Dubbele agenda nekt ABN'sOlga Zoutendijk <D O O 16 ECONOMIE Zij heeft het grootste deel van haar werkzame leven buiten Nederland gewerkt Het vertrek van Zoutendijk (57) komt onver wacht. Ze is nog maar twee jaar president commissaris en zit nog geen vier jaar in het toezichtsorgaan. Haar vertrek is een rechtstreeks gevolg van de chaotische opvolgingsprocedure van Gerrit Zalm als bestuursvoorzitter in 2016. Zouten dijk zat in het comité dat de opvolging van Zalm moest voorbe reiden, maar ze bleek een dubbele agenda te hebben. De raad van bestuur had voor Chris Vo gelzang gekozen als opvolger van Zalm. Zoutendijk vond hem te licht en schoof zichzelf naar voren. Dat zette kwaad bloed, zowel binnen als buiten de bank. Oud-voorzitter Zalm zegt in het Fi- nandeele Dagblad: 'Vooral haar rol bij mijn opvolging vind ik kwalijk. Je kunt niet in een benoe mingscommissie zitten en jezelf pro beren te lanceren als opvolger van de be stuursvoorzitter.' Ook bij de staat, die mi nog steeds grootaan- L WL deelhouder is, viel de interventie ver keerd. Uiteindelijk werd niet Zouten dijk maar Kees van Dijkhuizen, de fi nancieel bestuurder, de nieuwe topman. De hele gang van zaken bedierf het afscheid van Zalm als bestuursvoorzitter. Harald Benink, hoogleraar banking and fi- nance aan de Universiteit Tilburg, denkt dat Zoutendijk zich verkeken heeft op de Neder landse cultuur van toezicht houden. „Zij heeft het grootste deel van haar werkzame leven doorgebracht bij bedrijven met een Angelsak sische cultuur. Daar zitten bestuurders en commissarissen bij elkaar in één bestuur. Hier is de commissaris een toezichthouder." Die analyse wordt gedeeld door mensen uit de bank. Zoutendijk stapte op veel tenen en bemoeide zich actief met de bank. „Haar lei derschapsstijl was één van de elementen waar mensen moeite mee hadden", aldus een be trokkene. De vraag is of met het vrijwillige vertrek van Zoutendijk de rust weerkeert. De andere com missarissen hebben Zoutendijk namelijk de hele tijd gesteund. „De raad van commissaris sen was steeds een hechte club. Die commissa rissen moeten zich nu de vraag stellen of ze zich goed hebben opgesteld in deze affaire", zegt een ingewijde. Dat zou kunnen betekenen dat er de ko mende tijd nog meer commissarissen opstap pen. Het NLFI, dat namens de staat de aande len in ABN AMRO beheert, wilde geen com mentaar geven op de vraag of zij daarop aan dringen. Flow Traders BNP Paribas NN Group TomTom In hun kassen onder de rook van Zoetermeer kwe ken Hans Koolhaas en zijn broers 5 miljoen brome- lia's per jaar met dank aan de Groningse gasbel. Zeker nu de buitentemperatuur rond het vriespunt ligt, moeten ze de kachel flink stoken om die tro pische kamerplantjes, familie van de ananas, op temperatuur te hou den. De gasrekening van hun kwe kerij loopt dan ook in de miljoe nen. De glastuinbouw is een van de grootste verbruikers van Gronings aardgas. Op jaarbasis wordt in onze kassen zo'n 3 miljard kubieke meter gas verstookt; zo'n 7,5 pro cent van het totale gasverbruik in Nederland. Het besluit om de gas kraan versneld dicht te draaien heeft voor tuinders dus grote ge volgen. Twee tuinderscoöperaties hebben al een brief ontvangen van minister Eric Wiebes van Econo mische Zaken en Klimaat waarin staat dat hun bedrijven in vier jaar op andere energiebronnen overge stapt moeten zijn (zie kader). Die brief heeft in de sector grote beroering veroorzaakt. „Onze ach terban is heel erg gealarmeerd", zegt energiedeskundige Rob van der Valk van belangenorganisatie LTO Glaskracht. „We begrijpen dat er een snelle oplossing moet komen voor Groningen. Maar de glastuinbouw is nog voor 90 pro cent afhankelijk van aardgas. We lagen op schema voor ons plan om in 2040 helemaal overgestapt te zijn op duurzame energie." Dat blijkt nu veel sneller te moeten. Overstappen op alternatieve ener giebronnen is niet zo makkelijk. Zo zijn zonnepanelen geen ver vanging, want de zon schijnt juist op momenten waarop kassen het minste energie nodig hebben. Het beste alternatief lijkt aard warmte. Op termijn kan de helft van de tuinbouwkassen met geo- thermie van warmte worden voor zien, verwacht de sector. Die tech niek houdt in dat in de buurt van de kas een put van 1 tot wel 5 kilo meter diep wordt geboord, waar We begrijpen dat er een snelle oplossing moet komen voor Groningen warm water uitkomt. Dat komt uit de diepe aardlaag van de bron en verwarmt de kas, waarna het wordt teruggepompt. In Neder land zijn afgelopen tien jaar vijf tien van zulke aardwarmteputten aangelegd. Zo'n constante, hernieuwbare bron van warmte klinkt ideaal, maar de financiële risico's zijn aanzienlijk. Van der Valk: „On danks bodemanalyses weet je van tevoren nooit zeker of de bron op lange termijn genoeg warmte gaat opleveren. Ook komen er nogal eens verstoringen voor, zoals een breuk in de leiding. Dan moet je wel terug kunnen vallen op een aardgasketel, anders is het snel af gelopen met je planten." Aardwarmte is bovendien kost baar. Een put aanleggen kost mo menteel zo'n 15 miljoen euro. On danks de beschikbare overheids subsidies kunnen bedrijven dat niet in hun eentje opbrengen. Daarbij levert een put genoeg warmte voor meer bedrijven. Dus moeten tuinders samenwerken met buurbedrijven in een warm- tecoöperatie of energiebedrijf. Dat is niet voor iedereen weggelegd, zegt onderzoeker Nico Hooger- vorst van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL). „Sommige tuinders willen gewoon planten kweken in plaats van energieboer worden." Warmtenet Voor Koolhaas is geothermie geen optie. Hij heeft de pech dat zijn bedrijf in een polder staat waar vroeger naar olie is geboord. Dat maakt de bodem instabiel en het risico op verzakkingen van zo'n ki lometersdiepe aardwarmtebuis te groot. Samen met 34 collegatuin ders in de Zuidplaspolder aast hij op restwarmte van fabrieken in het Rotterdamse havengebied. De overtollige warmte die de indu strie nu nog loost in de lucht of op het water van de Nieuwe Maas, moet in de toekomst naar een stadsverwarmingsnet in Leiden gaan. De tuinders in de Zuidplas polder willen graag een aanslui- Harald Benink Het blijft rommelen aan de top bij ABN AMRO. Het laatste slachtoffer in de machtsstrijd is president-commissaris Olga Zoutendijk. Peet Vogels Amsterdam Olga Zoutendijk trapte op menige teen bij ABN AMRO. FOTO MARK VAN DEN BRINK/HH O woensdag 7 februari 2018 GO De beursinter- mediair was een opvallende stij- ger bij de mid delgrote fond sen. De grootste bank van Frankrijk pro duceerde teleur stellende kwar taalcijfers. De grootste daler in de AEX gisteren. Het navigatiebe- drijf duikelde in de MidKap. Het zag de omzet flink dalen. O c Annemieke van Dongen Moerkapelle Rob van der Valk, LTO De kas het aas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16