Mix van natuur en recreatie Rampweg Dichter Hofferus in de schijnwerpers 6 Gebied gaat Moermondse Graveling heten Recordaantal dozen voor voedselbank Een mozaïeklandschap, gelegen langs het fiets- en wandelpad Rampweg, met daarin drie nieuwe vakantieparken. En we noemen het Moermondse Graveling. Dat kwam adviesbureau in vrije tijd ZKA gis teravond voorstellen in het ge meentehuis. Het 112 hectare grote gebied (in clusief strandpark Zeeuwse Kust en resort Land en Zee) wordt opnieuw ingericht. Het gebied strekt zich uit van Brouwersdam tot aan de aanzet van het landgoed Moermond. Het gaat Moermondse Graveling heten, naar een kreekje dat daar in de mid deleeuwen stroomde. ZKA stelt zich een mozaïeklandschap voor, bestaande uit natuur, recreatie, pa den en water. Het kreekje wordt in ere hersteld en loopt dwars door het hele gebied. „We creëren eerst een goede om geving en vullen dat later in met passende accommodaties", zei Mer- lijn Pietersma van ZKA. En die pas sende accommodaties zijn camping De Proeftuin en camping Beuken hof, die uit het kwetsbare duinge bied moeten verdwijnen. Het derde nieuwe bedrijf aan de Rampweg is de landbouwer van landgoed Moermond. „Er is binnen dat be drijf iets gebeurd waardoor de ge meente een inspanningsverplich ting heeft", legde voorzitter Rob bert Lievense van de raadscommis sie uit. In de nieuwe Moermondse Gra- We creëren eerst een goede omgeving en vullen dat later in met passende accommodaties veling is ook nog ruimte voor dag recreatie. Dat zou een pluktuin, een waterspeeltuin, een terras of een restaurant kunnen zijn, zei Pie tersma. Nieuw aan het project is ook dat het de ondernemers zijn die de aanleg van de nieuwe natuur moeten bekostigen. Pietersma pleitte voor één landschapsarchi tect voor het hele gebied. De Rampweg zelf, nog niet zo lang geleden opnieuw ingericht, gaat weer op de schop. Die wordt nu omgebouwd tot fiets- en wan delpad. Ter hoogte van de Nieuwe Weg wordt het autoverkeer uit de richting Scharendijke geblokkeerd. Mogelijk komt er aan de kant van Renesse ook zo'n knip. Marnix van Straalen van de Ver eniging Stad en Lande had twijfels of die hele nieuwe inrichting van het landschap het wel waard is om ongeveer tweehonderd overnach tingsplaatsen te kunnen realiseren. Verder zei hij dat de vereniging zor gen heeft over de grondverwerving. „Wat gebeurt er als bepaalde stuk ken niet beschikbaar komen? Dat is namelijk al eerder gebeurd." Taxiondernemer Bruno van der Hoek vroeg zich af of de kleine we gen in het gebied zoals Weelweg en Nieuwe Weg wel berekend zijn op drie nieuwe vakantieparken. Voor zitter Frans Prins van de dorpsraad Renesse is blij dat er wat gebeurt met de Rampweg, die de dorpsraad altijd onveilig heeft gevonden. Door een boekje uit te geven met daarin een selectie uit 'Neder- duytsche Poëmata', wat het be langrijkste werk van Adrianus Hofferus wordt genoemd. De Zie- rikzeeënaar (1589-1644) zette zijn naam, naar de mode van die tijd, op een gegeven moment om in een Latijnse vorm. In zijn dicht bundel uit 1635 zijn gravures op genomen die voor een groot deel met Schouwen-Duiveland te ma ken hebben. „Al drijft een gans met zwanenj acht/Hij snuift, hij blaast gelijk hij placht", leest Adri Moelijker van de werkgroep uit de bundel voor. „Op de gravure zie je een gans tussen de zwanen staan met op de achtergrond de Dikke Toren." Het boek wordt gepresenteerd tijdens de zesde kerkhistorische avond, die op woensdag 14 fe bruari wordt gehouden in de Lu therse kerk in Zierikzee. Daar heeft Hoffer zelf niet gekerkt, maar voor de kerkhistorische bij eenkomst is het een pracht van een locatie. „Niet te groot en het ademt een historische sfeer." Ge meente-archivaris Huib Uil ver telt die avond meer over de Lu therse gemeente en wat je daar van nog in de kerk ziet. Gert Slootweg, docent geschie denis aan het Prins Maurits in Middelharnis, geeft aansluitend Op de gravure zie je op de achtergrond de Dikke Toren een lezing over de dichter Hoffe rus. Voor het boek, dat door boek handel de Kanselier in Nieuwer- kerk is uitgegeven, maakte hij een selectie uit 'Nederduytsche Poë mata'. Hoffer, zoon van een zout handelaar, vond naast zijn werk als onder meer burgemeester tijd om zich op poëzie te storten. Be halve religieuze thema's boort hij ook andere onderwerpen in zijn gedichten aan. Moelijker: „Dit is de moeite waard voor zowel men sen die in kerkgeschiedenis als in oude literatuur van Schouwen- Duiveland zijn geïnteresseerd." De aanvang is om 19.30 uur. Een record. Vorig jaar spaarden klanten van de Plus, onder aanvoe ring van de Scharendijkse Ivonne Hoogerheide, nog 93 pakketten bij elkaar. Geweldig, zegt Hoogerheide. „Ik was helemaal opgetogen." Aanvan kelijk zag ze de actie een beetje somber in. Rond de kerst waren nog maar een stuk of twintig dozen bij elkaar gespaard. Maar het kwam goed. Hoogerheide plakte zich de laatste week helemaal suf aan alle nog ingeleverde zegels, met 119 do zen als resultaat. „Ik heb echt met plezier zitten plakken." Jaarlijks is er bij de Plus een actie waarmee klanten zegeltjes kunnen sparen voor een boodschappenpak- ket met allerhande spullen. Op ini tiatief van de kerk zijn dorpsbewo ners, in samenwerking met de Plus, een paar jaar geleden begonnen met het verzamelen van overgeble ven zegeltjes. Het eerste jaar werden 30 pakket ten bij elkaar gespaard. Het jaar daarop konden 36 dozen worden overhandigd. En wat Hoogerheide betreft blijft het daar niet bij. „Vol gend jaar weer." IN DE REGIO Cursus Italiaans op reis Diabetescafé MIJN DORP, MIJN STAD dinsdag 6 februari 2018 SD Het recreatiegebied rond de Rampweg in Renesse wordt op nieuw ingericht. De weg zelf wordt fiets- en wandelpad. Ton van den Nouweland Renesse -Merlijn Pietersma, bureau ZKA Weinig mensen zullen een beeld hebben bij Adriaen Hof- fer, al zijn in Zierikzee een straat en een plein (Hoffer- straat en Hofferplein) naar hem genoemd. De werkgroep Kerkhistorie Schouwen-Duive- land maakt daar korte metten mee. Zij zetten de dichter, en oud-burgemeester van Zierik zee, in de schijnwerpers. Esme Soesman Zierikzee - Adri Moelijker, werkgroep Kerkhistorie Sch.-Duiveland De actie voor de Voedselbank Schouwen-Duiveland met zegel tjes van de Plus-supermarkt in Scharendijke heeft 119 bood- schappenpakketten opgeleverd. Esme Soesman Scharendijke ZIERIKZEE De Zeeuwse Volks universiteit houdt bij voldoende belang stelling, een nieuwe vakantiecursus Itali aans op reis. Deze cursus bestaat uit acht lessen van 2 uur die worden ge geven in de Drie hoek, Kerkhof 8 in Zierikzee. De cur sus begint vanaf donderdag 8 fe bruari. Voor ieder een die zich tijdens de vakantie in Italië in het Italiaans ver staanbaar wil maken, is deze cur sus een kans om de taal te leren. Het accent van de cur sus zal na de eerste lessen speciaal op de conversatie komen te liggen. Graziella Wobben, de docente, organi seert ook reizen naar Italië voor haar cursisten. Voor meer informa tie kunt u contact met haar opnemen op 0111-416884. Om aan te melden kunt u het formulier gebruiken: https://www.volks- universiteitzee- land.nl/talen/itali- aans-op-reis/ ZIERIKZEE Het diabetescafé is een laagdrempelige ontmoetingsplek voor mensen met diabetes en andere geïnteresseerden. Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis, de Diabetes Vereni ging Nederland en PeriScaldes hou den het Diabetes café deze maand weer op diverse lo caties in Zeeland. Zo ook donderdag 8 februari van 19.30 tot 21.30 uur, Bor- rendamme Allévo, Scheldestraat 2, Zierikzee. Toegang is gratis en aanmel den is niet nodig. Geïnteresseerden kunnen voor meer informatie terecht op de facebookpa- gina van het Diabe tescafé Zeeland of een e-mail sturen naar diabetesca- fezld@gmail.com. ZIERIKZEE Eén dans hadden ze nodig en toen waren de on derlinge verhoudingen gezet. Meteen was duidelijk welke verschillende clubjes op school de dienst uitmaken. Gister avond ging 'Alleen Samen' op Pontes Pieter Zeeman in pre mière. Het toneelstuk werd helemaal door leerlingen van de school zelf gemaakt. Het toneelstuk gaat over Nina die, nieuw op school, haar weggetje tussen de nerds, beauties en andere clans probeert te vinden. Morgenavond is het stuk nog een keer te zien. Aanvang: 20.00 uur. FOTO MARIEKE MANDEMAKER BROUWERSHAVEN Bijgebouw van de kerk aan het Bos tonplein, 14.30-17.00 uur: Spelletjesmiddag voor ouderen; Tonnenmagazijn, 18.30-22.00 uur: Repetitieavond Mu ziek Apollo Brass band, 20.00-22.00 uur: Boogschieten dames; Yogacentrum Be Happy, 18.45-20.00 uur: Yogales BURGH-HAAM- STEDE Dorpshuis de Schutse, 09.30 uur: Zangkoor Vrouwen van Nu; 17.45 uur: Yoga; 19.30 uur: Bridge; 19.30 uur: Volks dansen; 19.00 en 20.15 uur: Yoga ELLEMEET Dorpshuis, 20.00 uur: Lezing Groei Bloei 'De Zintuigen- tuin' KERKWERVE Dorpshuis, 14.00-16.00 uur: Koersbal en soos, 20.00-22.00 uur: Toneelgroep Ygen- weizen OUWERKERK Dorpshuis, 10.00 uur: Bewegen voor ouderen; 19.00- 23.00 uur: Dartvereniging Smijt Maar Raak RENESSE Dorpshuis, 19.15-20.15 uur: Yoga Steffine SCHARENDIJKE Dorpshuis de Put- meet, 13.00-16.00 uur: Tekenen en Schilderen SEROOSKERKE Dorpshuis, 14.15-15.00 uur: Gym voor Ouderen, 15.15-16.45 uur; Koersbal SIRJANSLAND Dorpshuis, 14.00-16.00 uur: Schilderclub, 19.15- 20.15 uur: Bewust en ontspannen be wegen ZIERIKZEE fiZi, 14.00 uur: Wonder Wheel. SCHOOLTONEELSTUK IN PREMIÈRE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50