9 Benjamin Vérgauwen strijdt voor voortbestaan gehucht Zuiderburen PZC ONLINE Wat valt er eigenlijk te 'onderzoeken' aan de in een televisiestudio rokende Hiddema? Het wasvoor iedereen zichtbaar en het is een overtreding Hoe voorkom je dat iets hoe dan ook nooit verdwijnt? Door verhalen te vertellen. Benjamin Vergauwen doet dat in zijn museum PolderM AS over het gehucht Ouden Doel. „Informatie is mijn product." B< r enjamin Vergauwen (37) wil direct een aan name de wereld uit Ihebben. „De Vlaamse overheid heeft op de kantoren een potje met gratis stempels. Als je in de omgeving van Doel woont, krijg je automa tisch het stempel 'anti-haven'. Dat ben ik absoluut niet." Wel strijdt hij voor het voortbestaan van Ou den Doel, een gehucht van een veertigtal zielen dat tegen Nieuw Namen aanschurkt. Dat doet hij door de verhalen van Ouden Doel en de polder te vertellen in zijn museum PolderMAS. Ouden Doel lag lange tijd samen met Rapenburg aan een beade mingsapparaat. De overheid kon de stekker er elk moment uittrek ken, of de patiënt ongemoeid la ten. Met alle bijkomende onzeker heid van dien. Bewoners vertikten het hun woning nog maar een likje verf te geven, want wat zou het waard zijn als natuurcompen satie de huizen zou opslokken? Vorig jaar kwam het verlossende woord: Ouden Doel en Rapenburg konden blijven leven. Al weet je het in Vlaanderen maar nooit. Gezinsleven Buurman Doel heeft die 'zeker heid' niet. „Daar moei ik mij niet mee", zegt Benjamin (vlassig baardje, lang haar, muts op het hoofd) in zijn museum. Niet dat de situatie hem niet interesseert, maar hij heeft vooral hart voor Ouden Doel. In 2008 is hij er ko men wonen. De verhuiswagens moesten niet te ver, want hij kwam uit de Hedwigepolder. „Mijn vader was er jachtwachter, we woonden in het jagershuis. Ik zou hem opvolgen... We zijn in 2008 dan maar naar Ouden Doel vertrokken, hebben een boerderij opgekalefaterd (nu de Reinaert- hoeve) en zijn een gezinsleven ge start." De tentakels van de Antwerpse haven lieten Benjamin en vrouw Katrien echter niet los. De Hedwi gepolder was inmiddels gegrepen, toen ook Ouden Doel een prooi bleek. Vanwege uitbreidingsplan nen moest de haven natuur terug geven. Precies op de plek van Ou den Doel werd een locatie gevon den. Bewoners kwamen in actie. „Als er in uw nest gepord wordt, gaat ge bewegen." In een actieco mité broedden omwonenden op plannen. „Ik ben daar uit gestapt. Zie wat er in Doel is gebeurd. Fa milies praten niet meer met elkaar omdat de ene helft zijn huis ver kocht en de andere helft wilde blijven. Mij niet gezien." Zijn strijd voor Ouden Doel bleef springlevend. Hij vond een stokpaard dat natuurcompensatie tegen moest gaan: erfgoed. Veel bewoners wisten het niet, maar De overheid geeft je voor onteigening geld, maar geen psycholoog Ouden Doel was feitelijk schatrijk aan historie. Benjamin Vergauwen voelde zich geruggensteund door het Belvedere-verdrag dat in Ne derland al geratificeerd was. Na tuur en erfgoed moeten zo veel mogelijk samen optrekken, is grof weg de rode draad van die nota. In afwachting van de Vlaamse handtekening onder het verdrag, ziet in 2012 het PolderMAS het le venslicht in het oude café 't Schuurke. Om het erfgoed van Ouden Doel te tonen. De knipoog naar het Poldermuseum in Lillo en MAS in Antwerpen is een kakofo nie van werkelijk van alles. Aan het plafond hangen stoelen, kook potten en visnetten. Er staat een bank, in de schappen staan bier flessen, kopjes, schotels en een ge zellige schedel. Al dat erfgoed komt uit de directe omgeving. Al snel na de opening komen (voormalig) streekbewoners er heen om te babbelen. Sommige zijn onteigend. „De overheid geeft je voor onteigening geld, maar geen psycholoog." Benjamin springt in dat gat. Memoires wor den bovengehaald, niet zelden bij een goede pot bier. Zo wordt het PolderMAS rap veel meer dan een museum. Het is als een grote ketel waarin herinneringen samen smelten tot één verhaal over de polder. De objecten in het mu seum zijn voor veel bezoekers de gespreksstarters. „Als er over voet bal gepraat wordt, grijp ik in. Dat doen ze maar in een café, daar is het hier niet voor bedoeld. Het gaat hier om verhalen over Ouden Doel en de polders", zegt Benja min. „Informatie is mijn product. Je ziet het in mijn museum. Het is niet statisch. Want dan leeft het niet. En ik ook niet." dinsdag 6 februari 2018 PC WAAR IS MIJN REACTIE? Wie reageert op artikelen op de website van de PZC weet het al; niet alle reac ties worden geplaatst. Want we letten streng op het naleven van de spelre gels. Een overzicht van die regels staat op de website. Eén van de belangrijkste is dat we anonieme reacties, of reacties onder overdui delijk valse naam, weige ren. Ook letten we erop dat mensen beleefd blijven, niet schelden of discrimi neren. We zien erop toe dat reacties kort, bondig, inhoudelijk en beargumen teerd zijn. Over het alge meen geldt: probeer iets toe te voegen aan wat an deren al hebben gezegd. TWITTER Rob Visser @visse264 Theo Hiddema stak tijdens de uitzending van het pro gramma 'Dit was het nieuws' een sigaret op. De NVWA gaat dit onderzoe ken, want roken op televi sie mag niet. ONLINE TOP 5 1. Skileraar Job (20) voor dood achtergelaten in Tirol 2. Sloebrug in Vlissingen anderhalve maand gedeel telijk dicht voor onderhoud 3. Zo klinkt het als je last hebt van oorsuizen 4. Politie heropent moord zaak op 'Zwarte John' in Terneuzen, 20.000 euro voor gouden tip 5. Multraship neemt topsle- per in gebruik Kijk op www.pzc.nl of 0 @pzcredactie fl facebook.com/depzc 1 @pzcredactie Verhalen versmelten in Ouden Doel tot één In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Benjamin Vergauwen heeft hart voor het gehucht Ouden Doel. Bob Maes -Benjamin Vergauwen Museum PolderMAS in Ouden Doel. Het PolderMAS is elke zondag open. Benjamin Vergauwen in zijn museum PolderMAS. „Als er over voetbal gepraat wordt, grijp ik in. Dat doen ze maar in een café, daar is het hier niet voor bedoeld." fotosboaztimmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41