Ik wil niet écht voor schut staan Eerste zittingsdag bij Raad van State 5 Agrariërs die te maken krijgen met de nieuwe 380kV-leiding maken zich grote zorgen om hun bedrijfsvoering. Dat bleek gisteren bij de Raad van State. Leut met Melita Eén van de bedrijven die helemaal niet op de nieuwe hoogspannings lijn tussen Borssele en Rilland zit te wachten is de Maatschap Slabbe- koorn-de Bruijne uit Eversdijk. Vlak onder de A58 runnen zij een fruitteeltbedrijf dat nu al doorsne den wordt door stroomdraden. Midden tussen de boomgaarden beschikken ze over een weel, die gevoed wordt door een zoetwater- bel. Uniek in een gebied waar het grondwater overwegend brak is. „Die zoetwaterbei is voor ons van levensbelang", zei de eigenaar. Het water wordt gebruikt om te berege nen tijdens droogte en bloesems te beschermen tegen de vorst, maar door de bouw van een hoogspan ningsmast pal naast de weel dreigt verzilting. Ook ziet Slabbekoorn tal van an dere nadelen. Zo verstoren de mag neetvelden sensoren die gebruikt worden in de precisiefruitteelt. En rond de masten mag hij geen staal gebruiken om hagelnetten te bou wen. De eigenaar had een alterna tief ontwerp bedacht, dat ook nog eens het landschap minder aantast. Zelfs de minister van Economi sche Zaken is het met dat laatste punt eens. Toch ziet hij niks in het alternatief, bleek tijdens de zitting. Om het uit te voeren is namelijk een noodlijn noodzakelijk, wat een kostenplaatje van 33 miljoen met zich meebrengt. „Dat is echt een brug te ver voor één mastpositie", stelde een medewerker van netbe heerder Tennet. De te verwachten problemen bij Slabbekoorn staan symbool voor een reeks andere ondernemers die problemen voorzien. Na het afha ken van de natuurorganisaties vor men zij, samen met inwonersgroe- pen uit Vlake, Borssele en Krabben- dijke, de belangrijkste groep be zwaarmakers. Op de eerste dag stond de zit tingskamer van de Raad van State ook stil bij het nut en noodzaak van de hoogspanningsverbinding en alle alternatieven die zijn aangedra gen. Henk-Jan van Doorn uit Krab- bendijke vindt dat het besluit om de lijn op te knippen in twee delen (Borssele-Rilland en Rilland-Bors- sele) de zaak voor het Zeeuwse deel in een stroomversnelling heeft ge bracht. „Daardoor is geen tijd meer ge- Er is geen tijd meer genomen om serieus alternatieven te zoeken nomen om serieus alternatieven te onderzoeken. Bijvoorbeeld over de bodem van Westerschelde of grote delen ondergronds." Hij is blij met de toezegging dat na 2025 de be staande 38okV-lijn bij Krabben- dijke onder de grond wordt ge bracht, maar had veel liever de nieuwe lijn meteen ondergronds gezien. „In Brabant kan dat ook on der een natuurgebied." Ook gezondheidseffecten wer den behandeld. De zittingskamer was kritisch over het beleid om huishoudens die in een bepaalde magneetzone vallen, uit te kopen. Dit gebeurt uit voorzorg, stelde een woordvoerder van de minister, niet omdat wetenschappelijk is aange toond dat er een verband is tussen stroomdraden en ziek worden. Henk-Jan van Doorn vindt dat 'niet uit leggen' in Krabbendijke „Je mag dus wel met een gezin van elf in die zone wonen, maar een kin- derdagverblijfbeginnen, mag niet." Dat dit laatste geen fictief voor beeld is, bleek uit het beroep van bewoners van de Goesestraatweg bij 's-Gravenpolder. „Die plannen leven als sinds 2004, maar zijn in 2008 stopgezet toen Tennet met de plannen kwam", zei jurist Hans Mieras. Vandaag is de tweede en laatste zittingsdag. Sieraden gevonden, eigenaar gezocht 112 NIEUWS Goesenaar rijdt Hardrijder raakt tegen de vangrail rijbewijs kwijt mij vast verge ven. Grote praalwagens, schitterende kostuums en ladingen confetti. Het leek me als kind hele maal geweldig om carnaval mee te maken. Niet dat het er ooit van kwam, want in de calvinisti sche streek waar ik opgroeide werd het afgedaan als een 'losbandig feest van beneden de grote rivieren'. Carnaval? Dat keken wij hooguit op televisie. Toen mijn collega vroeg of ik mij voor een week wilde onderdompelen in het Zeeuwse carnavalsge druis, hoefde ik geen moment na te denken. Ik ken de wereld niet, ik voel 'm niet, maar wil 'm dolgraag le ren kennen. Ik verheug me gelijk op de aanschaf van een pak. En wat ik niet wil, weet ik ook gelijk. Niet als tomaat of banaan en ook niet verkleed als paard. Ik wil niet écht voor schut staan. Een dame van adel, dat lijkt me wel wat. Als klein meisje droomde ik al van zo'n prachtige jurk met veel kant, uitwaaierende rokken en torenhoog haar. Ik zie mezelf al paraderen door de straten van 's-Heeren- hoek of Sas van Gent. Nieuw zijn die jurken best prij zig, dus vestig ik mijn hoop op de tweedehands car- navalskledingbeurs in 's-Heerenhoek. Ik stort me op de kledingrekken, scan in een razend tempo alle han gertjes. Helaas, mijn droom blijft een droom. Daar baal ik best een beetje van. Wat nu? Nog maar een rondje langs alle rekken. Een oranje tuinbroek met franje? Nee! Als politievrouw dan? Veel te groot. Ik word licht wanhopig. Al die moeders met kinderen lijken zo doelbewust naar pakjes te grijpen. En ik? Ik heb werkelijk geen idee wat ik wil. Ik besluit maar eens een wanstaltige zwarte pruik op te zetten. Om standers schieten met een in de lach. Fijn om je achter te verschui- len, zegt een vrouw. 'Dan herkent niemand je.' Kijk, dat spreekt me aan. Trots reken ik af. Het begin is er! Wat ik straks voorstel? Die vraag is me al tientallen keren gesteld. Ik weet het niet. Echt niet. Ik heb ge woon een pakkie gekocht, roep ik dan vrolijk. Aange vuld met wat kleurige accessoires. Een Zeeuws- Vlaamse collega vertelde mij meteen dat ik hier een klassieke beginnersfout heb gemaakt. Een bij elkaar geraapt pak is geen outfit, dat telt eigenlijk niet mee. Boerenkielen, clownspakken en boevenoutfits zijn ook echt not done. En ik heb ook al geen act, want dat moet eigenlijk ook nog. Maar ach, ik ben nog een jonkie in dinsdag 6 februari 2018 PC Boer dupe van380kV-lijn Joeri Wisse Den Haag -Henk-Jan van Doorn GOES De politie is op zoek naar de eigenaar van verschil lende sieraden die mogelijk af komstig zijn van een diefstal. Agenten hebben onderzoek gedaan naar de herkomst van de sieraden, maar kunnen geen aangifte vinden in het computersysteem. De politie trof onder meer armbanden aan in een woning aan de Evertsenstraat in Goes. Wie de sieraden herkent, kan zich mel den op het politiebureau. KAPELLE Een 29-jarige Goese naar is zondag opgepakt. Hij reed op de A58 ter hoogte van Kapelle dronken tegen de vang rail aan en maakte zich vervol gens met zijn bijrijder uit de voe ten. Zowel de auto als vangrail raakten flink beschadigd. De mannen reden door na het on geluk en parkeerden de auto op de parkeerplaats aan de Abbe- kindersezandweg. Agenten zagen het tweetal langs de N289 lopen. Ze gaven toe dat zij het ongeval hadden veroor zaakt. De 29-jarige chauffeur uit Goes is aangehouden. Hij had teveel alcohol op. MIDDELBURG De politie heeft zondag het rijbewijs van een 48-jarige Vlissinger ingevor derd wegens te hard rijden op de snelweg. De Vlissinger reed op de A58 tussen Vlissingen en Middel burg 54 kilometer per uur te hard. Op dat gedeelte van de snel weg geldt een maximumsnel heid van 120 kilometer per uur. De Officier van Justitie be paalt uiteindelijk of en wan neer de man zijn rijbewijs te rugkrijgt. Verslaggeefster Melita Lanting heeft helemaal niets met carnaval. Als Gronings meisje was het feest een ver-van-haar-bed-show. Nu doet ze verslag van het wel en wee in Zeeuwse plaatsen waar carnaval in de genen zit. Daarom is het in de aanloop naar het leutfeest de hoogste tijd om de kneepjes van het carna val te leren. Vandaag aflevering 1: hoe verkleed ik mij? nrmtnlelnnrl T-Iof ic

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37