Grote terugloop speciaal onderwijs blijft uit Griepepidemie velt leraren 4 Het Transfercentrum Onderwijs Zeeland kon afgelopen week niet alle zieke leraren vervangen. „De nood is hoog concludeert directeur Eric Reekers. De griepepidemie maakt pijnlijk duidelijk hoe kwetsbaar de Zeeuwse arbeidsmarkt is. Basis school Moerschans in Hulst moest vorige week - de eerste waarin er officieel sprake was van een griep epidemie - alle leerlingen naar huis sturen omdat er te veel zieke leerkrachten waren. Vervangers waren niet voorhanden. Het tekort aan leerkrachten - in zijn alge meenheid - wordt nu wel héél duidelijk. Het TCOZ (Transfercentrum Onderwijs Zeeland) is een pool voor vervangende leerkrachten. Van de 27 Zeeuwse schoolbesturen zitten er 23 in het TCOZ, dat zo'n tweehonderd scho len bedient. Directeur Eric Ree kers: „Wij functioneren deels als uitzendbureau voor leerkrachten die geen vaste baan willen of kun nen hebben. Anderzijds wordt via het TCOZ geschoven met mensen die al in het onderwijs werken en, bijvoorbeeld, in noodgevallen wel een paar uur extra willen wer ken." Maar het zijn er niet genoeg. Reekers: „Vorige week hebben we 81 keer niet aan een verzoek kun nen voldoen, bij sommige scholen zelfs meermalen." Het Kompas in Yerseke is zo'n school. Directeur David Bakker: „De afgelopen weken heb ik een keer of vijf geen vervanger kunnen krijgen. Hoe los je dat op? Soms ver deel je de groep over andere groe pen. Twee keer hebben we een kleutergroep thuis gehouden." Zoiets kan eigenlijk alleen bij kleu tergroepen, geeft Bakker aan. Eric Op twee na zijn nu alle leerkrachten aan de beurt geweest Reekers waarschuwt: „Uitval op deze schaal tast de voortgang van het onderwijs aan." Op de website lerarentekorti- snu.nl kunnen scholen concreet maken hoe 'het probleem' er in de praktijk uit ziet. 'Klas naar huis stu ren', 'parttimer komt extra dag terug', 'klas verdelen': voorbeelden van hoe scholen naar oplossingen zoeken. Bij Archipelschool De Golfslag in Domburg gaf in groep 4 en 5 we gens ziekte van de leerkracht een 'Onbevoegde' les, 't Honk in Kapelle zette in groep 4 en 5 uit pure nood 'Directie oflB'ef voor de klas. Direc teur Margreet Wabeke van 't Honk: „Dan zet je het verzoek om vervan ging in het systeem en word je zon dag gebeld dat er geen vervanging is. Zeeland gaat het nu echt mer ken. We staan met de rug tegen de muur. Zondagavond heb ik in de team-app nog gevraagd: moeten we de ouders nu gaan mailen dat de kinderen thuis moeten blijven?" Overigens bood in het geval dat op de website stond, een ouder uit komst. „We hebben een reservelijst met ouders die een onderwijsbe voegdheid hebben en op een an dere school werken. Die mogen we in noodgevallen bellen." De Kring in Goes is niet aange sloten bij TCOZ. „De Kring is ook nog eens speciaal onderwijs, dat maakt het nog lastiger. In groep 8 heeft twee weken lang elke dag een andere invaller gestaan. We moeten alle zeilen bijzetten", verzucht di recteur Mattanja Hiensch. „Vanaf de kerstvakantie is het al een ramp. Elke ochtend word ik gebeld: er is weer iemand ziek. Ik heb op het punt gestaan een klas naar huis te sturen, maar we hebben toch een oplossing gevonden. Het ergste is achter de rug. Op twee na zijn alle leerkrachten aan de beurt geweest. Nu beginnen de kinderen ziek te worden." In 2014 werd de Wet passend on derwijs ingevoerd. Die moest ertoe leiden dat kinderen met een beper king zoveel mogelijk naar een 'ge wone' school gaan en daar extra hulp krijgen. Het speciaal onder wijs richt zich dan op leerlingen die intensieve begeleiding nodig heb ben. De verwachting was dat door de nieuwe wetgeving het aantal kin deren in het speciaal onderwij s fors zou dalen. De afname blijkt minder spectaculair dan gedacht. In 2014 zaten 827 Zeeuwse kinderen in het speciaal basisonderwijs. Begin dit schooljaar waren dat er 726, zo blijkt uit cijfers van de Dienst Uit voering Onderwijs. De daling deed zich vooral voor in het eerste jaar. Inmiddels lijkt het aantal zich te stabiliseren. Vergele ken met vorig schooljaar is het aan tal Zeeuwse leerlingen in het speci aal basisonderwijs zelfs met één toegenomen, terwijl het aantal kin deren in het regulier basisonder wijs met bijna 400 daalde. Dat beeld past in de landelijke trend. De daling is vooral boven de Westerschelde gestagneerd. „Dat het passend onderwijs nog niet heeft geleid tot een enorme terug loop van het speciaal onderwijs, is een beeld dat ik wel herken", zegt directeur Madeleine Weij-van Wanrooij van Kind op 1. Dat sa- Het belang van het kind moet altijd vooropstaan menwerkingsverband, op 1 januari ontstaan uit een fusie, verzorgt pas send basisonderwijs in de Ooster- schelderegio en op Walcheren. De cijfers verdienen enige nuan cering, stelt zij. In Zeeland was de daling bijvoorbeeld al vóór 2014 in gezet. Ook zijn, nu een diagnose niet meer noodzakelijk is, meer kinderen in beeld voor passend on derwijs. Verder kent De Tweern in Goes sinds kort een groep voor kinderen met gedragsproblematiek. Die zou den anders naar Keurhove in Mid delburg gaan. Bovendien is zowel De Meie in Zierikzee als Het Springtij op Walcheren begonnen met observatiegroepen voor kleu ters. „Het is logisch dat daardoor het leerlingaantal stijgt." Aan de andere kant signaleert Weij ook dat het regulier onderwijs nog niet altijd de ondersteuning kan bieden die nodig is. „De werk druk is al hoog en de groepen zijn groot. Je kunt van mensen die al op hun tenen lopen moeilijk verlan gen dat ze nóg een stap extra doen." Het belang van het kind moet al tijd voorop staan, zegt Weij. Het heeft daarom geen zin kinderen naar het regulier onderwijs te stu ren als daar te weinig ondersteu ning is. „De kinderen die nu het speciaal onderwijs in komen zijn kinderen van wie ik de volle over tuiging heb dat dat voor hen op dit moment een betere plek is." „Maar maatschappelijk gezien vind ik het jammer dat het nog niet lukt basisscholen zo te versterken dat meer kinderen daar gaan ge dijen", zegt Weij. „Hoe komt dat en wat kunnen we daaraan doen? Dat is een vraagstuk waar we mee bezig moeten blijven, maar niet over de hoofden van de kinderen heen." dinsdag 6 februari 2018 Zeeuws onderwijs is 'ziek' PC A Quinty de Bruijn vervangt een zieke leraar op De Kring in Goes. fotojohanvan derheijden Ondine van der Vleuten Vlissingen -Mattanja Hiensch, directeur De Kring in Goes Het aantal Zeeuwse kinderen in het speciaal basisonderwijs daalt minder snel dan gehoopt. Dit schooljaar is er zelfs sprake van een (minieme) toename. Rolf Bosboom Goes - Madeleine Weij, directeur Kind op 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36