de huisbaas, die inmiddels ook is aangekomen. „Ze hadden natuurlijk geen ID", zegt hij. „Die was verbrand. Ik heb ze toen mee naar huis genomen." Deze maandag. „Zijn we even terug geweest", zegt Wahik, die met zijn vrienden mee is. „Kijken of er nog iets is gered. Adriana heeft nog wat kleren kunnen vin den. Ze stinken, maar zijn nodig. Peshawa heeft mijn maat, kan mijn kleren aan. Maar Adriana heeft alleen haar pyjama." Adriana knikt. Kijkt naar de tas sen. Het is alles wat zij en Peshawa nog bezitten. Geen spullen, geen foto's, geen huis. Niets. Alleen: „Elkaar gelukkig", zegt Peshawa. „We weten: het wordt moeilijk om een nieuw huis te vinden, om alles weer op te bouwen." Adriana be gint weer te huilen. Maar: „We zijn ongedeerd." Dat is uiteindelijk het belangrijkst. Overigens is de oorzaak van de brand nog steeds onbekend. woensdag 7 februari 2018 'We hebben niets meer, alleen elkaar' Edine Wijnands Breda Een paar tassen, dat is alles wat Adriana heeft kunnen red den. Ze zet ze in de auto van een vriend, foto edine wijnands De brandweer voert een con trole uit na de brand. FOTO PERRY ROOVERS/MARIC MEDIA - Peshawa Ismaël

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 43