Tegen oorsuizen valt weinig te doen 3 longkanker Goese vluchteling Charly (41) ons meteen al dat we daar maar niet te veel op moesten rekenen", zegt Carla. De arts kreeg helaas ge lijk. Charly bleek een agressieve vorm van longkanker te hebben. Het heeft zijn lichaam, ondanks wat kleine oplevingen, in een ra zend tempo gesloopt. De Goese- naar is niet meer thuis, maar wordt verpleegd in Ter Weel. De kanker zit in botten door heel zijn lijf. „Hij is van een gezonde, spor tieve man veranderd in een hoopje ellende", zegt Carla. „De tumoren hebben alleen zijn hersenen nog niet bereikt. Dat blijft ons gelukkig bespaard. Vaak zegt Charly 'sorry' tegen zijn echtgenote. Hij kampt met een schuldgevoel, omdat hij de gene was die zo graag gezinsuit breiding wilde, maar nu zijn vrouw met vier kinderen achter laat. Carla probeert die gedachte We respecteren eikaars geloof en zijn nu al 22 jaar samen uit zijn hoofd te krijgen. „Dit had niemand kunnen voorzien, het overkomt je. Weet je, misschien houden die twee kleintjes me nu wel op de been. Je moet gewoon door." Dat neemt niet weg dat het zwaar is. Carla heeft haar ouders ook al verloren. „Gelukkig heb ik fantastische vrienden, familie en buren die me in de eerste periode na het ziek worden van Charly op de been hebben gehouden. Ik weet niet of ik het anders had gered." Ook nu nog krijgt ze hulp. Zo is door vrienden een kookgroepje opgezet, waardoor Carla zich een paar dagen in de week niet druk hoeft te maken over het eten. „En ik heb af en toe nachtzorg", zegt ze. „Dan komt er iemand die de kinderen troost of een flesje geeft als ze wakker worden. Af en toe lekker kunnen doorslapen, geeft mij weer wat energie om de vol gende dag door te komen." Dat wat Charly overkomt, voelt voor hem en Carla best oneerlijk aan. Hij was een sportieve man en heeft nooit gerookt. Bovendien „Het komt regelmatig voor dat mensen die er last van hebben, worden gezien als overdreven kla gers", zegt voorzitter Ko van Koeve- ringe van de Zeeuwse afdeling van de stichting Hoormij. Hij hoopt dat door de extra aandacht deze week meer lotgenoten met elkaar in con tact komen, want 'gedeelde smart is halve smart'. Oorsuizen komt niet alleen bij ouderen voor. Ook steeds meer jon geren kampen er volgens Van Koe- veringe mee. „Dat komt door over belasting van harde muziek, maar ook mensen in de metaalbewer king, die geen geluidsbeschermend materiaal dragen, krijgen er last van." Het probleem is dat er weinig aan te doen is, zegt Van Koeveringe, die zelf ook aan oorsuizen lijdt. „Soms word je wakker en hoor je het niet. Maar dan na een uur of na wat in spanning is het plots terug. De des kundigen zijn het er nog niet over Maar dan na een uur of na wat inspanning is het plots terug eens wat de precieze oorzaak van oorsuizen is. Het wordt een manier van leven." Het gepiep kan volgens hem wel iets afnemen door het (operatief) afstemmen van de druk van vloeistoffen die in de verschil lende kamers van het oor zitten. „Die geluidsdruk kan uit balans zijn. Een andere oplossing is het produceren van een tegengeluid, waardoor het gepiep wegvalt. Maar de effecten daarvan zijn beperkt. Je moet je lot leren dragen." had hij als vluchteling al het no dige voor de kiezen gekregen. „Voor zijn familie in Afrika is hij de jongen die het in Europa ge maakt heeft", weet Carla. „Ze zijn daar trots op hem. Dat het zo moet eindigen, is ook voor hen heel ver drietig." De moeder van Charly kon dankzij het televisieprogramma Hart in Actie in augustus haar zoon nog bezoeken. Het was een gelukkig moment in een moeilijke tijd. De Goesenaar maakt zich be halve over zijn gezin ook grote zorgen over de toekomst van zijn familie in Afrika. Zijn moeder heeft dure medicijnen nodig, maar hij is er straks niet meer om geld op te sturen. Door een redacteur van Twinzine, een online maga- Het doet Charly goed te weten dat zijn gezin niet in de steek wordt gelaten zine over tweelingen, werd Carla gewezen op de website 'doneerac- tie'. 'Waarom begin je geen inza meling voor Charly's moeder en jullie gezin?', stelde ze voor. Carla wilde er eerst niets van weten. Het voelde als 'de hand ophouden'. „Maar ik heb me laten overtuigen. 'Doe het dan voor Charly', zeiden mensen. Nu ben ik blij dat ik het heb gedaan, want het doet hem goed om te weten dat zijn gezin en familie niet in de steek worden ge laten. Het geeft rust." Er is al 3.500 euro gedoneerd. Dat is zeker genoeg om de moeder van Charly nog een keer naar Ne derland te laten komen. De proce dures daarvoor zijn in gang gezet. Hoe lang Charly nog leeft, is de vraag. Eind vorig jaar werd gezegd dat het een kwestie van weken of maanden kon zijn. Maar Charly is sterk en geeft niet zomaar op. Carla leeft ondertussen van dag tot dag. Naar de toekomst kijken is moeilijk. „Ik kan me nu helemaal nog niet voorstellen dat ik straks zonder Charly weer leuke dingen ga doen met de kinderen, al zal dat zeker gaan gebeuren." De gedachte dat Charly zijn tweeling en twee andere dochters niet zal zien op groeien, doet pijn. „Het was soms al moeilijk om te zien dat andere kinderen bij school werden opge haald door opa's of oma's", vertelt Carla. „Mijn kinderen hebben die niet. En straks is er ook geen vader meer die op ze staat te wachten." dinsdag 6 februari 2018 dat het zo moet eindigen' - Carla de Vroe Bas Bareman Vlissingen Enkele duizenden Zeeuwen hebben dagelijks last van een piep in hun oren. En het verve lende is dat er nauwelijks iets tegen te doen is. Om meer aandacht voor het probleem te krijgen, heeft de stichting Hoormij deze week bestem peld tot de Week van het Oor- suizen. - Ko van Koeveringe, voorzitter Zeeuwse afdeling Hoormij Op onze website pzc.nl zijn de zes meest voorkomende voor beelden van oorsuizen te horen. Het gelukkige gezin - met de meiden Norah en Nadesh en de baby's Savio en Avalon - net na de geboorte van de tweeling. - Carla de Vroe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35