69.- 3 dagen Kust Eeuwenoud ritueel nu zonder besnijdenis 9 Vandaag is het Internationale Dag tegen Vrouwenbesnijdenis. 200 miljoen vrouwen in 29 landen in Afrika en Azië zijn genitaal verminkt. Saskia Noort trekt zich hun lot aan. Als je dan bedenkt hoeveel het er zijn, is er best weinig aandacht voor Ik wil best benoemen dat hun clitoris wordt afgesneden en dat ze van onder worden dicht genaaid (ri) op de site van Kinderen in plaats van gridgirls chrijfster Saskia Noort reist deze zo mer naar de Masai- stam in Kenia om iets te aanschouwen wat tot voor kort on denkbaar was. Een overgangsritueel voor meisjes die vrouw worden, maar zónder de trau matische besnijdenis. Het resultaat van jarenlang lobbyen door Amref Flying Doctors, de grootste gezond heidsorganisatie in Afrika. Inmiddels hebben 15.000 meisjes een alternatief ritueel genoten, feestelijk volgens de traditie, maar zonder bloedig einde. Noort, die sinds drie maanden de Nederlandse ambassadeur is van Amref Flying Doctors, kijkt uit naar haar ontmoeting met de Masai, maar zegt te zijn geschrokken van de om vang van de verminkingen. „Al voordat ik ambassadeur werd, raakte het thema me. Het was schok kend te ontdekken dat er 200 miljoen meisjes en vrouwen besneden zijn op deze aardbol. Dat is zo'n gigan tisch aantal. En dat ieder jaar dus weer zo'n drie miljoen meisjes het ri sico lopen. Als je dan bedenkt hoe veel het er zijn, is er best weinig aan dacht voor." „Het is niet echt een sexy thema. Veel mensen die ik erover aanspreek ke ren zich toch een beetje af. Ze hoeven de details echt niet te weten. Je moet er als westerse vrouw inderdaad niet aan denken dat dat gebied wordt weggesneden. Dat gebeurt dus we reldwijd op heel grote schaal." „Ik wil best benoemen dat je clitoris wordt afgesneden en dat je vervol gens van onder wordt dichtgenaaid. Het komt erop neer dat niet alleen de volledige seksualiteit bij die meisjes wordt afgenomen, maar eigenlijk ie dere vorm van levensplezier. Als je daarna niet meer goed kunt plassen, als je niet meer goed kun vrijen, als je je kind alleen met helse pijnen ter wereld kan brengen, dan kun je je af vragen wat er dan nog aan het leven MASAI-MEISJES is. Wat mij betreft kun je alles bij de naam noemen. Maar of mensen daarop zitten te wachten? De manier om het nog een beetje voor het voet licht te krijgen, is vaak via een wat omfloerst taalgebruik." „Ik heb niet per se gewacht op dit moment om ambassadeur te worden. Het mooie was: toen ik gevraagd werd, had ik net een documentaire gezien over die alternatieve inwij ding (zie kader) en over het goede dat Amref Flying Doctors daar doet. Dit zijn fantastische veranderingen. Afrika staat vaak in een negatief dag licht, maar er gebeuren ook veel goede dingen. 15.000 meisjes worden nu niet besneden en dat is mooi, maar dat valt in het niet bij de drie miljoen die dit jaar wel worden be sneden. Dus er is nog heel veel te doen." In Kenia staat een ontmoeting op het programma met Nice Leng'ete, een dapper meisje dat op haar achtste samen met haar zus van huis weg rende, voordat ze zou worden besne den door haar oom. Nice keerde terug in haar stam, begon een dialoog met de stamoudsten en startte feitelijk het project. Nice Leng'ete is nu inter nationaal ambassadeur van Amref Flying Docotors. Haar hartverscheu rende verhaal stond onlangs in de New York Times. „Meisjes die hun stam ontvluchten, dat is hardcore thrillermateriaal. Je kunt je als westerse vrouw gewoon niet voorstellen dat dit soort gruwe lijkheden kunnen horen bij het leven van een vrouw. Het grijpt mij enorm aan. Ik denk dat iemand die er van daan komt, er beter over kan schrij ven dan ik. In Nederland speelde tien jaar geleden even een discussie om besnijdenis dan maar een beetje toe te staan uit culturele overwegingen, of het in ieder geval door Neder landse gynaecologen te laten doen. Gelukkig heeft dat geen vervolg ge kregen. Dat kan natuurlijk niet, met alle respect voor een ieders cultuur. Je gaat geen kinderen verminken, ook niet onder toezicht." De pitspoezen zijn met ingang van dit seizoen verleden tijd in de Formule 1, maar de konings klasse heeft al vervangers ge vonden. Voortaan mogen kin deren de laatste minuten voor aanvang van de race het circuit op om hun racehelden van dichtbij te bewonderen op de strartgrid. „Dit wordt een on vergetelijke ervaring voor die kinderen", zei Formule t-baas Sean Bratches. „Stel je voor; ze zijn getuige van de laatste voor bereidingen van hun helden vlak voor de race." De Formule 1 maakte vorige week bekend dat er een einde komt aan de traditie van sexy geklede vrouwen bij de start opstelling. „De gridgirls passen niet meer bij de waarden die we willen uitdragen en de nor men van deze tijd", zei Brat ches. De plaatselijke autosportclubs mogen de kinderen aanwijzen die met hun familie de baan op mogen bij de start van een grand prix. Voorwaarde is dat die kinderen al actief zijn in de kartsport. Niet meer vliegbewegingen op Lelystad Airport dan afgesproken Lange files richting pistes Nederlandse win tersportliefhebbers moeten komend weekend rekening houden met lange files richting de Al pen. De ANWB ver wacht dat de snel wegen in Duitsland vrijdagmiddag al dichtslibben. In Frankrijk en Oos tenrijk staan zater dag de hele dag files. Vanwege carnaval zijn veel scholen dicht. Winterspor ters maken daar ge bruik van. Lange straf voorturnarts Voormalig olym pisch turnarts van de VS LarryNassar is veroordeeld tot een langdurige ge vangenisstraf ver oordeeld, tot 125 jaar. Hij stond terecht voor seksueel mis bruik. Pentagon wil 10 miljard voor aanschaf 77 F-35's Het Amerikaanse ministerie van Defensie wil van het Con gres meer dan 10 miljard dollar om komend jaar 77 Joint Strike Fighters (F-35) te kopen. Als het Congres over de brug komt, wordt het de duurste aankoop van het Pentagon, dat 10,7 mil jard dollar (8,6 miljard euro) wil uitgeven aan de vliegtuigen van de firma Lockheed Martin. Volgens de planning komen er vanaf 2019 ook 37 van die F-35's naar Nederland. Ze zijn opvol gers van de F-16 OPVOEDCURSUS Geen les voor baas felle hond Baasjes van honden die een gevaar kun nen vormen voor mens en dier wor den toch niet ver plicht een opvoed- cursus te volgen. Minister Carola Schouten laat dat plan van haar voor ganger varen en laat het aan gemeenten over of een honden bezitter verplicht op les moet. Gemeen ten moeten wel we ten welke honden gevaarlijk kunnen zijn. •-7 incl. diner 0 4 dgn Maas Waal Giethoorn diner**** www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg dinsdag 6 februari 2018 GO Bob van Huët Waarom is dat zo, denkt u? Waarom is het taalgebruik altijd zo verhullend over wat er gebeurt? U bent schrijfster, u kunt het als geen ander verwoorden. Kijk voor het interview met Saskia Noort deze krant Hoe mooi is het dat u aantreedt op een moment dat er goed nieuws komt van de Masai? Hoe kijkt een thrillerschrijver aan tegen dit soort avonturen? Het grootste gedeelte van het eeuwenoude Masai-over- gangsritueel is ongewijzigd gebleven. Meisjes, meestal tus sen 7 en 14 jaar oud, worden eraan onderworpen, onder meer omdat jonge Masai-man- nen hebben geleerd dat ze niet mogen trouwen met een onbe sneden meisje. Het feest, het zingen, het springen en het dansen blijven. Maar in nauw overleg met de stamoudsten is de 'cut'de besnijdenis, nu ver vangen door drie dagen onder wijs. Vooruitstrevende Masai zelf hebben - na jaren van over leg met Amref Flying Doctors - uiteindelijk aangegeven dat ze het voortaan zo willen. „De meisjes krijgen echt les in hun seksualiteit, in hun rechten, in hun zelfbewustzijn. Waar ligt de grens wanneer iemand aan je mag komen? Wie wel, wie niet? Dat zijn heel belangrijke les sen", vindt Noort. De aanpak in Kenia verspreidt zich als een olievlek over de regio. Omdat de stam-oudsten hun kennis doorgeven, krijgt de alterna tieve inwijding inmiddels ook in Tanzania voet aan de grond. FORMULE 1 Minister Cora van Nieuwenhuizen zegt dat het op de lange termijn bij 45.000 vluchten blijft. CARNAVAL MISBRUIK DEFENSIE Voor maar: n v Gelegen in Naaldwijk, vlakbij het strand van Kijkduin, Den Haag en historisch Delft. 2 nachten in 4* Fletcher Hotel-Restaurant Carlton 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een 3-gangen diner, gratis parkeren en wifi Aankomsten t/m juni. Betaal pas bij aankomst! 3* Hotel Hoogeerd, Niftrik (8,5) 4* Hotel De Eese-Giethoorn (7,8) Incl. upgrade naar Comfort kamer Gratis parkeren, zwemmen en wifi 3 nachten incl. ontbijt m q 5Q 2 nachten incl. ontbijt JLQ Aankomsten t/m dec. lx 3-gangen diner 0'»va Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9