'Leuke vondsten aan rand neerhof' Kinderen zijn niet veilig op zebrapaden bij Oleanderhof Leerlingen Orionis verven ruimte Mercuur 7 Alle technieken schilderen komen aan bod op een schip. Leerlingen van Orionis dragen hun steentje bij aan het opknappen van torpedowerkschip Mercuur. Om de kombuis, de messroom en de ont vangstruimte van de Mercuur er snel spie en span uit te laten zien, heeft de beheerder van het museumschip, Stichting Maritiem Erfgoed Vlissingen (SMEV), Orio nis ingeschakeld. Leerlingen van de schildersopleiding niveau t van Orionis schilderen de ruimten van de Mercuur, die de SMEV dit voor jaar aan bezoekers wil laten zien. De kombuis - met gehavende wanden, ijzeren buizen die door de scheepskeuken lopen en allerlei nisjes en uitsparingen voor bedra ding en leidingen - is een perfecte plek om het schildersvak onder de knie te krijgen, stelt voorman Mark Verhelst van Orionis. Verhelst somt op: „De leerlingen komen hier in aanraking met het echte werk. Schilderen moeten ze overal. Maar hier is de voorberei ding nog belangrijker dan elders, ook al omdat ze verschillende on dergronden tegenkomen. Hout en steen, maar ook metaal. Ze moeten gaten vullen, plamuren, schuren, krabben en stof afzuigen. Daarna stevig in de grondverf zetten en vervolgens dekkend aflakken. Bij al die werkzaamheden moeten ze bovendien rekening houden met de veiligheidseisen." Zo'n waslijst aan aandachtspunten is vaak meer dan genoeg om leerlingen af te schrikken. Maar dat geldt niet voor schilders in spe Orfeo en Björn. Zij komen op hun vaste werkdagen dinsdag en donderdag graag naar de ligplaats van de Mercuur in het Dok aan de Houtkade. Dat ze in de kombuis op een scala van proble men, 'uitdagingen' in nieuw jar gon, stuiten, bevalt de mannen wel. „Zo kunnen we goed laten zien wat we kunnen", zegt Björn, terwijl Orfeo instemmend knikt. Materiaalkennis Voor de materiaalkennis en -mo gelijkheden is de klus in de kom buis ook geschikt, laten de 'Orio- nisstudenten' zien. Ze gebruiken niet alleen rollers voor grote vlak ken en blokkwasten voor strijk werk; ook de radiator-kwast wordt veel ter hand genomen. Niet dat er Dit is een mooie klus om te laten zien wat we kunnen zo veel radiatoren in de scheeps keuken zijn, maar de gebogen vorm van de kwaststeel maakt het mogelijk om ook de achterkant te verven van bijna tegen de muur zittende buizen. Björn en Orfeo boffen dat ze al bij het begin van hun opleiding zo veel kunnen leren, stelt Verhelst. Als het aan de voorman ligt, klopt Maritiem Erfgoed Vlissingen de komende jaren vaker aan voor verfklussen. Aantrekkelijke prijs Voorzitter Niek Peters meldt dat de stichting een 'potje' voor uit te besteden werk heeft. Hij verwacht dat in opleiding zijnde Orionis- klanten de komende jaren nog veel goed werk kunnen leveren. „Het is voor beide partijen aan trekkelijk. Orionis zoekt geschikte stageplaatsen en wij kunnen door het onderwijskundige doel werk zaamheden laten doen tegen een aantrekkelijker prijs." De schilders van Orionis zijn waarschijnlijk de hele maand nog aan het werk in de kombuis, de messroom en de ontvangstruimte op het schip. „Na het schilderen worden die drie ruimten volgende maand ingericht. Onze vrijwilli gers werken hard aan de comman doruimte, waar ook de kaartenka- mer is. De brug en de machineka mer zijn ook ver klaar. Zo kunnen we met Pasen, als we voor de eer ste keer officieel bezoekers rond leiden, mensen al heel wat laten zien." VLISSINGEN Een bijzondere gesp, botafval, resten van een bakkerij, aardewerkscherven en moerne- ringskuilen. De Walcherse archeo logen Bernard Meijlink en Bram Sil- kens zijn tevreden over de vondsten die ze de afgelopen twee weken op groeven op de hoek van De Kempe- naerstraat en de Savornin Lohman- laan in Vlissingen. De neerhof, die de mannen van de Walcherse Archeologische Dienst hadden verwacht, lag waar schijnlijk iets westelijker, vermoe den Silkens en Meijlink. De archeo logen en hun helpers vonden vooral sporen van 'activiteitsgebieden' aan de rand van de neerhof, waarop boerderijen en woningen stonden, die bij het mottekasteel hoorden dat op de nabije vliedberg was geves tigd. Dat de neerhof ter hoogte van de huidige school Het Springtij was gelegen, concluderen de deskundi gen uit de aanwezigheid van meer huisafval (fragmenten van op brood bakken duidende maalstenen, aar dewerkscherven en dierlijk botaf val). Mossel- en vuurresten in ver brande klei wijzen er ook op dat op die plek eten werd bereid tussen de dertiende en veertiende eeuw, de periode dat mottekastelen nog in gebruik waren. Ongelukken zijn er nog niet ge beurd op de Van Cittersweg, zegt Mirja de Jong, juf in groep 4 en moeder van kinderen op de Ole anderhof. „Maar het was wel vaak kantje boord." De Jong komt uit Kleverskerke met de auto naar school. „Ik wil wel fietsen, maar dat durf ik met de kinderen niet aan." Iedereen voelt dat zo, zegt ze. „Alle ouders, alle kinderen, alle leerkrachten. In elke vergadering van de ouderraad gaat het erover." De school heeft het al aange kaart bij de gemeente Middelburg, zegt De Jong. „Er heeft tijdelijk een snelheidsmeter gestaan. Maar een echte oplossing is er niet geko men." De LPM heeft de klachten aan gekaart bij het college van B en W. Zij wil dat de gemeente gaat pra ten met de school en stelt voor er een dertigkilometerzone van te maken. „Dat zou helpen", reageert De Jong. „Nu mag je 50, maar veel au to's rijden harder." Dat zijn vol gens haar niet ouders die op school moeten zijn, maar mensen op weg naar hun werk die voorbij rijden. „En er steken acht keer per dag mensen over. Wij hebben geen continurooster, dus dat is vier keer per dag heen en weer voor ouders met broertjes of zusjes." Klaar-overs zou de beste oplos sing zijn, denkt De Jong. Die kun nen auto's dan tegenhouden. „Maar omdat ze werken, zijn er te weinig ouders beschikbaar." dinsdag 6 februari 2018 'Op een schip leer je schilderen' René Hoonhorst - Orfeo en Björn, leerlingschilders Orionis De oversteekplaatsen bij basis school De Oleanderhof in Arne- muiden zijn niet veilig genoeg. De twee zebrapaden bescher men kinderen onvoldoende tegen hardrijders en auto's die weigeren te stoppen als ze wil len oversteken. Maurits Sep Arnemuiden A Orfeo, witte overall, en Björn, grijs-gele werkkleding, slaan geen centimeter over bij het schilderen van de kombuis, foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39