23 Over gezond leven, psychologie, familie en relaties Is een dierbare depressief, dan kun jij zelf meer doen dan een professional, zegt gezondheidszorg psycholoog Huub Buijssen (64). Deze week verschijnt zijn boek 'Als een dierbare depressief is'. „Als je verdrietig bent vanwege het overlijden van een naaste, ervaar je pijnlijke gevoelens, maar je voelt tenminste wat. Bij een depressie ervaar je leegte, een afwe zigheid van gevoelens. En dat doet vreemd genoeg meer pijn dan iets voelen. Het is niet zo gek dat mensen door die gevoelsleegte apathisch worden, want volgens recente psy chologische inzichten zetten onze gevoelens ons in beweging en bepa len onze koers. Geen gevoel betekent geen actie." „Bijna een op de vier mensen krijgt ooit in zijn leven een depressie. Naas ten denken soms 'als hij of zij maar wil, dan kan het'. Maar de essentie van een depressie is dat mensen 'niet meer kunnen willen'; hun startmo tor is stuk. Zichzelf in beweging zet ten is ontzettend moeilijk. Tegen iemand met een depressie zeggen 'kijk wat vrolijker' of'lach eens een keer' is hetzelfde als tegen iemand met een gebroken been roe pen 'kom op, loop eens wat harder'. Je vraagt het onmogelijke." „Ja. Depressie is een kwestie van botte pech, een beetje zoals je long kanker krijgt maar nooit hebt ge rookt. Er zijn mensen 'met een goed huwelijk, een leuke baan en pracht- kinderen' die toch in een depressie raken. In de regel blijft de oorzaak onduidelijk. Het is een ziekte van alle tijden, maar in onze samenleving loop je meer kans. We kunnen en moeten steeds meer. De druk om het beste uit jezelf te halen is groter dan vroeger." „Mensen met een depressie geven het leven een dikke onvoldoende, terwijl mensen met kanker of een dwarslaesie een jaar na de diagnose vaak weer op hun oude niveau van geluk zitten. Met een depressie valt elk perspectief weg, alle hoop ver dwijnt. Herstel vraagt om tijd en dus om geduld. Als naaste kun je het verschil ma ken. Zelfs meer dan professionals. Je bent niet alleen belangrijker, maar je besteedt ook meer tijd samen. Een depressief mens heeft met een psy choloog meestal minder dan een uur per week contact. In de praktijk zie ik doorgaans dat to procent van het her stel hier gebeurt, en dat mensen 90 procent thuis doen. Een goede thera peut geeft ook altijd huiswerk op." „Realiseer je dan dat iemand zich naar binnen keert. De beperkte ener gie waarover iemand nog beschikt, is nodig voor herstel. De balans tussen geven en nemen raakt verstoord. Houd dus de nodige afstand, net als bij griep en verkoudheid. Probeer jezelf op de eerste plaats te zetten in het belang van de ander. Zet eerst je eigen zuurstofmasker op. Blijf anderen opzoeken om je eigen accu op te laden en blijf doen wat je fijn vindt. Uit onderzoek blijkt dat mensen die samenwonen met een depressief familielid twee keer zoveel risico lopen depressief te raken: ge voelens zijn besmettelijk. Je kunt de ander steunen met een vaste dagindeling. Vaste tijden om op te staan en naar bed te gaan zijn be- De startmotor is stuk. Met een depressie kom je niet in beweging langrijk. Samen eten en wandelen helpt ook. Structuur sleurt je door de depressie heen. Doe een poging hem of haar op een niet dwingende manier te stimuleren, neem kleine stapjes." „Streef ernaar geen verwijten te ma ken. Denk aldoor 'het is niet de per soon die spreekt, maar de ziekte'. Een te kritische houding maakt de kans op een nieuwe depressie groter. Vraag naar de behoefte van de ander en probeer er gewoon te zijn zonder advies te geven. Tracht alle gevoe lens, klachten en problemen die je depressieve naaste heeft te accepte ren. Leg vrienden, familieleden en bekenden uit wat de stoornis is en doet. Zo voorkom je vaak dat ze het contact verbreken. Neem geen grote of kleine beslissingen achter de rug van de ander om en wees niet over- bezorgd. Dat versterkt het gevoel van hulpeloosheid." dinsdag 6 februari 2018 GO Nadine Ancher w at voel je als je een depressie hebt? Wat kun je nog? Valt het als een ziekte te zien? Wat is voor de mensen eromheen belangrijk om te weten? Hoe kun je die ander helpen zon der jezelf te verliezen? Psycholoog Huub Buijssen: „Als naaste kun je het verschil maken. Zelfs meer dan professionals." FOTO DOLPH CANTRIJN En wat kun je maar beter achter wege laten? Als een dierbare depressiefis. Helpen zonder je zelf te verliezen van Huub Buijssen, Het Spectrum, €17,50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23