7 Buurten De Zaagmolen biedt: Achter elke woning een tuin aan het water. Aan de voorkant een weids uitzicht en een directe verbinding met de rest van de wereld. A Wie eenmaal aan de Zaagmolen in Zierikzee woont, vertrekt er niet meer zonder dwingende reden. Rust, ruimte én verbinding met de rest van de we reld liggen er voor het oprapen. Ooit stond er een zaagmolen, maar dat was voor het ontstaan van dit gelijknamige straatje. Bewoner Ko Rijn (75) van num mer 5 heeft die molen, die destijds hout zaagde voor de scheepsbouw, fraai nageschilderd van een plaatje. Ko behoort samen met zijn vrouw Nel (73) tot de oudste be woners. „Als we naar ons volks tuintje fietsten, keken we altijd al verlangend naar deze plek, maar we woonden toen nog in de Mog- gestraat. Ruim 25 jaar geleden is het gelukt hier een huis te kopen en tot op de dag van vandaag wo nen we hier heel fijn. Met de fiets ben je zo in de stad, de auto kun je voor de deur parkeren en als het ooit nodig mocht zijn, kun je hier recht voor de deur op de bus stap pen." Het begin van de Zaagmolen staat geregistreerd op een steen in de gevel van nummer 9: 'C. Koop man Czn., 22 mei 1903'. Samen met collega boer Van Westen liet hij hier huizen bouwen voor hun landarbeiders. In de volksmond werd dit straatje ook wel 'Koop mansdorp' genoemd. Voor Co Schot (66) is wonen aan de Zaagmolen teruggaan naar zijn jeugd. Co woont hier samen met zijn vrouw Isabella de Jonge op nummer 2, het huis dat zij in 1987 lieten bouwen. Hij koestert zijn jeugdherinneringen aan de tijd dat zijn vader Huib Schot op deze plek de olietankwagen van Esso had staan en waar het gezin vanaf Co's vijftiende jaar ook woonde. Hij vertelt beeldend over zijn puber teit hier met vrienden als Kees 'Krul' (Kees Schot) en 'Krukel' (Wim Schot). Over de koeien van boer Jantje Kik in het diep gelegen poldertje waar nu de bushaltes zijn en over die keer dat hij daar zomaar in een plas op het land pa lingen kon rapen. „Dat kon door dat het water was gekapt. Zo We konden de palingen zomaar uit een plas op het land oprapen. Doordat het water in de polder was gekapt noemden ze dat. Dan kwamen de palingen naar boven." Ook Peter Stoutjesdijk (60) woont - nu samen met Evelien van Kassei (58) op nummer 4 - weer in de straat waar hij op nummer 6 is geboren. Hij heeft dat ouderlijk huis verbouwd en verhuurt het nu. Evenals Co Schot bewaart hij mooie herinneringen aan op groeien aan de Zaagmolen: cow- boytje en indiaantje spelen en schaatsen of een poging daartoe op de Schouwse Vaart achter het huis. Machinist Bram Versluis legde ge maal 't Sas wel even stil om het ijs een kans te geven. „Dat kon in de tijd nog", grinnikt Peter. Hij en Evelien genieten ook nu nog van hun tuin aan het water, maar het idyllische van voorheen is er voor hen wel een beetje af. „Het is de entree van Zierikzee, maar het is één grote chaos gewor den", vat Evelien het samen. Zij doelt op de 200 lijndiensten die hier nu dagelijks stoppen en ver trekken, op het massaal overtre den van de dertigkilometerlimiet, op het slechte wegdek waar vrachtwagens met 40 ton lading overheen gaan, op het ontbreken van een veilige oversteekmogelijk- heid, op de verspreide fietsen bij de bushaltes en vooral op het ein deloos wachten op de uitvoering van het Masterplan voor dit ge bied. „Bij de gemeente erkennen ze onze klachten volledig, maar voorlopig is er geen geld. Alles moet stapje voor stapje. Dat vergt heel veel geduld." dinsdag 6 februari 2018 SD Charme en verkeerschaos rond de Zaagmolen Wat speelt er in uw buurt? In deze rubriek nemen we een kijkje in uw eigen dorp of wijk. Vandaag: DE ZAAGMOLEN Ali Pankow - Co Schot Isabelle de Jonge en Co Schot: „Stel dat we de laatste tien jaar van ons leven in de Cornelia zitten, dan hebben we ten minste van dit uit zicht genoten." foto's dirk-jan gjeltema Evelien van Kassei en Peter Stoutjesdijk zouden de situatie graag verbeterd zien. Ko Rijn met zijn schilderij van de 19de-eeuwse Zaagmolen aan het Sas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51