5 gesproken, blijkt uit technisch on derzoek naar zijn telefoons iets an ders. Tussen mei 2004 en augustus 2005 zocht hij liefst 576 keer con tact met zijn zus. Officier van Jus titie Sabine Tammes: „Dat Hollee der geen contact had, is lariekoek. Daarom kijken wij met scepsis naar zijn verklaringen." Holleeder en zijn advocaten Ro bert Malewicz en Sander Janssen proberen juist twijfel te zaaien over de verklaringen van zussen Astrid en Sonja Holleeder, die in 2013 naar justitie stapten met be wijs tegen hun broer. Met name zijn zus Astrid beticht Holleeder van spelletjes. „Ik ben volgens mijn familie een beest, maar het omgekeerde is waar. U zult zien dat het niet klopt wat Astrid be weert. Ik heb mijn familie op han den gedragen." Met opmerkelijk gemak weet Hol leeder ook andere aantijgingen van het Openbaar Ministerie een slag te draaien. Cor van Hout moest niet voor hém oppassen, het was andersom. Cor was volgens hem een beest, dat dronken op zijn zus Sonja kroop en haar sloeg. „Astrid heeft altijd gezegd: 'Wim, je moet Cor voor zijn, want hij wil je vermoorden.' Ik vond dat on zin." Wisse dood Holleeder heeft zelfs, zegt hij, Cor van Hout van een wisse dood ge red door een miljoen te betalen aan diens belagers, Johnny Miere- met en Sam Klepper. Van Hout verpestte het vervolgens zelf door daar tegen te protesteren. Hollee der: „Cor wilde ze terugbetalen in lood." En zo ontvouwt op de eerste pro cesdag de verdedigingslijn zich. Misschien lijkt het zo dat al Hol- leeders vijanden één voor één om vielen, maar in werkelijkheid zat de onderwereld veel ingewikkel der in elkaar. Na de dood van mis daadkoning Klaas Bruinsma in 1991 viel het criminele landschap uiteen in allerlei kleine partijen die elkaar naar het leven stonden. Dus achter elke moord die aan Holleeder toegeschreven wordt, kan volgens de verdediging net zo goed een ander zitten. In de onderwereld stelde Hollee der immers niet zo heel veel voor, bepleit zijn advocaat Sander Jans sen. Holleeder en Van Hout waren weliswaar 'avonturiers die iets spectaculairs hadden gedaan door Heineken te ontvoeren', maar ze behoorden 'zeker niet tot de top'. Samenspel Holleeder ondergaat het woorden spel tussen OM en zijn advocaten gelaten. Hij concentreert zich op het samenspel met rechter Wie- land, met wie het steeds beter klikt. Zoals wanneer Wieland een foutje maakt rond de dood van Rob Grifhorst, ook wel de vijfde Heinekenontvoerder genoemd. Wieland: „Die is toch ook geli quideerd?" Holleeder: „Nee, die is aan een ziekte gestorven." Wieland: „Oh, dat is dan een lichtpuntje." Holleeder buldert van het lachen. De komende maanden zal Hollee der alles uit de kast te trekken om te laten zien dat hij niet het mon ster is waar justitie hem voor houdt. De rechtbank trekt tot na de zomer uit om alle verklaringen tegen Holleeder en alle strafdos siers over de Amsterdamse onder wereld uit te pluizen. Pas na de zomer komt er zicht op een einde aan dit megaproces. dinsdag 6 februari 2018 De eerste dag van het proces-Hollee der in beeld. Vlnr: aankomst van de verdachte, de bun ker in Osdorp waar het proces plaats vindt, de advocaten Sander Janssen (links) en Robert Malewicz. Het pro ces trekt veel media. Grote foto onder: de auto met Holleeder rijdt de parkeergarage in. FOTO'S ROBIN VAN LONKHUIJSEN/ANP Meer zien van het proces-Holleeder? Kijk op onze site

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5