i 28 M Voor de beide hoofdrolspelers uit de Fifty Shades- films - Dakota Johnson en Jamie Dornan - zit het werk erop. Hoe kijken zij terug op deze spraakmakende trilogie? „De verhalen hebben de ogen van vrouwen geopend." ANGELA KIJKT TV Er waren gelukkig nogal wat prominenten die maandagavond publiekelijk in de bres sprongen voor de heren van VI en hun kan- tinehumor-met-pruik. Matthijs van Nieuwkerk ('kwajongenswerk'), Peter R. de Vries ('ik moest lachen') en ook Joop van den Ende ('een heel leuk programma'). Maar de meest verrassende steunbetuiging kwam uit de hoek van Humberto Tan. Hij had maandagavond een transgender aan tafel zitten die nuchter de schouders ophaalde over de pruik van Gijp en de lachstuip van Derksen en die de commotie betitelde als 'helemaal doorgeslagen'. Om vervolgens krachtig stelling te nemen dat de politiek zich onder geen beding met de inhoud van programma's mag bemoeien. Hoera voor deze Monica Overdijkink, die kijkers van TV Rijnmond en TV West misschien nog kennen als Geert-Willem Overdijkink. Opvolger voor Utopia Garfunkel naar Carré p de vraag of zijn eigen seksleven erg is veranderd toont Jamie Dor nan zijn breedste glimlach. Drie keer speelde hij de hoofdrol als miljardair Christian Grey in de filmtrilogie Fifty Shades, die vol zit met sadomasochistische scènes. Is er iets van de seksuele voorkeuren van Christian bij hem blijven hangen? „Wat denk je zelf?", countert de 38- jarige Ierse acteur. „Ik kan je alleen maar zeggen dat ik totaal niet lijk op Christian. Ik kleed me anders, be weeg anders, denk anders en ga zelfs anders met mijn lichaam om. Toen ik voor de rol moest trainen om er zo fit mogelijk uit te zien hield ik mij zel den aan de voedingsschema's. Zoiets zou een controlfreak als Christian nooit doen." Op dezelfde vraag of de Fifty Sha- des-verhalen de slaapkameravontu- ren van Dakota Johnson, die de ti mide Anastasia Steele speelt, hebben beïnvloed antwoordt de actrice, dochter van actrice Melanie Grifïith en acteur Don Johnson, zeer kort. „Leuk geprobeerd, maar over mijn ei gen seksleven praat ik niet." Wel wil de 28-jarige actrice ingaan op de invloed die haar personage had op de miljoenen vrouwen die de boek van E L James hebben verslon den en vervolgens zorgden dat de filmversies gigantische bioscoophits werden. „Ik kan niet namens alle vrouwen spreken, maar ik denk dat Anastasia veel vrouwen heeft geïnspireerd om uit te komen voor hun seksuele ver langens. Anastasia is een hyperseksu- ele vrouw die haar gevoel volgt. Zij schaamt zich daar niet voor. In dat opzicht denk ik dat zij bij veel vrou wen de ogen heeft geopend. Zij hoe ven zich nergens voor te schamen." De actrice denkt niet dat door de #metoo-beweging en de puriteinse wind die op tal van plaatsen opsteekt films als Fifty Shades niet meer ge maakt kunnen worden. „Welnee, kunstenaars laten zich nooit de mond snoeren in tijden van onder drukking", is haar opvatting. „Dat er Maar ook voor Humberto Tan. Wat hij maan dagavond deed vond ik bijzonder stoer. En dat wil ik toch even benoemen. Want als er één ie mand een geliefd mikpunt is aan de Vl-tafel, dan is het Humberto wel. Zeker de laatste maanden. En uitgerekend hij nam het voor zijn plaaggees ten op. Natuurlijk, er zal vanuit RTL nadrukkelijk ge vraagd zijn om in Late Night aan damagecontrol te doen, zoals de VI-heren zelf ook duidelijk de opdracht hadden gekregen om in hun show een paar plooien glad te strijken. Maar dat had Hum berto kunnen weigeren. Of hij had ervoor kun nen kiezen om een boze transgender tegenover de relaxte transgender te zetten. Dat had waar schijnlijk nog spannender televisie opgeleverd ook. Maar dat deed hij dus allemaal niet. Hij stond er boven. De heren van VI waren zover nog niet. Het ver baasde me enigszins hoe getergd ze reageerden op alle commotie. Ik had ingeschat dat vooral Gijp het zou uitschateren en de boel zou afdoen met zijn favoriete kreet: 'Laat gaan, ouwe reus, waar gaat het over'. In plaats daarvan stak hij een gloedvolle tirade af dat zenders en programma makers er eens wat minder van moeten uitgaan dat tv-kijkers dom zijn en een grap niet kunnen herkennen. Want daar zijn hun 700.000 vaste toeschouwers prima toe in staat, aldus Gijp. Zal ik nog een keer hoera roepen, of wordt dat flauw? Maandagavond waren het overigens bijna 900.000 kijkers. Geloof me, dat bleef niet bij een hoeraatje bij RTL en de sponsors, dat was een spontane polonaise. Misschien zelfs wel met pruik op. Quote van de dag Ikgaonline asociaal doen nu veel aandacht aan het machtsmis bruik tegen vrouwen wordt besteed, juich ik toe. Mijn eigen familie heeft er in Hollywood mee te maken ge had." Met haar woorden doelt Dakota op haar oma van moeders kant - filmster en dierenbeschermster Tippi Hedren - die vooral bekend werd door haar hoofdrol in thriller The Birds. De re gisseur, de vermaarde Alfred Hitch- cock, maakte de opnamen voor zijn hoofdrolspeelster tot een hel, nadat zij hem had afgewezen. Dakota: „Ik hoop dat de #metoo-beweging er voor zorgt dat dit soort praktijken voorgoed in Hollywood voorbij zijn." Zowel Dakota als Jamie kijkt met veel affectie terug op de opnamen van hun drie films. „Het is inmiddels een dik jaar geleden dat we de laatste opnamen hebben gemaakt", aldus Dornan die ook furore maakte in de bejubelde tv-serie The Fall als een se riemoordenaar van jonge vrouwen. „De tweede en derde film zijn achter elkaar opgenomen. Maar door de pre mières van Fifty Shades Freed zie ik iedereen weer te rug." Dakota beseft goed hoeveel geluk ze heeft gehad met het veroveren van haar rol. Ondanks de vaak vernieti gende kritieken van de films is zij positief op het eindresultaat. „Als zoveel mensen ple zier aan de films beleven kan ik tevreden zijn. Ik was 23 jaar toen ik aan de films begon. Ik had weinig acteerervaring, maar ik heb veel geleerd. Door mijn rol heb ik plaatsen bezocht waar ik anders nooit was gekomen." „Ik word vaak over de films aange sproken in restaurants en op de markt bij mij in de buurt. Dat ik mijn anonimiteit voor een groot deel heb verloren neem ik maar voor lief." Als zoveel mensen plezier aan de films beleven kan ik tevreden zijn Miknun woensdag 7 februari 2018 TELEVISIE SBS 6 heeft een opvolger voor de dage lijkse realityse- rie Utopia. In House of Talent gaan acht muzi kale talenten samenwonen om aan hun so locarrière te werken. Het be gint in de zomer. Utopia stopt op 31 mei. MUZIEK GO Ab Zagt ...toch blijft het er heet aan toegaan in de film. FOTO FILMDEPOT Fifty Shades Freed gaat vanavond tij dens de speciale Ladies Night, waar al leen vrouwen mogen komen, in pre mière. Morgen draait de film in 134 bioscopen. A Karen en Olke in gelukkiger tijden. Karen (47) overleed zaterdag, fotokro ncrv Art Garfunkel komt voor het eerst sinds drie jaar naar Neder land. De singer- songwriter staat 29 mei in Carré voor een een malig concert. Garfunkel (76) werd in de jaren 60 beroemd als de helft van het duo Simon Garfunkel. Deejay Jeroen van Inkel zegt op Radio 5 dat hij drie dagen lang niet actief is op social media. Hij wil erachter komen of hij verslaafd is én of hij in deze periode meer 'echte' contacten krijgt. 44 —Dakota Johnson Het sprookjeshuwe lijk tussen Anastasia en Christian Grey... FOTO FILMDEPOT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28