HART l ZIEL Mennieuws Vraag het onze specialisten 24 René Diekstra Verbinding Brené Brown is ziedend als haar idool, schrijver Maya Angelou, beweert dat 'iemand pas vrij is als hij nergens bij hoort'. Totdat de Amerikaanse hoogleraar ontdekt dat het waar is. Ze schrijft er een boek over. Beroemde goeroe van imperfectie Na een gesprek met een boze moeder merkt René Diekstra dat er twee soorten nepnieuws zijn. Vaak wordt gezegd dat het eerste slachtof fer in een oorlog de waarheid is. Maar is het omgekeerde ook waar? Als in een relatie de waarheid wordt geslacht, komt er dan oorlog? dat haar ex-man haar dochter uit een eerder huwelijk, inmiddels volwassen en zijn stief dochter dus, vroeger had misbruikt. Ik was diep geschokt, want ik kon me dat van hem niet voorstellen. Maar dat betekende niet dat het niet waar kon zijn. Ik drukte haar op het hart deze beschuldiging niet verder te verspreiden onder vrienden of kennissen. Dat kon hoogstens alle betrokkenen be schadigen. Als er onoirbare dingen waren gebeurd en haar dochter voelde zich door hem be- Mijn betoog viel schadigddan,zo duidelijk niet in erbepS^ge" goede aarde. die de dochter kon i bewandelen. Zoals Geïrriteerd een aangifte. Het brak ze het was aan haar doch- ter dat te bepalen. gesprek af Mijn betoog viel duidelijk niet in goede aarde. Geïrriteerd brak ze het gesprek af. Een tijd hoorde ik niets. Tot ik op een bijeen komst onverwacht de dochter tegenkwam. In de pauze vroeg ze of ik haar moeder onlangs nog had gesproken. 'Een maand of wat geleden', antwoordde ik. Daarop werd ze even stil. En zei: 'Hopelijk heeft ze mijn vader niet staan afkam men'. Ik vond het pijnlijk te moeten zeggen dat haar moeder dat wel had gedaan. We hebben de bijeenkomst na de pauze grotendeels laten lopen. In plaats daarvan vertelde ze wat er was gebeurd. Hoe haar moeder zich door de scheiding vernederd voelde. Hoe ze alles uit de kast had gehaald om een wig te drij ven tussen haar en haar vader. Inclusief haar dochter inprenten dat haar vader ooit aan haar had gezeten. 'Daar klopt niks van', zei ze. 'Het erge is dat ze het ook aan anderen rondbazuint. Ik heb geëist dat ze mijn vader excuses aanbiedt. Zolang ze dat weigert, wil ik haar niet zien'. Mij werd duidelijk dat er twee soorten nep nieuws zijn. Nieuws dat bedoeld is om verwar ring te zaaien. En nieuws dat als doel heeft levens, relaties en reputaties stuk te meppen. Nepnieuws en mep- nieuws. Het laatste moet ons de meeste zorgen baren. Steeds meer mensen mep pen in de sociale en andere media om zich heen met vernieti gende beschuldigin- gen. Het lijkt wel oorlog. Haar hele leven al heeft Brené Brown het gevoel dat ze 'er niet bij hoort'. Ook al maakt de hoog leraar, met een voorkeur voor on derzoeken naar kwetsbaarheid, schaamte en moed, naam met boe ken als De moed van imperfectie en De kracht van kwetsbaarheid of optredens bij Ted-talk en Oprah Winfrey. Dat gevoel houdt ze. In haar nieuwe boek Verlangen naar verbinding. Er echt bij horen en de moed om alleen te staan schrijft ze dat ze er vermoedelijk haar carrière aan heeft te danken. Want ze kiest ervoor men sen te bestuderen en zich altijd aan te passen. Totdat ze beseft dat ze een andere weg moet inslaan. Daarover gaat dit boek. „Ik beschrijf ermee wat het betekent om alleen te staan in de onzekerheid, het cynisme en de afscheiding van onze cultuur van vandaag de dag. Uit WIE? onderzoek komt een helderder beeld naar voren van wat het inhoudt om er echt bij te horen. Ik besef steeds meer dat het noodzakelijk is om al leen te durven staan in je mening, besluit of geloof, ongeacht de angst voor afwijzing en kritiek. Dat heeft bij mij het beeld opgeroepen van in je eentje in de wildernis verblijven. De manieren waarop de theologie, literatuur en muziek die metafoor gebruiken, heeft verschillende ken merken gemeen: eenzaamheid, kwetsbaarheid en een emotionele, spirituele of fysieke zoektocht." „Als kwalitatief onderzoeker ontwik kel ik altijd een gefundeerde theorie gebaseerd op wat mensen zelf erva ren. Met betrekking tot 'erbij horen' heb ik de deelnemers gevraagd naar wat ze proberen te bereiken, en waar over ze zich zorgen maken. Dit le verde een complex antwoord op: mensen willen ergens deel van uit maken en waarachtige verbonden heid met anderen voelen, maar niet ten koste van hun oorspronkelijk heid, hun vrijheid of hun macht. De deelnemers merken op dat de wij-zij-cultuur een spiritueel isole- Waarom de vrouw vaak jonger is dan haar man Ons panel beantwoordt al uw vragen over lijf en leden, hart en ziel. U beslist zelf of uw vraag in de krant komt of niet. dinsdag 6 februari 2018 GO Op een feestje kwam ik een pas gescheiden vriendin tegen die me apart nam en vertelde Reageren? rene.diekstra @persgroep.nl Zonder je masker ben je meer mens Vivian de Gier In het Engels heet het: Braving the Wilderness. Die wildernis is belang rijk. Wat bedoelt u ermee? Brené Brown (52) is onderzoekshoog- leraar aan de Uni- versity of Houston, Texas. Op een ont wapenende manier brengt zij miljoenen mensen tot het inzicht dat 'streven naar perfectie' ondermijnend werkt. Kwetsbaar durven zijn geeft meer verbinding met anderen. Hoe typeert u dat, erbij horen? Ik (vrouw) ben twee jaar jonger dan mijn man. Enig idee hoe het komt dat vrou wen vaak net iets jonger zijn dan hun mannelijke partner? We moeten bij de evolutie zijn. Vroeger was er geen AOW en was je afhankelijk van je nage slacht. Met een jongere vrouw is de kans op meer kinderen groter. En ze leven lang genoeg om ervoor te zorgen. Vrouwen willen geen groentje dat nog moet laten zien dat hij een mammoet kan bejagen, maar een ervaren man. Hoewel er geen reden meer is voor dit inderdaad veel voorkomende leeftijdsverschil, houdt het in onze cultuur stand. We kijken nog steeds vreemd op als een vrouw ouder is dan de man. Een man kan overigens niet ongestraft een jongere vrien din hebben. Vanuit de fat- soenshoek geldt de helft-plus- zeven-regel; een man 'mag' een vrouw proberen te beko ren die niet ouder is dan de helft van zijn eigen leeftijd met zeven jaar daarbij opgeteld. —Steven Pont Psycholoog Steven Pont Voedings deskundige Monica Mars Huisarts Rutger Verhoeff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24