25 ment teweegbrengt, een verminderd gevoel van menselijkheid die je met elkaar kunt delen. Op grond van mijn onderzoek heb ik 'erbij horen' gedefinieerd als 'de spirituele oefe ning van zo diep geloven in jezelf en horen bij jezelf, dat je je meest au thentieke kern met de wereld durft te delen, en zowel deel van iets kunt uitmaken als alleen staan als sacraal kunt ervaren'. 'Er echt bij horen' vraagt niet om te veranderen wie je bent; het vraagt van je om te zijn wie je bent. Onze cultuur brengt een isolement teweeg. Een verminderd gevoel van menselijkheid Dat ontstaat niet door je bij een groep aan te sluiten, te doen alsof, jezelf aan te passen of te verlooche nen omdat dat veiliger is, integen deel. Je aanpassen vanuit de behoefte aan goedkeuring staat het gevoel erbij te horen eerder in de weg. Je moet vooral 'bij jezelf horen' en aan wezig te leren zijn bij anderen zonder op te offeren wie jij werkelijk bent." Waarom is het voor de meesten van ons, net zoals voor uzelf, niet voldoende om te horen bij je eigen gezin, je familie en je vrienden? Waarom willen we zo graag deel uitmaken van een groter geheel? „We zijn van nature sterk gericht op verbondenheid. Zo zitten we als mensen in elkaar. Dus als je het vermogen tot verbinden hebt, zal je ook altijd de angst voelen dat er iets schort aan wie je bent, wat je doet of hebt nagelaten. Dat zorgt ervoor dat je er niet bij hoort en dat je liefde wordt ontzegd." „Erbij horen bestaat uit vier elemen ten, die je dagelijks kunt oefenen en die integriteit en geloofwaardigheid vereisen, echt zijn zoals je bent. Ze lijken paradoxaal, en ze vormen beslist een uitdaging. De eerste stap is dat we uit onze bunkers moeten komen en praten met mensen die anders zijn dan wij. Je hebt minder snel een hekel aan diegenen die dichterbij staan, dus moeten we inzoomen. Dat vraagt moed. We kiezen er vaak voor om onszelf af te schermen voor conflict en ongemak en we kiezen daarom maar onze mond te houden, of juist partij te kiezen. Maar beide keuzes maken ons bang, afgescheiden en eenzaam. We moeten bewust het contact opzoeken met mensen die anders zijn dan wij, luisteren, pittige gesprekken voeren, pijn en vreugde delen, en nieuwsgie rig zijn in plaats van defensief. Ten tweede moet je zelf geen onzin verkopen en het durven zeggen als anderen onzin verkopen, maar wel op een fatsoenlijke manier." „Ten derde is het van groot belang dat we collectieve momenten van vreugde en pijn beleven en daadwer kelijk ervaren dat onlosmakelijke menselijke verbondenheid bestaat. En tot slot moeten we onszelf durven zijn, ons kwetsbaar durven opstellen en onszelf niet verraden om anderen tevreden te stellen. Kun jij je één moment van moed herinneren zonder dat er onzeker heid, een risico of emotionele bloot stelling aan te pas kwam? Op grond van de tweehonderdduizend-en- nog-wat data uit mijn onderzoek kan ik met zekerheid zeggen dat het ant woord 'nee' is. Geen moed zonder kwetsbaarheid." €18,99 Daarom is vette vis zo gezond Roken en allergie verhogen de kans op een ontsteking Zo ontstaat een ontsteking van bijholten dinsdag 6 februari 2018 GO Brené Brown: „Mensen willen ergens bij horen, maar niet ten koste van hun vrijheid of macht." FOTO M AILE WILSON Wat moet je doen om niet buiten gesloten te worden, om er echt bij te horen? En het derde en vierde element? Verlangen naar verbinding. Er echt bij horen en de moed om alleen te staan van Brené Brown verschijnt op 13 februari bij A.W. Bruna, Het Voedingscentrum adviseert om min stens één keer per week vette vis te eten. Waarom juist vette vis? Vette vissen, zoals zalm, haring en makreel, leven van nature in koud zee water. Veel vetten stol len bij een lage tempe ratuur (denk aan boter in de koelkast). Het vet- weefsel van deze vissen bevat daarom vet met lange ketens onverza digde vetten, die niet stollen bij kou. Vet is voor de vis een belang rijke voorraad van ener gie. Vooral in de winter, vlak voor het paringsei zoen, is het vetgehalte van de vis hoog. Waarom zijn deze vetten zo gezond? Deze visvet- ten, de zogenaamde omega-3 vetten, hebben een unieke moleculaire eigenschap die zorgt dat ze een bescher mende, ontstekingsrem- mende, werking hebben op de bloedvaten. Het is daarom belangrijk om voldoende van deze vet ten te eten. Dit gaat het makkelijkst via vette vis; daar zitten de grootste hoeveelheden in. Ook witte (magere) vis bevat wat visvetzuren, maar je moet dan veel meer eten om voldoende bin nen te krijgen. Het maakt niet uit of je verse vis, diepvries of uit blik eet. Let wel op of de vis duurzaam gevan gen is. —Monica Mars Rutger Verhoeff Mijn verkoudheden monden vaak uit in een bijholteontste king. Hoe komt dit? De neusbijholten zitten links en rechts en boven uw neus. Zowel de neus-keelholte als de bijholten zijn bekleed met slijmvlies. Beide staan met elkaar in verbinding. Bij een ver koudheid is niet alleen het slijmvlies van uw neus-keelholte ontsto ken, maar ook die van de bijholten. Pas als de opening tussen neus- keelholte en de bijholten door slijmvlieszwelling dicht gaat zitten, ont staat een bijholteontste king. Roken, neuspolie- pen en een allergie geven er meer kans op. Ook uitdroging, een vreemd voorwerp in de neus, medicatie (som mige antidepressiva en medicatie voor inconti nentie), antihistaminica, medicatie die via de neus wordt ingebracht en genotsmiddelen als cocaïne. Het is nog niet duidelijk of een zwan gerschap, de neus snui ten of een scheef neus- tussenschot een gro tere kans geven. Vaak gaat het om een chroni sche bijholteontsteking die weer opvlamt. Steeds terugkerende bijholteontstekingen zijn zeldzaam. Naast roken en een allergie kunnen tandproblemen en een verminderde afweer hier een rol in spelen. —Rutger Verhoeff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25