Multraship neemt topsleper in gebruik Engelse gebieden dicht voor pulskor les je,bies je, bamen, katje voor de ramen, amen 8 Zeeuwse reddingstations gaan tegen landelijke trend in De Zeeuwse KNRM-reddingstations hebben een zeer drukjaar achter de rug. In totaal werd 298 keer uitgerukt. Op de reddingstations van Cadzand en Breskens na moesten de vier andere stations vorig jaar vaker in actie komen dan in 2016. Voor station Neeltje Jans was het volgens de KNRM weer 'ouder wets' druk, maar Hansweert, Veere en Westkapelle noteerden één van de drukste jaren of zelfs het drukste jaar in de historie. Het aantal uit rukken in 2017 komt in de buurt van 'topjaar' 2009, toen de boten 306 keer het water opgingen. De Zeeuwse stations gaan daar mee tegen de trend in. Landelijk daalde het aantal acties licht tot on geveer 2100 voor alle 45 reddingsta tions, tegen 2349 in 2016. Een reddingsjaar kenmerkt zich altijd hoofdzakelijk tot 'reguliere' hulpverleningen aan watersporters met pech of die door navigatiefou- ten in de problemen komen. Daar naast brachten de Zeeuwse red dingboten afgelopen jaar ook een aantal levenloze lichamen aan wal. „Een moeilijke, maar dankbare taak. Voor nabestaanden maakt het 'thuisbrengen' van een geliefde ze ker het verschil", aldus de redding maatschappij. De meest in het oog springende, maar ook tragische uit rukken waren de zoekacties na het kapseizen van een Bressiaans zeil jacht in juli en naar de bemanning van een vissersboot in december. Snel en adequaat optre- Voor nabestaanden maakt 'thuisbrengen' van een geliefde zeker het verschil den van de reddingbootbemannin gen voorkwam erger in de gevallen van bijvoorbeeld onderkoelde ka- noërs, zwemmers of medische eva cuaties van zieke watersporters of zeelieden. Reddingboten van de KNRM zijn 24/7 beschikbaar en rukken in alle (weers)omstandigheden uit. De snelheid van uitrukken en van de boten is daarbij vaak een doorslag gevende factor. Al sinds de oprichting in 1824 wordt de Redding Maatschappij volledig in stand gehouden door donateurs, giften en nalatenschap pen. De KNRM ontvangt geen overheidssubsidie. Alle hulpverle ningen en reddingen worden uitge voerd door vrijwilligers en zijn voor de hulpvrager kosteloos. Het Terneuzense sleep- en ber gingsbedrijf Multraship heeft een topsleper in gebruik genomen, de Multratug 32. Het grote verschil met andere sleepboten is dat de sleepkabel niet aan lieren aan de achterzijde is bevestigd, maar aan een ring rond het stuurhuis, aan een car rousel. Vandaar ook de naam: car rouselsleper. Leendert Muller, algemeen di recteurvan Multraship, heeft er in het weekend zelf mee gevaren bij Terneuzen. En het is bevallen. „Ik ben mega-enthousiast." Multraship heeft al jaren een carrouselsleper, de Multratug 12, maar die was omgebouwd van een gewone sleepboot naar carrousel- Ik ben mega- enthousiast \A 1 rj -r sleper. De Multratug 32 is de eer ste, compleet nieuwgebouwde. Muller somt de voordelen op. De kans op kapseizen bij het slepen is praktisch nihil. Grote zeeschepen kunnen ermee worden gesleept op een hogere snelheid. En in het ka der van de duurzaamheid: het brandstofgebruik is 25 procent la ger en alleen al door de toepassing van Eco2Fuel-diesel van De Pooter Olie wordt bijna 45 procent min der CO2 uitgestoten. Over twee, drie maanden neemt Multraship nog een tweede, nieuwe carrouselsleper, de Mul tratug 33, in gebruik. Multraship huurt de bij Damen gebouwde schepen van de ontwikkelaar No- vatug. Ze zullen in Rotterdam, Antwerpen en het Westerschelde- gebied worden ingezet. Al voor het Europees Parlement half januari in meerderheid besloot tot een totaalverbod op de pulskor- visserij, vond hierover overleg plaats. „Het had de stemming niet veranderd, als wij nog eerder waren begonnen", vreest directeur Pim Visser van VisNed, de grootste Ne derlandse visserij organisatie. „Het verzet tegen elke vorm van niet- kleinschalige bodemvisserij komt bovendien vooral uit Frankrijk." Durk van Tuinen van de Neder landse Vissersbond deelt Vissers mening. „We doen niks verkeerd. We mogen er vissen. We hebben een gebaar willen maken richting de kleinschalige Engelse vissers die er actief zijn, ook in het licht van de Brexit (het vertrek van Groot-Brit- tannië uit de Europese Unie, red.) die op ons afkomt." Met Franse vissers is eveneens geprobeerd tot een regeling te ko men, om niet meer te pulskorren binnen de twaalf mijlszone (ruim 22 kilometer uit de kust) waar zij vooral werken. Van Tuinen: „Zij houden de boot af." Met de Belgen Goed overleg met collega's is van groot belang voor pulskorvisserij wordt nog gesproken over beheers maatregelen. Hoe de toekomst van de pulskor visserij eruit ziet, durven Visser van VisNed en Van Tuinen van de Ne derlandse Vissersbond niet te voor spellen. Breed Europees overleg er over begint eind februari, begin maart. Iesje, biesje, bamen, katje voor de ramen, amen. Dat was het gebed dat a j' uutsprak a je as guus vao- dertje en moedertje speelden en je goeng ete. Bidde voe het eten was voe iedereên in mien jeugd de gewoonste zaak van de waereld. Of a je naë de kerke goeng of nie, ebid most 'r worre. Ik kend'n in m'n jeugd gin uus'ou- wens waè a ze dat nie deeë. Het gebed kon verschille, evenas de eêrbied waèr a het mie uut'sproke wier. Bie oans thuus was voe de maeltied het Onze Vader gebrukelijk en nae afloop luudd'n het 'O, Heer wij danken van harte'. Bie de buren klonk dan het 'O, mensenlieve God'. Een bekende anek dote is de verbastering van dit gebed toet 'O, mensenlieve God, je schoenen an en vort'. Dat wier verteld at het druk was en a je drift ao. A t'r nie ebid wier dan was t'r aol- tied wé het verzoek om een ogenblik stilte. Op de mulo bidde'n de con ciërge tussen de mirreg voe de guus die a op schole bleven ete. Je wist nie beter. Ik weet het nie mï zeker, mae ik glóóve a me zelf as guus ok bidden a me ons broad opate buten schole. A kleine guus moste bidde, dan wier d'r ezeid 'puutjes bidde'. Dat be- teêkenden zövee as andjes saemen en oogjes toe. Een puutje ei vee beteêk- enissen, waèvan een andje d'r eên is. Een eêl bekend kindergebed was/ is 'Here, zegen deze spijs, drank, amen'. Uut eêrbied wiere gebeden aoltied uut'esproke in het Nederlands. Zelf bin me, toen a de guus nog kleine were, over'eschakeld op het ziengen van een vèsje. Dat ei jaeren succesvol ewist. Dat was 'Voor alle goede gaven'. In de katholieke waereld was de bidplicht zeker zö sterk. Gin maeltied of die wier begonne en 'eindigd mie een 'Wees- gegroet-je'. Tegenwoordig mie het verval van kerk en gelóóf wordt 'r vee minder ebid. Me ete voe de televisie of mie de iPad op schoat en dan komt het 'r nie mï van. Ok a je een broadje eet op het station of bie een broadjeszaak is t'r weinig gelegen heid a je 't nog zou wille doe. In een restaurant zie je 't ok nie mï dikkels. Daè mó je optorne tegen muziek en bedienend personeêl. Een reden om te bidden was ok da je dan aol teglieke begon mie eten. A je nie bidt dan begunne de mensen zo- drie a z' an de taefel zitte of a ze wat op d'r bord Dat geldt as eêl onfer- soenlijk. 'De verkens knorre nog voe a ze be gunne en julder vaole zonder wat te zeggen zó mae an', luudd'n dan het commentaer. Ik dienke a de kleuters ok gin 'lesje, biesje, bamen' mï doe. Voorbeeld doe volge. Overigens zei dit verhaaltje niks van goed of slecht van bidden. Een eigenaardig gebruuk, dat a je noe ok zelden mï ziet, is da mannen d'r pette voe d'r ógen deeë a ze goenge bidde. Je kan j'n eigen afvraege waè- rom dat was. Dat was uut eêrbied a je je pette afdee. En om a je j'n ógen dicht most doe, was het de minste moeite da je je pette een eindje liet zakke. Dan kó je 'n ógen open ouwe, mae dan keek je wè in een doenker gat. Ok was/is het een gewoonte om te bidden voea je naë béde gieng/gaèt. De guus moste dat op d'r knieën voe béde. Een standaardgebed luudd'n 'Ik ga slapen ik ben moe'. Toet slot nog een uutdrukking 'achteruut bidde', dat beteêkent vloeke. 'Toen a t wiel van de waegen liep, toen bidd'n die even achteruut'. dinsdag 6 februari 2018 PC Historisch druk jaar voor KNRM Luc Oggel Vlissingen -KNRM Harmen van der Werf Terneuzen -Leendert Muller, algemeen directeur Multraship 1 4' -l1-* 'Xii- ^■av-cVl Proefvaart met de Multratug 32 bij Terneuzen. fotoadrivandewege Nederlandse visserijorganisa ties hebben met de Engelse col lega-organisatie NFFO vrijwillig afspraken gemaakt over sluiting van drie gebieden onder de En gelse zuidoostkust voor pulskor- vissers. Harmen van der Werf Vlissingen -Durk van Tuinen, Nederlandse Vissersbond In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Engel Reinhoudt in het Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Engel Reinhoudt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40