NYNKE DE JONG Pijn vermindert bij gebruik verbeelding kilometerstand eigenaarhistorie 6 SCHADE-INDICATOR APK KEURING HISTORIE Column Peerdeman onderzocht het pla cebo-effect. Dat is een psychisch effect dat optreedt door vertrou wen in de werking van een 'nep- medicijn'. De patiënt ervaart min der klachten omdat hij verwacht dat het middel, dat in werkelijk heid geen werkzame bestandde len heeft, effectief zal werken. Dat zit deels tussen de oren, maar komt ook omdat er li chaamseigen stoffen worden aan gemaakt, die deze ervaring bij pa tiënten mogelijk maken. Kortom: wie verwacht dat een middel helpt, ervaart een positief effect. Peerdeman ging een stap ver der. Ze onderzocht of verbeelding effect heeft op de verwachting, en dus ook op pijn. Eerder onderzoek wees uit dat verbeeldingsoefenin gen voor pijnvermindering kun nen zorgen, doordat ze ontspan ning of afleiding geven. Proefpersonen moesten hun hand onderdompelen in water dat zo koud was, dat het pijn deed. Vervolgens moesten ze zich voor stellen dat het minder pijnlijk zou zijn als ze een warme, waterdichte handschoen aantrekken. „We ontdekten dat de proefpersonen na deze verbeelingsoefening min der pijn verwachtten en daardoor daadwerkelijk minder pijn ervoe ren als ze hun hand in het koude water staken", aldus Peerdeman. Dat effect kan versterkt worden door wat iemand tegen je zegt. W Wie minder pijn verwacht, ervaart ook minder pijn Daarom is het volgens de promo venda belangrijk dat artsen en an dere zorgprofessionals weten welke instructies zij moeten ge ven bij het behandelen van pijn en andere klachten. Peerdeman vindt het waardevol te onderzoeken of haar bevindin gen niet alleen voor de gezonde proefpersonen gelden, maar of die ook ingezet kunnen worden bij patiënten. Klachten kunnen dan behandeld worden aan de hand van hun verbeelding, bijvoorbeeld door verbeeldingsoefeningen te doen voor een operatie of pijnlijke behandeling. 2018 lijkt rap op weg om het jaar van de Protesterende Burger te worden. De burger die het niet meer pikt, en vervolgens met pro test ook echt iets bereikt. Waren de Groningers in 2017 nog schreeuwenden in de trillende woestijn; in 2018 krijgen ze ineens een schadeprotocol en een minister Wiebes, die nu écht eens iets aan het lij den van de Groningers wil gaan doen. Ik heb goede hoop dat hetzelfde gaat gebeuren met de tegenstanders van Lelystad Airport. Ook zij zijn te lang misleid met cijfers en prognoses. Ook daar is het vertrou wen in de overheid tot een nulpunt gedaald. Zelfs de WD-fracties van zes gemeenten op de Ve- luwe pleiten er nu voor om de opening van Lelystad Airport uit te stellen. Zelfs zij willen wachten tot het luchtruim opnieuw is in gedeeld, en er een volle dige en betrouwbare mi- tHoog tijd voor een flinke herwaardering van gemeenteraadsleden doen in maart in bepaalde ge meenten niet eens mee met de ge meenteraadsverkiezingen, omdat ze geen geschikte kandidaten kun nen vinden. Het werk als raadslid neemt een grote hap uit je vrije tijd, en de vergoeding die je ervoor krijgt, daar moet je het in de meeste ge meenten niet voor doen. Voor de gemiddeld vijftien uur per week die je ermee kwijt bent, krijg je in een kleine gemeente nog geen 300 euro vergoeding. Bruto. Je moet dus erg bevlogen zijn, en bereid om je familie en vrien den vier jaar lang een stuk minder te zien. Ze zijn steeds moeilijker te ron selen, maar gemeenteraadsleden zijn harder nodig dan ooit. Onze vingers aan de lokale pols. Hoog tijd voor een flinke herwaardering. lieueffectrapportage is. De WD! In de Tweede Kamer zou de VVD- fractie het vliegveld liever vandaag dan morgen open hebben. De kritiek zwelt aan. En de bur ger laat zich niet meer met een kluitje in het riet sturen. Hoelang kun je dan als kabinet nog ijzeren- heinig doorgaan? Je hebt ze dus nodig, die lokale besturen. Omdat zij er met de neus bovenop zitten. En de directe ge volgen zien. Tegelijkertijd wordt het voor politieke partijen steeds lastiger om gemeenteraads leden te ronselen. Gerenom meerde par tijen als de VVD en de PvdA Meer weten over de historie van gebruikte auto's? Check dan voor je beslist eerst het CARFAX rapport op carfax.nl dinsdag 6 februari 2018 GO @Nynke Vinaer aan de ools Als je je van tevoren inbeeldt dat iets geen pijn zal doen, er vaar je ook daadwerkelijk min der pijn. Dat blijkt uit onder zoek waarop gezondheids psychologe Kaya Peerdeman morgen promoveert aan de Universiteit Leiden. Tonny van der Mee Leiden [c"A:W"F|aH Snelle check Aantal keuringen gerapporteerd: 5 Totaal aantalvermendingen: 12 Mogelikje voertuigschade Op baaia van do Wacht op Kouron (WOK) h.ttooo ia or goon mogoli|ko voortuigachado govondon door CARFAX Veiligheidsrisico's

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6