i Met dakloze vrouw (72) leurende agent boekt succes Brabantse iet-student eiste onder pseudoniem DDoS-aanvallen op 3 De politie heeft een 18-jarige verdachte van DDoS-aanvallen gearresteerd. Jelle S uit Oosterhout werd opgepakt voor een aanval waarmee de website van de Belastingdienst werd platgelegd. Bij een DDoS aanval maken heel veel computers bewust verbinding met één server achter een website, bijvoor beeld van een bank. De hackers probe ren een website onbereikbaar te ma ken door een server te overspoelen met webverkeer. Als bijvoorbeeld een bank doelwit is, kunnen klanten reke ningen niet meer betalen of geld over maken. Jelle S. hangt een celstraf van maxi maal zes jaar boven het hoofd. Dat zegt Gert Ras van het Team High Tech Crime (THTC) van de Landelijke Een heid: „Dit soort acties heeft geweldige gevolgen." De politie sluit meer aan houdingen niet uit. Ras: „We hebben aanwijzingen dat er nog andere ver dachten zijn." Jelle S. wist wat hij deed. De Ooster- houter is student netwerkbeheerder aan het Radius College in Breda en heeft zijn eigen hostingbedrijf. Die studie leert je niet direct de vaardighe den om te hacken, zegtRickey Gevers van onlinebeveiligingsbedrijf Red- Socks. „Maar met klasgenootjes bij el kaar in een iet-opleiding, weet je al snel waar en hoe je moet toeslaan." S. wordt ervan verdacht de website van onder meer de Belastingdienst, internetsite Tweakers en provider Tweak te hebben platgelegd. Ook zijn er signalen bij RedSocks dat hij achter de recente aanvallen op ING en ABN Amro zit. De politie onderzoekt die aanwijzingen momenteel nog. Hacktiener De Landelijke Eenheid tilt zwaar aan dit soort cybercriminaliteit, laat Ras weten. „Met deze aanhouding laten we zien dat DDoS-aanvallen niet on gestraft blijven." Gevers van RedSocks ziet in S. een 'standaard hacktiener': „Dit soort gasten denkt vaak dat ze niet gepakt kunnen worden. Ze ma ken een beveiligd netwerk, een VPN, aan en hopen zo onvindbaar te zijn. Heel naïef." Opmerkelijk aan de werkwijze van S. is dat hij op de site van Tweakers de aanvallen zelf opeiste. Ook stuurde hij mails naar verschillende media om over zijn aanvallen te tippen. „Waarom? Zeg het maar. Hij werkt verder volgens een herkenbaar pa troon", stelt Gevers, die veel 'van dit soort jongens' continu in de gaten zegt te houden. „Hij ververst een pagina, legt die dan plat, en ververst vervol gens net zo lang totdat hij ziet dat de website daadwerkelijk platligt." Hoofdredacteur Wout Funnekotter van Tweakers laat in een reactie weten 'de politie te hebben geholpen' met het onderzoek in de zaak. Tweakers kwam de verdachte naar eigen zeg gen los van het politieonderzoek vo rige week op het spoor. De jongen meldde zich op de website onder een pseudoniem, waarbij hij volgens Tweakers de verantwoordelijkheid voor zowel de DDoS-aanvallen op Met deze aanhouding laten we zien dat DDoS- aanvallen niet ongestraft blijven Tweakers als op verschillende over- heidswebsites opeiste. De jonge Brabander verklaarde voor 40 euro aan capaciteit ingekocht heb ben bij een zogenaamde 'stresser', een onlinedienst die door bedrijven ge bruikt kan worden om hun DDoS- bestendigheid te testen. Maar ze kan net zo goed worden ingezet voor een daadwerkelijke aanval. Nieuwstips Volgens Tweakers wist de systeembe heerder aan de hand van ip-adressen te achterhalen dat de aanvaller een ac count op Tweakers had. Na verder on derzoek bleek dat hij meerdere nieuw stips had ingestuurd naar de redactie van Tweakers over zijn eigen werk. Tweakers heeft daarna zijn ge gevens overgedragen aan het THTC van de politie. De verwarde Indonesische (72) liep rond zonder identiteitspapieren en spreekt geen Nederlands. Volgens haar advocaat Anja van der Meer dreigt de bejaarde vrouw tussen wal en het schip te vallen. „Er is geen vangnet in Nederland voor dit soort personen." Wijkagent Martijn Berendsen was zondagavond zo geraakt door de rondzwervende vrouw, dat hij zich over haar ontfermde en op in ternet om hulp vroeg. „Wie zoekt mee of heeft een goed idee? We zit ten met een dame 70+, dement, niet-Nederlands en geen eigen zorgkader. Ze slaapt als het tegenzit op straat. Wie denkt mee, want we lopen behoorlijk tegen dichte deu ren aan. Ik zoek dus juiste opvang. #zorg #help #Dordrecht #RT." Dat leverde vele honderden reac ties op van mensen die meeleefden, wilden helpen en de wijkagent 'een kanjer' noemden. Ook werd spon taan door het publiek naar zorgin stellingen gebeld. De politie meldt dat er nu tijde lijk huisvesting voor de vrouw is. Waar de vrouw zich bevindt, wordt om privacy-redenen niet be kendgemaakt. De politie spreekt van 'een com plexe situatie', waardoor geleurd moest worden langs de instanties met de vrouw. „Normaal gesproken is er altijd in Nederland wel onder dak te vinden voor schrijnende ge vallen. In dit geval lukte het eerst niet om een plek te vinden. We zijn blij dat het uiteindelijk is opgelost", aldus Roland Ekkers van de politie Rotterdam. Volgens advocaat Anja van der Meer is er weliswaar een tijdelijke oplossing, maar dreigt de verwarde bejaarde in Nederland overal bui ten te vallen. „Ze heeft geen recht op medische voorzieningen." De schrijnende kwestie sleept al zes maanden. De vrouw werd een halfjaar geleden vanwege haar de mentie door haar familie met een toeristenvisum op het vliegtuig ge zet naar Nederland. Haar enige dochter in Dordrecht had daarna het gevoel dat ze met haar zieke moeder zat opgezadeld. De dochter meldde zondagavond op internet dat ze herhaaldelijk ver geefs alarm sloeg bij de politie om dat haar moeder als gevolg van de dementie agressief werd. „In huis is het een drama geworden. Ik moet alles zelf oplossen. Ik kan haar niet meer helpen thuis. Als ze weg wil, laat ik haar gaan. Is niet mijn ver antwoordelijkheid. Als ze agressief is, zet ik haar buiten de deur." Volgens Van der Meer is de zorg voor haar moeder de dochter 'ken nelijk te veel geworden'. Terugstu ren naar Indonesië is volgens Van der Meer onwenselijk, omdat er daar geen zorg voor haar is. „Moe der kan niet terug." Haar toekomst is nu ongewis, omdat de vrouw in Nederland geen echte verblijfssta tus heeft, aldus Van der Meer. De Immigratie- en Naturalisatiedienst moet over haar lot beslissen. dinsdag 6 februari 2018 GO Legde whizzkid Jelle S. de banken plat? Chris Klomp Tom Hayes Oosterhout —Gert Ras, hoofd THTC Wie een DDoS-aanval wil uitvoe ren, kan hiervoor een online-dienst inschakelen, fotoanp De politie heeft een voorlopige oplossing voor de dakloze, de menterende vrouw, die zondag avond in Dordrecht door haar dochter op straat werd gezet en nergens onderdak kon vinden. Ingrid de Groot Dordrecht Wijkagent Martijn Berendsen met de vrouw, fototwitter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3