GELD&GOED PA HA BANK =11 F J s huiiim 27 Regels voor belastingvrij schenken *111111 3 Mll|HE?j Geld (uit)lenen Levertje spaargeld niets op? En wil zoon of dochter een huis kopen? Open een familiebank en help elkaar met een aantrekkelijke rente voor beide partijen. Starters die de woning markt betreden, hebben het niet makkelijk. Hui zenprijzen stijgen de pan uit en hypotheekre- gels worden strenger. Banken lenen tegenwoordig niet meer dan 100 pro cent van de marktwaarde van een koopwoning. Daardoor moet een starter meer eigen geld inleggen om een huis te kunnen kopen. Een lening van pa en ma kan uit komst bieden. Door zelf voor bank te spelen kunnen zij hun kind een goedkope hypotheek bieden en ont vangen zij zelf een aardige rente over het uitgeleende geld. Bovendien is deze ontvangen rente onbelast, ter wijl de lener de rente kan aftrekken. De fiscus betaalt dus mee. Een familiebank biedt veel voorde len, maar is wel aan regels en voor waarden gebonden. Hoe regel je zo'n familielening en waar moet je op let ten? Volg dit stappenplan. Als ouder gun je je zoon of dochter een lage rente, je wil ze immers geen poot uitdraaien. Toch kan het fiscaal slimmer zijn om samen een hoge rente af te spreken. De lener kan die namelijk aftrekken voor de inkom stenbelasting (box mits de lening binnen 30 jaar wordt terugbetaald. Voor de gelduitlener zijn de rente-in komsten onbelast. Wel betaal je als ouder over het uitgeleende bedrag vermogensrendementsheffing in box 3, maar dat moet ook met geld dat op de spaarrekening verpietert. De hoogte van de rente mag je als 'bankdirecteur' overigens niet hele maal zelf bepalen. Om voor aftrek in aanmerking te komen, stelt de fiscus als eis dat een 'zakelijke rente' wordt betaald. Dat houdt in: maximaal een kwart hoger (of lager) dan de gel dende bankrente. Lenen de banken geld uit tegen 5 procent, dan mag je een rente van 3,75 (0,75 x 5) tot 6,25 procent (1,25 x 5) afspreken met je kind. Weten wat een familiehypo theek je oplevert? Bereken je voordeel met de familiebankcalculator op berekenhet.nl. Een hoge rente kun je compenseren door de schenkingsvrij stelling van de Belastingdienst te benutten. Ouders mogen de ontvangen rente belasting vrij aan hun kind terugschenken tot een bedrag van 5.363 euro per jaar. Daarmee profiteert hij of zij dus twee keer: eerst van de renteaftrek, daarna van de belastingvrije gift. Ook gulle grootouders, ooms en tantes en zelfs buren die een familielening verschaf fen, mogen terugschenken. Voor kleinkinderen, andere familieleden en vrienden is die vrijstelling voor schenkingen 2.147 euro. Maar scheld nooit rente kwijt: die is alleen aftrek baar als er daadwerkelijk is betaald. Het spreekt voor zich, maar als je het geld niet kunt missen kun je het be ter niet uitlenen. Financiële tegenval lers moeten immers kunnen worden opgevangen. Toch is het ook met minder geld mogelijk om een ander te helpen bij de aanschaf van een huis. Door bijvoorbeeld als ouder borg te staan voor de hypotheek van je kind. Dat heeft wel als gevolg dat je mede aansprakelijk bent. Dus als je SCHENKEN *111111* kind de lening niet terugbetaalt, klopt de bank bij jou aan. Ook hier geldt dat de rente fiscaal aftrekbaar is, op voorwaarde dat de lening binnen dertig jaar volledig wordt afbetaald. Voor een familielening hoefje niet naar de notaris: de lening mag onder hands worden afgesloten. Natuurlijk moeten de gemaakte afspraken wel zwart op wit staan. Je wilt immers niet dat je goede bedoelingen uitlo pen op een familieruzie. Ook moet je problemen met de fiscus zien te voorkomen. Je kunt zelf eenvoudig een contract opstellen, maar het kan geen kwaad om een deskundige kennis te laten meekijken. In zo'n contract moet in elk geval de hoofdsom, de looptijd van de lening, het rentepercentage en wijze waarop wordt afgelost (annuï- tair of lineair) worden vastgelegd. In spiratie nodig? Met een simpele zoek opdracht zijn online meerdere mo delovereenkomsten voor een eigen- woninglening te vinden. Ouders die een hypotheekrecht willen, kunnen niet om de notaris De rente is aftrekbaar voor de lener en de geldgever krijgt die onbelast heen. Met dat recht kan het huis wor den verkocht als zoon of dochter de lening niet terugbetaalt. De kosten voor advies en de notariële akte zijn aftrekbaar voor de geldlener. Laat je kind dus betalen. Ook de Belastingdienst wil graag we ten hoe de familiebank in elkaar steekt. Belangrijk voor de fiscus is dat de bedragen over en weer daadwer kelijk worden overgemaakt. Kwijt schelden van aflossing of rente helpt je kind dus niet. In het slechtste geval vervalt daardoor de renteaftrek. Op de website van de Belasting dienst staat welke informatie je over de lening moet verschaffen, waaron der het rentepercentage, de looptijd in maanden en de persoonlijke gege vens van zowel leningnemer als ver strekker. Hier vind je tevens een overzicht van de voorwaarden voor aftrek. Zo moet de lening, net als bij een gewone bank, annuïtair of lineair worden afgelost en mag deze alleen bedoeld zijn voor een eigen woning waar je zonder de gelduitlener gaat wonen. woensdag 7 februari 2018 GO Lenen met familievoordeel Kaj van Arkel 1 Bepaal de juiste rente 2 Deel het voordeel 3 Leen niet al je spaargeld uit Behalve uitle nen mag je ook iedereen tussen 18 en 40 jaar tot 108.000 euro schenken voor een eigen huis. Voorwaarde is datje de begun stigde niet in een eerder jaar meer dan €5.363 (ei gen kind) of €2.147 (anderen) hebt gegeven. Die bedragen mag je namelijk jaarlijks belas tingvrij schen ken. Daarnaast mag je eigen kin deren tussen de 18 en 40 eenma lig €25.731 be lastingvrij schen ken. In overleg met de fiscus kan je dat tot €108.000 aan vullen mitsje kind dat in een eigen huis investeert. 4 Leg afspraken goed vast Reageren? Mail naar goederaad @persgroep.nl 5 Geef het door aan de Belastingdienst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27