HART&ZIEL yjeek/ H y y t7 6 tips waar co-ouders beter van worden VAAl? TOT fQt, 7Fk6K. 27 Scheiding Eén op de vier gescheiden stellen deelt de zorg voor de kinderen. Hoe voorkom je strijd? Zes lessen van co-ouder Petra Vollinga (48), schrijver van 'Het grote co-ouder doeboek'. 1. Maak elkaar niet zwart Dit is de belangrijkste tip, zegt Vollinga, moeder van twee zoons. Het is misschien lekker om op je ex-partner af te geven, maar je kind heeft toch al zo'n loyaliteits conflict. Doe dit dus niet. Ook niet in een grapje of in een blik. Kinde ren voelen feilloos aan wat je er mee bedoelt. Waarmee je je kind wél blij maakt? „Vraag naar wat hij of zij heeft gedaan bij de andere ouder, en hoe leuk dat was." 2. Leg de grote lijnen vast Spreek af wat jullie écht belangrijk vinden en bemoei je niet met de rest. Een kind kan prima leven met verschillende regels. „Piek your battles", zegt Vollinga. „Kinderen hebben vooral aandacht en liefde nodig. Of ze de afgelopen dagen wel of geen broccoli ophebben, is minder relevant." 3. Focus op je rol als ouder Houd onopgeloste kwesties (oud zeer, geldzaken) en je rol als ou ders gescheiden. Vollinga: „Hoe boos mijn ex-man en ik soms ook waren, we waren het er altijd over eens dat we leuke ouders zouden blijven. De kinderen gaan voor. Alle gedoe bespraken we bij een mediator op kantoor." 4. Ga pragmatisch met spullen om Foeter niet op je ex als hij of zij de gymkleren vergeet mee te geven. Mopper niet als je een vergeten hockeystick moet ophalen. „Bekijk het door de ogen van je kind. Die moet, misschien op jonge leeftijd al, vooruitdenken over wanneer hij wat nodig heeft. Dat is best een opgave. Als het een keer misgaat, mag je kind niet denken dat het zijn schuld is." 5. Blijf flexibel Hoe verdeel je de vakanties? Vier je alle feestdagen twee keer? Wie betaalt welke kosten? Wie gaat naar de ouderavond? Hoe beter je overlegt, hoe minder moeilijkhe den er ontstaan. En hoe duidelij ker alles voor je kind is. „Wees in het onderlinge overleg zo ruim hartig mogelijk, dan is die ander dat waarschijnlijk ook." Waar het om draait, is dat je in goed overleg de dagelijkse zorg voor je kind ver deelt, op een manier waarbij ie dereen tevreden is. Willen de kin deren een extra nachtje bij je ex blijven? Vollinga: „Juich dat toe, ook al vind je het diep in je hart moeilijk." 6. Weg met dat ego „Niemand heeft er wat aan als je altijd laat merken wat je ergens van vindt. Dus bijt ik braaf op mijn lip als mijn zoons iets vertellen waarmee ik het niet per se eens ben. Ik schuif mijn ego opzij als de jongens willen dat ik ergens bij ben. Ik houd wijselijk mijn mond als mijn ex uitspraken doet, waarop ik vroeger vol inging. Af en toe moet er een schepje bovenop. Dan zeg ik: 'Wat leuk dat je dat met papa gaat doen'. Of: Ze lijkt me lief, de nieuwe vriendin van papa'. Moet je zien hoe blij ie dereen wordt." Drie keer sporten? Geen tijd voor UITGEZOCHT Testosteron voorkomt MS Voorjaarsreizen dinsdag 6 februari 2018 GO Denise Hilhorst ENQUETE Meer dan de helft van de Nederlanders heeft het ge voel geen tijd te hebben om te sporten. Dit blijkt uit een online enquête van festival organisatie Healthy Fest, dat onderzocht hoe lang goede voornemens beklijven. Van de 1.000 ondervraagden zegt 51 procent niet aan sport toe te komen, 27 procent minimaal twee keer per week te bewe gen en de rest één keer in de zeven dagen. Zeven op de tien mensen gaf aan drie keer per week te willen sporten. Een speciaal molecuul kan multiple sclerose (MS) bij vrouwen tegen gaan. De ziekte komt bij vrouwen drie tot vier keer vaker voor dan bij mannen. Het immuunsys teem valt dan de be schermlaag rondom het centraal zenuwstelsel aan. Amerikaanse weten schappers ontdekten dat mannen tegen MS wor den beschermd doordat testosteron 'cytokine IL- 33' activeert. Dit zou vrouwen kunnen helpen. Petra Vol linga, Het grote co-ouder doe boek, uitgeve rij Boekerij, €19,99. f boek t/m 20 februari geen reserveringskoste. gratis toilettas pp- Genieten in de 'Gelderse Poort' 5-daagse busreis - Nederland o.a. bevrijdingsmuseum Groesbeek, Ooij- polder met gids, boottocht over de Linge verblijf in Hotel Millings Centrum incl. ontbijt, lunch diner oad.nl/BENL08 va. 399,- Het Zwarte Woud 7-daagse busreis - Duitsland Oad topper ALLE data gegarandeerd vertrek o.a. bloemeneiland Mainau, glasblazerij Wolfach, watervallen van Tri berg oad.nl/BEDEI5 Het beste van Slovenië Kroatië I O-daagse busreis - Slovenië en Kroatië verblijf in uitstekende hotels in Bied Lovran o.a. Nationaal Park Plitvice, Ljubljana, grotten van Postojna Italiaanse meren Piemonte 12-daagse busreis - Italië o.a. bezoek Turijn met gids, boottocht Lago Maggiore, natuurtocht Comomeer inclusief heerlijke lunch wijnproeverij in Piemonte oad.nl/BEHR04 oad.nl/BEITIO Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 28 44 88 of ga naar uw reisbureau *Kijk voor de actievoorwaarden en deelnemende reizen op oad.nl/actie2018 Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27