Four Freedoms Award voor voorvechtster klimaatakkoord Griep vergt uiterste van ADRZ Alpha Terminals verwacht zestig banen te creëren 4 Alpha Terminals gaat voor 250 miljoen euro een nieuwe tankterminal bouwen in de haven van Vlissingen. Er komen 34 tanks. Studenten bedenken oplossing voor wateroverlast In de tanks kunnen onder meer chemicaliën en olie worden opge slagen. Het levert banen op voor ze ker 60 mensen, verwacht het be drijf. De tankterminal wordt gebouwd aan de monding van de Sloehaven in Vlissingen-Oost, op een terrein dat zo'n zestien voetbalvelden groot is. In de tanks kan bij elkaar maximaal 500.000 kubieke meter aan vloeibare bulk worden opgeslagen, van chemicaliën en oliën tot olieproducten en ammo niak. Jaarlijks zal de terminal zorgen voor een extra aanvoer van 5 tot 7 miljoen ton vloeibare bulk per jaar. Naast de terminal wordt een steiger aangelegd voor het tegelijkertijd la den en lossen van meerdere zee- en binnenvaartschepen. Vergunningen Dit jaar vraagt Alpha Terminals de vergunningen aan en het bedrijf verwacht volgend j aar met de bouw te kunnen beginnen. Naar ver wachting duurt het twee jaar voor dat de terminal in gebruik kan wor den genomen. North Sea Port Alpha Terminals is onderdeel van de Zwitserse investeerders- groep PSB Alpha. Die investeert wereldwijd in energiege- relateerde projecten. Speciaal voor de exploitatie van een tankterminal in Nederland heeft het concern Al pha Terminals opgericht. De komst van Alpha Terminals versterkt de positie van de Zeeuwse havens, die sinds kort samen met Gent onderdeel zijn van de fusieha ven North Sea Port. Het havenbe drijf is blij met de investeerder, laat het in een statement weten. Het is voor het eerst dat de Zwitserse groep actief is in de haven. North Sea Port versterkt met deze toe name van de overslag haar positie in de sector van de vloeibare bulk. Momenteel neemt vloeibare bulk een derde van de overslag via zee vaart in. Jaarlijks zal de terminal zorgen voor een extra aanvoer van 5 tot 7 miljoen ton vloeibare bulk per jaar De overslag van bulkgoederen is de absolute specialiteit van North Sea Port met onder meer ijzererts, kolen, voeding, granen en mest stoffen. Maar ook met de overslag van stukgoed (staal, papier, hout, fruit en projectlading) nestelt de fusiehaven zich aan kop van havens in Noordwest-Europa. i et de toekenning van de Internatio nal Four Freedoms Award aan de Costa Ricaanse diplomaat Christiana Figueres Olsen lijkt de Roosevelt Foundation een state ment te maken tegen de Ameri kaanse president Donald Trump. Ze heeft een belangrijke rol ge speeld bij de totstandkoming van het klimaatakkoord van Parijs waar de Verenigde Staten vorig jaar zijn uitgestapt. De Four Freedoms Awards, ge baseerd op de vier vrijheden die president Franklin Delano Roos evelt in 1941 formuleerde, worden op 16 mei uitgereikt in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Twee jaar ge leden ging de belangrijkste onder scheiding naar de Duitse bonds kanselier Angela Merkel. Met Ol sen is dit keer voor een minder be kende persoon gekozen, maar wordt het belang onderstreept van de zorg voor het klimaat. Na de mislukte klimaattop in Kopenha gen in 2010 werd de diplomaat uit Costa Rica benoemd tot uitvoe rend secretaris van de UN Framework Convention on Climat Change. Vijfjaar lang zette ze zich in voor een nieuw verdrag. Dat werd eind 2015 ondertekend in Pa rijs en - aldus de Roosevelt Foun dation - algemeen erkend als een historische prestatie. Inmiddels heeft de Republi keinse president Trump het kli maatverdrag opgezegd. De Roos evelt Foundation, die in Amerika een duidelijke Democratische sig natuur heeft, lijkt met de toeken ning ook een signaal van afkeuring daarover af te geven. Volgens voorzitter Han Polman van de Roosevelt Foundation is dat niet het geval. „Sommige beslui ten zijn niet politiek maar verwij zen naar waarden die daar boven staan. De toekenning van een award is altijd positief. Het kli maatakkoord is zo breed en we reldomvattend, het raakt de vier vrijheden in al hun voegen. Het is van grote betekenis voor de mens heid. Dat we de award hebben toe gekend is omdat we er de erfenis van Roosevelt in herkennen." In Middelburg worden nog vier onderscheidingen uitgereikt. De prijs voor vrijheid van meningsui ting gaat naar de Turkse journalist Het klimaatakkoord is zo breed en wereldomvattend, het raakt de vier vrijheden in al hun voegen Erol Önderoglu. Als correspon dent voor Reporters Without Bor ders in Turkije volgt hij al twintig jaar rechtszaken tegen journalis ten en doet hij, volgens Polman op zeer gezaghebbende en onafhan- kelijke manier, verslag van schen dingen van de persvrijheid. Bisschop Paride Taban uit Zuid- Soedan krijgt de medaille voor de vrijheid van godsdienst. Hij zet zich in voor vrede in het land dat wordt verscheurd door strijd tus sen religieuze groepen. Polman: „Hij stijgt daar bovenuit door mensen te verbinden." De prijs voor vrijwaring van ge brek gaat naar de Belgische na tuurbeschermer Emmanuel de Merode en het samenwerkings verband Virunga Alliance. Zijn po gingen om het Virunga National Park in Kongo te beschermen en omwonenden te helpen met onder meer de bouw van scholen resul teerde in een aanslag op zijn leven. De Nepalese mensenrechtenac tiviste Urmila Chaudhary krijgt de prijs voor de vrijwaring van vrees. Zij wil een eind maken aan kin derslavernij - zelf was ze vanaf haar zesde ook elf jaar lang slacht offer van slavernij - probeert on derwijs te organiseren voor meis jes in haar land. Want die drukte blijft onver minderd hoog, meldt het ADRZ. Na een relatief rustig weekend bieden zich sinds begin deze week veel patiënten aan in Goes. De kliniek, de Spoedei sende hulp en de Acute Ópname Afdeling hebben allemaal te ma ken met een krapte aan bedden. Bovendien ligt een recordaantal patiënten in isolatiekamers, wat een hoge werkdruk geeft. Oorza ken hiervan zijn niet alleen In fluenza B, maar ook bijvoorbeeld Influenza A, Noro en RS. Daar naast loopt ook het ziektever zuim van medewerkers in het ziekenhuis op. Bij het ADRZ is al geruime tijd een crisismanagementteam ge formeerd dat de ontwikkelingen nauwlettend in de gaten houdt. Het ziekenhuis kijkt naar de flexibele inzet van personeel en medisch geschoolde stagiaires. Daarnaast is de hulp van het Ne derlandse Rode Kruis ingeroe pen. Een aantal vrijwilligers komt helpen met allerlei niet- medische klusjes. Ook wordt personeel via uitzendbureaus ingezet om extra ondersteu ning te bieden. Daarnaast kan, door de krapte aan aantal bed den, besloten worden om pa tiënten over te plaatsen naar an dere locaties van het ADRZ of andere ziekenhuizen. VLISSINGEN Bijna honderd technische talenten van mbo- opleidingen en bedrijven gaan de komende maanden aan de slag voor de Unie van Water schappen. Onder hen ook een aantal studenten van het Scalda College voor Techniek en Design in Vlissingen. De talenten hebben de op dracht gekregen om oplossingen te bedenken tegen wateroverlast. De start van de wedstrijd Vak kanjers Navigators is vandaag in Papendal. Met Vakkanjers - een educatief programma voor vmbo en mbo - werken de deelnemers in teams aan maatschappelijk re levante opdrachten, elk jaar voor een nieuwe opdrachtgever. Vo rig jaar was dat het Rode Kruis, dit jaar de Unie van Waterschap pen. woensdag 7 februari 2018 Nieuwe tankterminal in Vlissingen-Oost Jeffrey Kutterink Vlissingen Mr. Erol Önderoglu fotosfour FREEDOMS Ernst Jan Rozendaal Middelburg Bisschop Paride Taban Emmanuel de Merode -Han Polman, voorzitter Urmila Chaudhary PC De aanhoudende griepepide mie zorgt voor problemen bij het ADRZ in Goes. Het zie kenhuis ziet zich gedwongen medisch geschoolde stagiai res en vrijwilligers van het Rode Kruis in te zetten om de drukte het hoofd te bieden. Luc Oggel Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36