1 21 In het olympisch dorp van Gangneung zijn oranje fietsen tegenwoordig een begrip. Alleen al bij de Britten, die het met twaalf steps moeten doen. Een reportage op de plek waar gedroomd wordt van goud. Sjinkie Knegt fietst op klaarlichte dag met zijn lichten aan en maakt een wheelie. Marrit Leenstra klimt voor een fotograaf in een meters hoog olympisch logo en ziet haar toeschouwers met bijbehorende camera's zich binnen een minuut vermenigvuldigen tot een stuk of twintig. En Jan Blokhuijsen loopt met snelle pas door de striemende wind van de eetzaal naar de par keergarage, om in de lift naar zijn appartement op de twaalfde ver dieping te stappen. Welkom in het olympisch dorp van Gangneung. Waar de Neder landse vlag wappert naast die van de Grieken, waar op allerlei plek ken oranje fietsen opduiken en waar een recreatieruimte met massagestoelen het werk van de masseurs bijna onnodig laat lijken, ware het niet dat het effect van het apparaat toch veel minder is. Het dorp is doorgaans alleen het do mein van sporters en hun begelei ders, gisteren was het tijdelijk deels geopend voor pers. Het is in Gangneung anders dan in Sotsji vier jaar geleden, vertelt Blokhuijsen tijdens het lopen. Destijds ging iedereen meestal op de fiets naar het eten, het dorp is nu door de hoogbouw veel com pacter. Wel zo fijn. „Het was toen een soort bubbel", zegt hij. Een bakkie koffie buiten het terrein? „Deed je toen niet." Er was niks. Nu hoeft TeamNL alleen de straat over te steken om de koffie van IOC-partner McDonalds te ver mijden. Vlaggen Saamhorigheid creëren is het doel. Wie niet weet welk land in welke toren verblijft, werpt een blik naar boven en ziet de vlaggen. De Noord-Koreaanse vlag veruit de grootste van allemaal en Neder land met een rode, een witte en een blauwe verdieping. Daar om heen is het oranje. Makkelijk bij het aanwijzen, aldus Bob de Vries: „Ik zit in het wit op de dertiende met Jorrit, Jillert (Bergsma en Anema, red.) en onze fysio." Het dorp is een park met negen torens, omgeven door twee brede wegen. Nederland huist in de ach terste van het stel in nummer 806. Ik zie het gewoon als een supergroot hotel. Goed, die eetzaal is anders, en het feit dat alles gratis is Daar is het rustig, dacht chef de mission Jeroen Bijl toen hij zijn voorkeuren doorgaf. Verdieping negen tot en met zestien is van de Nederlanders, evenals de eerste etage waar met enige regelmaat halters en gewichten worden neergesmeten in het krachthonk. Dat leverde de eerste dag kritiek op van de Britten, die tussen de Nederlandse verdiepingen verblij ven. Het geluid en de trillingen waren tot in de zestiende merk baar. Sindsdien werkt Nederland met extra matjes. De Britten moeten het afleggen op het gebied van vervoersmidde len, vertelt Leenstra. Ze keken wat beteuterd naar de grote aantallen oranje fietsen van Nederland, waar hun eigen twaalf steps wat karig bij afstaken. De appartementen zijn vrij kaal, al heeft NOC*NSF geprobeerd wat kleur toe te voegen met posters en vlaggetjes. Zo hangt een foto van windsurfer Dorian van Rijssel- berghe bij de lift, in het kracht honk, in de lounge en in élk appar tement met de tekst: 'Dromen worden waargemaakt door het be ste uit jezelf te halen.' Dat het woordje 'te' daarin ontbreekt was desondanks nog niemand opge vallen. Voor De Vries is alles deze Spe len nieuw. Nooit eerder kwam hij op dit evenement. „Maar uiteinde lijk zie ik het gewoon als een su pergroot hotel. Goed, die eetzaal is anders. En het feit dat alles gratis is. Maar wij hebben ook buiten landse ploeggenoten, dus ik zit wel vaker met mensen uit andere landen te eten." Leenstra, in Sotsji al aanwezig, is ook niet bang voor prikkels die haar afleiden. „Dat zie je al aan het feit dat ik nu pas die foto met de olympische ringen laat maken. Dit zijn mijn tweede Spelen, maar het was er eerder nog niet van geko men." Waar ze zich ook deze keer tot laat verleiden is het 'dingetje van de Spelen'. Op haar keycord met accreditatie zitten speldjes van landen. Ze heeft er veertien verza meld. „Ik liep een rondje in de bus naar de ijsbaan, dan gaat het hard. Je moet dit ook vroeg doen, want aan het einde heeft iedereen ze al vergeven. Maar vermeld wel even dat ik dit niet al te serieus neem, anders lijk ik megafanatiek." woensdag 7 februari 2018 GO M Sjinkie Knegt test de olympische fiets. FOTO PIM RAS AT Boven: Suzanne Schulting op haar kamer in het dorp. Onder: Marrit Leenstra heeft even de tijd om te poseren, fotospimras Olympisch dorp voelt minder als een bubbel Lisette van der Geest Gangneung A De eetzaal in het dorp, waar de atleten gratis gebruik van kunnen maken, foto pim ras - Bob de Vries (33)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21