A je lacht bin je mooier GroenLinks wil extra check risicobedrijven Protesterende Zeeuwen hopen dat Raad van State plan bijstelt 5 Die nieuwe hoogspanningslijn komt er toch wel. Dat gevoel overheerste bij de Zeeuwen die in Den Haag hun bezwaren tegen de 380kV-lijn toelichtten. Leut met Melita Het bijwonen van de tweede zit tingsdag gisteren bij de Raad van State voelt voor hen echter niet zin loos. Een aantal bezwaarmakers hoopt dat de (kleine) wijzigingen die zij hebben voorgesteld positief worden ontvangen. Henk-Jan van Doorn pleitte namens een grote groep inwoners van Krabbendijke opnieuw voor het ondergronds aanleggen van de 38okV-lijn ter hoogte van het dorp. Volgens hem kan zo voorkomen worden dat de kustlijn Verpest' raakt. Krabbendijkenaren zwem men, wandelen, kitesurfen en fiet sen nu volop in de omgeving van het strandje. Van Doorn denkt dat het 'dradenbos' van de hoogspan ningslijn al het plezier van recrean ten bederft. Ook betoogde hij dat het Natura2000-gebied Ooster- schelde te veel wordt aangetast. Ontzien Maar volgens het verweerschrift dat namens de minister is opge steld, hebben de bewoners van Krabbendijke helemaal geen juri disch belang bij de Oosterschelde. De afstand tot het water (minimaal 300 meter) is te groot en direct zicht vanuit de woningen van be zwaarmakers op de Oosterschelde ontbreekt. Dat de lijn zo dicht bij de Ooster schelde (en één mast zelfs erin) komt, heeft te maken met de keuze om de inwoners van Krabbendijke te ontzien, legde een woordvoerder uit. „We hebben in dit geval voor mensen in plaats van natuurwaar den gekozen." Volgens Van Doorn hóeft die keuze niet te worden gemaakt wan neer de nieuwe lijn meteen onder gronds gaat bij Krabbendijke. Ver tegenwoordigers van de minister en Tennet benadrukten nogmaals dat dit absoluut geen optie is. „Ook geen klein stukje." Om de leve ringszekerheid op peil te houden, stroom van nieuwe windparken op zee af te voeren en onderhoud te kunnen plegen aan andere lijnen is dit uitgesloten, stellen zij. De Raad van State stond gisteren vooral stil bij effecten op de natuur en het landschap en overlast tijdens de bouw. Bezwaren van bewoners van Vlake kwamen aan de orde, die geen bouwverkeer door het ge hucht willen. Aannemer Heij- mans/Europoles verwacht dit te We zijn bijzonder teleurgesteld dat de milieuclubs hun ziel voor zilverlingen hebben verkocht aan Tennet kunnen beperken tot dertig zware transporten. Andere vrachten kun nen via de Kamperweg lopen. Ook de Dorpsraad Borsele liet van zich horen. Uit onderzoek blijkt dat de geluidsoverlast van het nieuwe transformatorstation bin nen de normen valt, maar woord voerder Jaap Francke vreest stape ling van geluid, onder meer door de komst van een datacentrum. Ook stelde hij dat het dorp er bekaaid vanaf komt met de boscompensatie en wil hij dat het station aan het zicht wordt onttrokken door groen. De zittingsdag was sneller afge rond dan verwacht. Veel punten op het gebied van natuur en landschap bleven onbesproken. Dit omdat de drie natuurorganisaties na het tref fen van een overeenkomst met Tennet hun beroep hadden inge trokken. Henk-Jan van Doorn kon het niet laten daar een bittere op merking over te maken. „Tot vorige week dachten de Zeeuwen goed vertegenwoordigd te zijn door drie natuurclubs. We zijn bijzonder te leurgesteld dat ze hun ziel voor zil verlingen hebben verkocht aan Tennet." De Raad van State doet in mei uit spraak. Na een knal was zondag korte tijd een grote zwarte rookpluim bo ven het bedrijfsterrein van Dow te zien. In één van de ethyleenfa- brieken had zich een storing voorgedaan. Het veiligheidssys teem zorgde er vervolgens voor dat het productieproces is stilge legd, aldus een woordvoerder van Dow. Grondstoffen die zich nog in het productiesysteem bevon den, worden dan onder grote druk uitgestoten en verbrand, met als gevolg de knal en rook wolk. GroenLinks-raadslid Ernst Jon ker is er toch niet gerust op. Hij wil van het college van B en W van Terneuzen weten welke inci denten de afgelopen twee jaar bij Dow hebben plaatsgevonden en vraagt zich alvast af of er geen aanvullende maatregelen nodig zijn. Jonker verwijst daarbij naar de provincie Zuid-Holland die re cent heeft aangekondigd het toe zicht op risicovolle bedrijven te verscherpen. Dit gebeurt van wege een aantal incidenten zo mer 2017 bij raffinaderijen van Shell Pernis en ExxonMobil die, zo is gebleken uit onderzoek, ver oorzaakt zijn door menselijke fouten. De gemeente Terneuzen en de provincie Zeeland moeten het voorbeeld van Zuid-Holland vol- GroenLinks-raadslid Ernst Jonker vraagt zich af of er geen aanvullende maatregelen nodig zijn bij Dow gen, vindt Jonker. En hij bepleit speciaal voor de Kanaalzone een onafhankelijk, extern onderzoek naar de algehele veiligheidssitua tie 'om het vertrouwen te behou den of te verhogen'. mij laatst toen ik bij hem op bezoek ging voor mijn zoektocht. De katholieke kerk en het carnaval hebben samen een lange traditie. Het zottenfeest is immers de opmaat naar een periode van vasten en bezinning. Maar de traditie om het carnaval de kerk in te brengen is niet overal vanzelfsprekend. In Pikpot smelten kerk en carnaval wel heel erg mooi samen. Ik ervaar het als een fijne opwarmer. Laat die polonaise maar komen! De katholieke mis is mij niet vreemd, maar een viering in het teken van carnaval? Nee, daar was het nog niet van gekomen. Tot afgelopen zondag, toen ik in Kwadendamme bij de carnavals mis was. In de Bonifaciuskerk kijk ik al meteen bij binnen komst mijn ogen uit. Hé? Dit in de kerk? Dat verzin je toch niet? Rond het altaar deinen allemaal ballonnen met vrolijke gezichtjes. Emoticons, van die lachebekjes die je te pas en te onpas toegestuurd krijgt met bericht jes. Ik schiet in de lach. Dit is in ieder geval een lekkere binnenkomer. Maar hoe de viering zal verlopen? Ik kan me er nog steeds geen voorstelling van maken. Polo naise door de kerk? Biertje er bij? En hoe zit dat eigen lijk met het verkleden? Ga je in kostuum naar de mis of in je gewone kloffie? Om de plank niet helemaal mis te slaan heb ik vooraf toch maar even gebeld. In vol or naat hoeft niet, maar iets leutigs om de nek is wel mooi. Dus zit ik in de banken met een knalrode stola van ve ren. Aje lacht bin je móóier is het carnavalsthema in Kwa dendamme. Het is ook het motto van de viering. Nou, afgemeten aan mijn big smile moet ik zo ongeveer prachtig zijn. Wat een sfeer, wat een lol. Al was het al leen maar omdat ik ongegeneerd met iedereen het re frein van 'het is uit het leven gegrepen' mee kan blèren tijden de gezongen preek. Zó los gaan, dat is lang gele den. Natuurlijk is er ook een se rieuze ondertoon van ge beden en communie. De carnavalsmis is een fees telijke viering waar de liturgie van de zondag gewoon doorgaat. Dat is het uitgangspunt van een carnavalsmis, vertelde pastoor Van Hees woensdag 7 februari 2018 PC 'Neem alternatieven serieus' Joeri Wisse Den Haag -Henk-Jan van Doorn Fakkelen bij Dow Terneuzen. foto peter nicolai GroenLinks Terneuzen pleit voor een onafhankelijk veilig heidsonderzoek bij risicobe drijven in de Kanaalzone. De aanleiding is een incident af gelopen zondag bij chemie concern Dow in Terneuzen. Harmen van der Werf Terneuzen Verslaggeefster Melita Lanting heeft helemaal niets met carnaval. Als Gronings meisje was het feest een ver-van-haar-bed-show. Nu doet ze verslag van het wel en wee in Zeeuwse plaatsen waar carnaval in de genen zit. Daarom is het in de aanloop naar het leutfeest de hoogste tijd om de kneepjes van het carna val te leren. Vandaag aflevering 2: de carnavalsmis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37